Jaromír Novotný: Útok na Sýrii - účel opět světí prostředky?

obrazek
26.8.2013 15:02
Americký prezident a britský premiér se vyslovují pro úder na Sýrii. Důvodem k zásahu má být „údajné použití bojových chemických látek“ proti povstalcům na předměstí Damašku. Toto šíří unisono západní media. Domnívám se, že se v tomto případě jedná o stejný scénář, jaký byl použit při bombardování bývalé Jugoslávie v roce 1999. Tehdy byl důvodem k zahájení vojenské operace masakr civilistů ve vesnici Račak v Kosovu. Jak se později ukázalo, masakr provedli sami ozbrojenci z UCK – Kosovské osvobozenecké armády. Účel světil prostředky, jugoslávská armáda se z Kosova musela stáhnout.

V těchto dnech nám média velmi podobně namlouvají, že masakr na předměstí Damašku provedly jednotky syrské armády. Ptám se, proč by syrská vláda dala povel k útoku chemickými zbraněmi v době, kdy na bojištích vítězí, opoziční síly se tříští a bojují mezi sebou, v zemi jsou inspektoři OSN, kteří zkoumají použití bojových chemických látek z minulých týdnů? Proč by vládní jednotky použily bojový plyn na předměstí hlavního města za větrné noci, aby zasáhly samy sebe? Tento dotaz ostatně vznesla i americká televize CNN, kterou rozhodně nemůžeme podezírat ze sympatií k vládě syrského prezidenta.

Opět má účel světit prostředky?

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Před chvílí byla publikována zpráva, že špičky USA zvažují "omezený" zásah v Sýrii. Mělo by to začít střelami s plochou dráhou letu (zřejmě na konkrétní cíle) z vojenských plavidel USA a poté vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií. Soudím, že jakýkoliv vojenský zásah Západu v Sýrii bude vždy OMEZENÝ.

Stačilo by se zamyslet, proč by to syrský diktátor dělal - tedy proč by používal chemické zbraně. Je to vzdělaný člověk, který léta studoval a pracoval ve Velké Británii. Není to tedy nějaký nemyslící blázen, který by byl nadto v úzkých.

schlimbach

Je to opravdu nechutné, co si ty válečné krvelačné bestie neustále dovolují po celém světě. My jim k tomu ještě nakonec díky tupcům v našem vedení budeme zase asitovat -(

Rok 1968 stále nedokážeme skousnout, na Rusko se budce nasazovat každý den několikrát, bez ohledu na to, že jich 30 milionů položilo své životy i pro nás, abychom přežili, ale Německu, Francii i Anglii polezeme do zadku ze všech sil a jak se zdá, i za všech okolností, bez ohledu na Mnichov a budeme je podporovat v jejich svinstvu kdykoliv a kdekoliv?

paysan

Vevyjádřeních USA, UK i Francie vidím jiný problém. Opravdu mě zaráží, jak se nenajde nikdo, kdo by se zeptal, kdo dal této trojici právo vojensky zasáhnout proti jiné zemi? Nejde mi nyní o hledání důvodu. Jde mi o to, že bez toho, aby takto napadená země některou z těch jmenovaných vojensky napadla, vyhlásila jim válku, zaútočila by na ně, začala zabíjet jejich občany, si země, především USA, osobují právo provést vojenský úder kdekoliv na světě. Bez požehnání mezinárodního společenství, bez schválení útoku domácím demokratickým parlamentem. A stejně tak, možná i víc, mě zaráží, že to u nás skoro nikomu nepřipadá ani trochu divné! Od mnoha občanů, dokonale zpracovaných jednostrannou propagandou, mě to nepřekvapuje. Jsem ale rozloben na politiky, kteří by měli nejen disponovat relevantními informacemi a na jejich základě přemýšlet, ale, jak je tomu i v tomto případě, jasně a hlasitě křičet! Neslyším je a neslyším ani ty, co se v rámci předvolebního boje ohánějí nezbytností zachování demokracie!

antoninsebek

Ano, účel OPĚT světí prostředky. Kromě Jugoslávii máme v živé paměti údajné chemické zbraně u Saddáma. Takže si další zářez na pažbě udělá po Bushovi také nositel Nobelovy ceny za mír.