Karel Horák: Pane Nečasi, plaťte si to ze svého

obrazek
25.2.2013 13:38
Nejen politickou opozici, ale i veřejnost pobouřila zpráva, že předseda vlády Petr Nečas, nečekaje na rozhodnutí Ústavního soudu o návrzích na zrušení zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, nebo jeho částí, podepsal v duchu paragrafu 16 tohoto zákona s církvemi a náboženskými společnostmi tzv. smlouvu o vypořádání. Všichni víme, že tak nemusel učinit tak kvapně, měl čas do 30. září 2013. Do té doby by jistě byl verdikt Ústavního soudu znám.

Premiér to neudělal a na soud nepočkal. Věděl přitom, že podle tohoto zákona závazek státu vyplatit finanční náhradu nemůže bez dohody smluvních stran zaniknout jinak než splněním, což zjednodušeně řečeno znamená, že smlouvu nelze jednostranně vypovědět, ani od ní odstoupit. Církve by musely se zrušením smluv souhlasit, což si při vší fantazii nelze představit.

Stát se tak může dostat do paradoxní situace. Ústavní soud třeba zrovna celou třetí hlavu zákona, která upravuje finanční vyrovnání mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, zruší. Na druhé straně budou mít církve a náboženské společnosti smluvně garantovanou výplatu finančních náhrad. Tohle už není ani Absurdistán.

Tím státu vznikne škoda, které šlo jednoznačně předejít jen tím, že by uzavření smluv následovalo až po nálezu Ústavního soudu. 

Náš právní řád však zná dostatek nástrojů, aby ti, kdož způsobili škodu, ji také nahradili. Pan premiér může začít šetřit. Nevidím jediný důvod, proč by po něm osobně neměla být škoda vymáhána...

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Ukazuje se, že premíérem může v našem státě být kde jaký idiot. Chování Nečase si nedovedu jinak vysvětlit, než že ho drží někdo pod krkem a doslova ho vydírá. K čemu je nám ale takový premiér? Doufám, že se tomuto pánovi dostane zasloužené odměny -(