Jiří Vyvadil: Vítězové a poražení v Praze

18.11.2010 14:37
Utvoření koalice ODS - ČSSD vede k celé řadě dramatických tvrzení, z nichž ovšem jen část má skutečně reálný podklad. Protože jsem nebyl k onomu dění neutrální - což konečně u uspořádání v hlavním městě jakékoliv země světa nemůže být u osob, které politické dění zajímá ani možné - rád bych učinil několik poznámek.

1. Tzv. zrada na voliči, aneb TOP žalostně selhala

Tuto tezi emotivně šíří především komentátoři a politici, kteří podporovali TOP 09. Jde ovšem o nesmysl. TOP 09 nepochybně mohla mít svého primátora, ale od počátku - zejména díky svému hlavnímu vyjednávači Laudátovi - vršila neprofesionálně chybu za chybou. Slova o tom, že koalice ODS-ČSSD byla dohodnuta ještě před volbami, jak lídři TOP 09 tvrdili, je samozřejmě mělo vést k naprosto jinému chování. Není chybou, že se jiní dohadují. A chcete-li takovou dohodu přebít, musíte nabídnout více. TOP 09 si měla uvědomit, že funkce primátora hlavního města je na celém světě, hned po premiérovi tou nejvýznamnější. Měla si uvědomit, že ODS udělá téměř vše, aby ji získala. Proto pokud skutečně chtěla na pražské radnici vládnout, měla být od počátku jejím výlučným vyjednávacím partnerem ČSSD, zejména když její lídr Jiří Dientsbier ml. šel až na hranici svého politického sebezničení a za exklusivní spolupráci s TOP 09 bojoval jako lev. TOP 09 měla ihned nabídnout ČSSD (s výjimkou postu primátora) takové podmínky, které by ČSSD prostě odmítnout nemohla. TOP 09 však naprosto hloupě dala nabídku toliko ODS. Tím si prakticky již jen odpočítávala konec svých ambicí. Jestliže v závěru předložila dobrou nabídku ČSSD, bylo to již pozdě. A navíc ta nabídka byla jen dobrá. Nebyla vynikající. Že se vítěz voleb neujímá vlády je všude na světě a v této zemi zvlášť obvyklé. Je to otázka koaličního potenciálu a správného vyhodnocení své pozice. TOP 09 žalostně selhala. Od počátku věděla, že tahá za kratší konec a plačtivě se soustředila na to, že ti zlí se dohodli bez ní.
 
2. „A voliči vám to spočítají!“
 
Emotivně vydramatizované komentáře žurnalistů od MF Dnes až po Právo, které avizují, že pražští voliči to politikům spočítají nejprve ve volbách do Poslanecké sněmovny a později i ve volbách do pražského magistrátu, jsou spíše jen přáními jejich autorů. Čas v politice plyne tak rychle, že už za 3 měsíce může být situace jiná. Především ČSSD nabídla do rady velmi zajímavou převážně mladou a kompetentní skladbu. Je jen na nich, aby ukázali, co umí. I ODS vyměnila tváře a nevím nic o tom, že by tito lidé představovali nějaké kmotrovské spojení. Ale jinak: Jako slabší partner, by ODS proti TOP 09 byla definitivně odsunuta na druhou pozici v rámci pravicových stran v Praze. Naopak Svoboda překvapivě budí dojem silnějšího lídra ODS, než to zpočátku vypadalo. Zdá se, že si dovede třísknout do stolu. ODS proto rozhodně ztratit nemusí. Naopak, může opět v Praze předstihnout TOP 09, protože nic naplat, chce-li TOP 09 vést destruktivní opozici, pak dopadne jako VV či kdysi SNK-Evropští demokraté.
 
3. Nepřízeň médií
 
Pražská koalice musí počítat s tím, že média od prava do leva neuznají nic dobrého, co udělá a každý její krok bude cupován na padrť bez ohledu na realitu. V tomto ohledu je její vstupní pozice těžká, ale nikoliv tragická. Kdo z novinářů ještě dnes bojuje za VV, kteří patřili ke světlu v politice před čtyřmi měsíci? Nikdo. Jak dopadla Reedová? Propadla. V každém případě, bude muset pražská koalice pracovat velmi asertivně s médii a velmi otevřeně. Praktiky z minulých let musí zmizet.
 
4. Dopad na celostátní politiku  
 
TOP 09 prohrála. Jediný dobrý výsledek z komunálních a senátních voleb se rozplynul. To přirozeně posílí napětí v koalici a Miroslav Kalousek jistě již v tomto okamžiku připravuje nějaký revanš. Boj mezi TOP 09 a ODS se ještě vyostří. Záminka se najde.
 
ČSSD dovršila touto koalicí postavení strany, která na všech úrovních nejlépe využila svého volebního výsledku. Je fakticky nejsilnější politickou stranou v zemi. Lze ovšem připustit, že díky frontální podpoře novinářů ve prospěch Tůmy a spol. mohlo být pro ni zřejmě výhodnější jít do koalice s TOP 09. Stala by se rázem spoluhýčkaným miláčkem médií. Neučinila tak a musí se připravit na to, že bude muset pracovat na 200% a její výsledky nebudou snadno přijímané.
 
Shrnuto tedy:
1. Tůma není primátorem, protože TOP 09 jednala od počátku jako amatér.
 
2. Koalice ČSSD-ODS bude muset více pracovat, než by musela koalice ČSSD-TOP 09, aby prokázala, že je na svém místě.
 
3. Napětí ve vládní koalici mezi ODS a TOP 09 se přiostří a Kalousek bude hledat záminku, jak to Nečasovi osladit.
 
4. ČSSD je faktickým vítězem.
 
5. Mediální útoky budou v prvé fázi proti této koalici silné a záleží jen na umu jejich členů, jak se s nimi popere.
jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jaroslav
Souhlasím, že socdem je v tomto spojení vítězem...
vafor
Slušná analýzta ex-bratře.\r\nPro Petra Vlka - dnes, ač jindy skoro bez výhrad ano, s Vámi nesouhlasím. Lidé se rozhodují podle momentální nálady a situace, jak píše Jiří Vyvadil, za pár měsíců bude úplně jiná doba s jinými problémy a právě ty problémy a nastolený diskurz rozhodnou o výsledku několika příštích voleb - do krajů (kde ČSSD dostane v některých krajích na zadní část těla a to pořádně), EU, parlamentu ...\r\nPražská koalice je výhodná jak pro ODS (v jiném komentáři k článku jsem již psal, že v jakékoli jiné konstelaci by si TOPka na ODS smlsla taháním kostlivců ze skříně), tak pro ČSSD - kupodivu nikoli kvůli postů a penězovodu, ale čistě kvůli kariérnímu růstu členů - ČSSD se zoufale několik let nedostávají osobnosti - většinou, když už se někdo objeví, jde o přetažené lidi z jiných politických projektů. Chybí jim prostě vlastní líheň a mimojiné tímto si ji budou budovat.
petr-meduna
Pokud je pravda, co se zde psalo: http://vasevec.cz/vip-blog/i-s-nami-mohl-byt-svoboda-primatorem-rika-zdroj-z-top-09/ tak TOP 09 jistý plán měla. Ale pozdě...
alex
S tímto hodnocením mohu souhlasit. Pouze si myslím, že v případě koalice TOP ČSSD by asi nebyla ČSSD spoluhýčkanou stranou ze stran médií - spíše by byla brána pravicovými médii jako ta, která to kazí.