Jaromír Novotný: Napětí na Korejském poloostrově by se dalo krájet

obrazek
3.4.2013 12:12
USA před dvěma lety zveřejnily novou strategickou doktrínu, ve které za hlavní oblast amerických národních zájmů vyhlásily oblast jihovýchodní oblasti Pacifiku. Počínání Kim Čong-una jen potvrzuje, že se stratégové Pentagonu nemýlili. V současné době to je velmi riziková oblast, kde jsou v ohrožení jejich spojenci, konkrétně Jižní Korea a Japonsko.

Během posledních týdnů režim v Pchjongjangu postupně vypověděl všechny dohody - včetně krizového telefonického spojení a dohody o příměří - se svým Jihokorejským sousedem. Pohrozil dokonce raketovým útokem na základny USA v Jižní Koreji, Japonsku, na Hawaji a na ostrově Guam. Pokud by chtěl režim hrozby ještě stupňovat, nezbývá mu již, než zavřít společnou průmyslovou zónu v Kesongu u hranice s Jižní Koreou, nebo zahájit útok na Jih. USA na tyto kroky reagovaly vysláním nejmodernějších stíhaček F-22 Raptor na společné cvičení s jihokorejskou armádou a přelety neviditelných bombardérů B-2, schopných nést jadernou munici nad Korejským poloostrovem.

Chci věřit tomu, že zatím poslední, (třetí), z vládnoucí dynastie Kimů jen demonstroval svoji sílu a rozhodnost vůči domácím vojenským kruhům, aby si upevnil pozici a mohl tak případně provést personální změny v mocenské hierarchii.  Pondělní - 1. 4. 2013 - jmenování nového premiéra a jmenování Kimova švagra do čela bezpečnostního výboru, který má na starosti obranu státu, tomu nasvědčuje. Zavřít společnou průmyslovou zónu v Kesongu by totiž znamenalo uzavřít jeden z posledních legálních zdrojů tvrdých valut pro režim a zahájení útoku na Jih, by znamenalo sebevraždu severokorejského režimu v přímém TV přenosu.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.