Jaromír Novotný: Před 20 lety se rozdělila československá armáda

obrazek
30.4.2013 09:20
V tomto roce si připomínáme 20. výročí rozdělení Československa na dva státy - Českou republiku a Slovenskou republiku. V masových médiích byl široce připomenut jak 1. leden 1993 – rozdělení společného státu, tak 8. únor 1993 – den, kdy skončila krátká doba trvání společné měnové unie a proběhla měnová odluka, kterou zanikla společná československá koruna. Na den, kdy bylo definitivně dokončeno rozdělení československé armády, si však žádné médium nevzpomnělo.

Dnem 1. ledna zanikl společný stát, vznikly dva nové státy a tím i dvě nové ozbrojené síly - Armáda České republiky a Armáda Slovenské republiky. Podle platného zákona o rozdělení Československa měli profesionální vojáci československé armády právo se rozhodnout, ke kterému státnímu občanství se přihlásí, zda k českému nebo slovenskému, až do 30. dubna 1993. Podle toho se potom stali příslušníky Armády České republiky nebo Armády Slovenské republiky.

V té době, od roku 1992, měla československá armáda v bývalé Jugoslávii prapor mírových sil v oblasti Plitvických jezer na území dnešního Chorvatska (oblast tehdejší Republiky srbská Krajina – RSK). Příslušníci praporu působili v sektoru JIH spolu s francouzským a keňským praporem mírových sil pod hlavičkou UNPROFOR (United Nations Protection Forces). K nejdůležitějším úkolům praporu patřilo vybudování a zabezpečení činnosti na desítkách kontrolních a propouštěcích stanovištích (Check Point), organizování mobilních pozorovacích týmů, včetně pozorovacích míst, dohled nad uloženými zbraněmi znepřátelených stran, ochrana chorvatské obce Podlapač, patrolovací činnost a humanitární pomoc. Ta spočívala například v ostraze a materiálním zabezpečení dočasného tábora pro přesídlence u osady Dolní Lapač. Kromě toho byl zabezpečován i doprovod konvojů s humanitární pomocí nebo konvojů s uprchlíky z RSK do Chorvatska.

Po otevření srbsko-chorvatské fronty mezi Zadarem a Benkovací v lednu 1993, kdy byla činnost keňského a francouzského praporu z velké části paralyzována, se stal československý prapor zálohou velitele sektoru. Jako jediný funkční byl nasazen ke stažení blokovaných francouzských francouzských vojáků z oblasti Goleše, Drače a Karin Plaže.

Za záchranu životů francouzských vojáků v Chorvatsku převzali čtyři příslušníci československého praporu vysoká francouzská vyznamenání. Tehdy operační důstojník podplukovník Petr Pavel (současný NGŠ Armády ČR), velitel roty major Karel Klinovský, operační důstojník major Stanislav Zaplatílek a psycholog podplukovník Pavel Jirkovský osobně převzali francouzský Válečný kříž z rukou francouzského ministra obrany Francoise Leotarda.

Jako tehdejší Náčelník sekce zahraničních vztahů ministerstva obrany České republiky jsem měl v podřízenosti plně vyzbrojený prapor mírových sil neexistujícího státu a neexistující armády. Pro znepřátelené bojující strany, Chorvaty, Srby a Bosňáky, to bylo něco neuvěřitelného, co nechápali. „Vy jste rozdělili Československo a tady máte společný prapor. Jak je možné, že se nepozabíjíte?“ Moje odpověď byla vždy stejná: Berte to jako názornou lekci z demokracie. Vidíte, že lze stát rozdělit i bez krveprolití.

Ještě 5 minut před půlnocí 30. dubna 1993 mne ve štábu praporu v Titově Korenici navštívili dva slovenští důstojníci a oznámili mi, že se hlásí k českému občanství. Prvního května se tak automaticky stali příslušníky AČR.

Posledním velitelem Československého praporu mírových sil v UNPROFOR byl podplukovník Karel Blahna, prvním velitelem samostatného praporu mírových sil Armády České republiky v UNPROFOR se stal plukovník Vladimír Braun.

O půlnoci z 30. dubna na 1. května 1993 byl Československý prapor mírových sil v UNPROFOR rozdělen na samostatný prapor mírových sil Armády České republiky v UNPROFOR a prapor mírových sil Armády Slovenské republiky. Tímto definitivně skončila i existence československé armády.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.
Klíčová slova: Armáda ČR, historie

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.