Jaromír Novotný: Premiér má šanci dostát svým slovům o podpoře podnikatelů

obrazek
28.5.2013 08:32
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zjevně povážlivým způsobem přestává vnímat důležitost svého resortu. Zejména v době hospodářské krize by se česká diplomacie měla snažit o navázání nových a udržování stávajících ekonomických styků. O to více pak v rozvojových zemích, kam mohou české firmy expandovat a přispívat tak k celkovému ozdravení ekonomiky naší země.

Mezi takové země, se kterými bychom měli rozvíjet své obchodní vztahy, však patří vedle států rozvojových i významné světové ekonomiky jako Čína či Rusko. Schwarzenbergova strategie jde však přímo opačným, nepochopitelným směrem.

Poslední mezinárodní ostuda ministra Schwarzenberga, o které informovalo sobotní Právo, se opět přímo neblaze dotkne českých podnikatelů. Urážející byly výroky českého ministra na adresu představitelů státu Ázerbájdžán a rovněž zjednodušující a svým způsobem Ázerbájdžánce také urážející výrok vzhledem k masakru šesti set lidí ve městě Chodžali v roce 1992.

Ázerbájdžán dává prostřednictvím svých diplomatů jasně najevo, že pokud vláda takové výroky svého ministra nebude dementovat, české firmy mohou na dlouhou dobu přijít o přístup k tamním veřejným zakázkám.

Vyzýváme proto premiéra Nečase, aby dostál svým nedávným slovům o podpoře českých podnikatelů. Vyzýváme jej, aby se jako premiér české vlády distancoval od urážlivých slov ministra Schwarzenberga. Česká zahraniční politika je nedílnou součástí rozvoje naší země i v oblasti hospodářské. A podle toho by se měla chovat i vláda a její ministři. Obzvláště pak dnes.

ODS by pak ve své snaze tak vehementně podporovat české podnikatele měla vyvinout úsilí o odvolání ministra Karla Schwarzenberga z postu ministra zahraničních věcí. Ten je totiž jedním z největších škůdců českého zahraničních obchodu za posledních 20 let.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.