Jaromír Novotný: Personální tanečky kolem obsazení ministerstva obrany

obrazek
4.1.2013 10:29
Krize vládnoucí koalice ohledně personálního obsazení ministerstva obrany jen potvrdilo zoufalý nedostatek civilních, a hlavně kvalifikovaných, odborníků na straně koalice. Jak už v médiích někde zaznělo, ministerstvo obrany členského státu NATO a EU, je díky svým širokým zahraničním kontaktům vlastně i takovým malým ministerstvem zahraničních věcí. Nu, a jak se ukazuje, koalice zrovna neoplývá kvalifikovanými lidmi, kteří by měli zkušenosti z obou oblastí.

Posledními byli Alexandr Vondra - toho, ale dostihla aféra ProMoPro - a Jiří Šedivý, současný velvyslanec u NATO. Nu, ale kde vzít další? Jak totiž říká jedno přísloví: „kde nic není ani smrt nebere“.

Ve standardní demokratické zemi bývá pravidlem, že zahraniční a obranná politika bývá konzistentní, ať už vládne jakákoliv koalice. Názorným příkladem jsou USA, kde byl v době demokratického prezidenta Clintona ministrem obrany republikán William Cohen, a za doby jeho nástupce, opět demokratického prezidenta Obamy, to byl republikán Robert Gates. 

Inu, to by u nás ale nesměla panovat „nulová tolerance“ mezi vládou a opozicí, aby něco takového bylo možné. Armáda ČR již toho za různých „odborníků“ na ministerstvu obrany zakusila dost. Vojáci by si zasloužili, aby na ministerstvu obrany už konečně zasedli odborníci. K tomu je ale nutný rozum a politická vůle těch, kteří vládnou. Obojí je, bohužel, nedostatkovou komoditou.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.