Petr Michek: Kalousek bohužel není Čuba

obrazek
22.2.2013 09:46
Středeční Právo přineslo informaci, že nově zvolený prezident České republiky Miloš Zeman přijal bývalého předsedu JZD Agrokombinát Slušovice Františka Čubu. V této souvislosti uvedlo, že František Čuba bude novému prezidentovi radit v otázkách zemědělství, což se ovšem ukázalo jako nepravdivé. Zajímavá reakce na tuto skutečnost zazněla z úst současného ministra financí (vystudovaného chemika) Miroslava Kalouska.

Kalousek prohlásil: „Vzhledem k tomu, že v kompetencích prezidenta republiky zemědělská politika není, ani v ústavě, ani v zákonech, tak je úplně jedno, kdo bude panu prezidentovi radit. Může to být klidně kocour Mikeš, kozel Bobeš nebo pan inženýr Čuba.“

Stávající ministr zemědělství (profesionální hasič) Petr Bendl možnost spolupráce Zemana s Čubou zkritizoval konstatováním, že budoucí prezident se paktuje s komunistou. Cituji: „Je smutné, že se chce obklopovat význačnými členy KSČ a přáteli komunistického režimu, který v zemědělství zdevastoval spousty lidských osudů. Pan Čuba je člověk s temnou minulostí,“ uvedl ve svém prohlášení Bendl.

A jaká je pravda? Bohužel Bendl či Kalousek nesahají Františku Čubovi ani po kotníky. František Čuba se svými spolupracovníky (mezi nimiž nebyli pouze členové KSČ, ale také nestraníci a členové stany lidové /ČSL/ či socialistické /ČSS/), byli nazýváni „strůjci slušovického zázraku“. A že to na tu dobu zázrak byl, svědčí i skutečnost, že lidé nezapomenuli a František Čuba, po mnoha letech ostouzení, byl v krajských volbách zvolen radním Zlínského kraje. 

Doba Slušovického JZD přinesla lidem z východní Moravy nejen spokojenost, prosperitu, plnou zaměstnanost a možnosti seberealizace, ale také hrdost, že jsou občany Moravy a tehdejšího Československa. Metody podnikání v JZD Slušovice, jezdili studovat zemědělští odborníci a ekonomové z celé Evropy.

Kdežto o vládnutí ministrů Kalouska a Bendla se to říci nedá! Jejich vládnutí a prosazované reformy doprovází neskutečné „utahování opasků“, nesystémové reformy, obrovská nezaměstnanost, rozbujelá korupce a pláč a skřípění zubů poškozených občanů naší republiky. 

Všechny okolní země investují do veřejných projektů, ale Česká republika je i nadále v recesi. Pokud bychom měli v čele státu hospodáře a podnikatele typu Tomáše Bati či Františka Čuby, tak by průplav Dunaj – Odra – Labe byl již dávno postaven. Za Kalouska a Bendla to bohužel je v nedohlednu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Co k reakci Kalouka a Bendla říci? Nuly se otírají o mistra :)

antoninsebek

Jestli tohle pánové Kalousek a Bendl opravdu veřejně řekli (nemám důvod o tom pochybovat), tak je mi líto jejich ubohosti. A bohužel ta jejich ubohost je ještě větší než jejich neznalost.

Už jsem tady psal, že jsem měl tu čest jeden týden se volně pohybovat v prostorách tehdejšího JZD Slušovice. Bylo to díky tomu, že tam pracoval na manažerské úrovni švagr jednoho z mých podřízených.

Ano, Slušovice například vykupovaly nepotřebné a nadnormativní zásoby ze "socialisticky" hospodařících organizací. Prodávaly je do "kapitalistické ciziny" i se ztrátou. V rámci barterových obchodů zpět nakupovaly zde nedostupné součástky pro počítače. Tím se překlopila ztráta do zisku.  A příslušní pracovníci nám říkali: Ano, my víme, že pokud by tento stát začal dovážet počítače ze Západu, tak s touto výrobou musíme skončit. Ale my jsme na tuto vaiantu připraveni, my máme celou řadu dalších nápadů.  Zisk byl v drtivé většině využíván pro rozvoj zemědělské činnosti. Slušovice nakupovaly např. velmi dobré dojnice z Kanady. Atd. atd.

Žádná podpora od ÚV KSČ se opravdu nekonala. Ve Slušovicích pracovala celá řada lidí, kteří museli opustit zaměstnání po čistkách v roce 1969/70. Pracovník, o kterém jsem se zmiňoval, měl v rodině tři emigranty (do Švédska a dva do USA), přesto tam mohl zastávat vedoucí funkci.  Zaměstnávali tam dokonce i tehdejší disidenty. Jeden z nich se jim po revoluci "odměnil" tím, že prosadil neustálé kontroly s cílem tento špičkový agrokombinát zrušit. Což se mu, s vydatnou pomocí Starého Veškrny, povedlo. ("Temné Slušovické žilky"..) Také proto to nikdy pro mne nebude největší světový pravdoláskař.