Koalice: Jak dlouho ještě?

obrazek
14.6.2013 07:16
Důvěra v koaliční vládu premiéra Nečase je již několik měsíců na bodě mrazu. Čerstvý průzkum CVVM navíc přináší důkazy o tom, že práci Úřadu vlády a jednotlivých rezortů hodnotí veřejnost velmi špatně. Jak dlouho kabinet bez podpory a důvěry obyvatel setrvá ve fázi klinické smrti? Aktuální dění, kdy policie zatýká exposlance ODS a nejbližší spolupracovníky premiéra nasvědčuje, že euthanazie je neodvratná.

V hodině dvanácté, v předvečer rozsáhlé policejní akce, složila mandát ministryně kultury Alena Hanáková (TOP09). Paradoxem je, že právě činnost ministerstva kultury je obyvateli hodnocena jako ze všech rezortů nejlepší. Průzkum CVVM zveřejněný v prvním červnovém týdnu přinesl zjištění, podle kterých občané ČR hodnotí činnost vlády a ministerstev velmi špatně. Podle školního systému známkování hodnotí drtivá většina obyvatel činnost Úřadu vlády a všech dalších rezortů trojkou a horší známkou. Zmiňované ministerstvo kultury sice dopadlo nejlépe, průměrná známka 3 však ani zdaleka není důvodem ke spokojenosti.  Hodnocení úřadu je horší než loni, předloni i v porovnání s šetřením v roce 2004. Ministryně Hanáková zřejmě správně odtušila blížící se malér a opustila potápějící se Titanik s tvrzením, že necítí politickou podporu. 

Její stranická kolegyně a po Hanákové jediná žena v ministerském křesle  - ministryně práce a sociálních věcí Müllerová -  si zřejmě nedostatek podpory nevšímá i když proti projektu S-karet, který obhajuje, zvedl vedle burácení opozice hlas i premiér Nečas. Právě projekt S-karet, je podle všeho nejvýznamnějším faktorem zhoršení hodnocení práce ministerstva z pohledu veřejnosti. Průzkumy veřejného mínění již před několika týdny zjistili vysokou míru nesouhlasu s tímto projektem. MPSV dosáhlo ve vysvědčení od obyvatel daleko nejhoršího průměru známek. Jedničku by za výkon rezortu v uplynulých 12 měsících nedal nikdo z dotázaných a pouhé 4 % jej hodnotili dvojkou.  Přitom skoro každý druhý občan (45 %) hodnotí činnost ministerstva nedostatečnou. 

Obdobně špatné vysvědčení dostalo od občanů také ministerstvo financí vedené dalším členem TOP09 Miroslavem Kalouskem. Jedničku by rezortu financí za činnost v posledním roce udělilo pouhé procento dotázaných a jen 7 % jej známkuje dvojkou. Zato nedostatečnou známkovali tento rezort čtyři z deseti obyvatel. Výsledná známka 4,06 přitom reflektuje i vysokou míru nedůvěry v šéfa rezortu Kalouska. Již několik měsíců je důvěryhodný pro pouhou desetinu obyvatel.

Třetím nejhůře hodnoceným ministerstvem je ministerstvo zdravotnictví, které vede opět člen TOP09 Leoš Heger. Nedostatečnou jej hodnotí 30 % dospělé populace a obdobný počet dává čtyřku (28 %) a trojku (26 %). Podle pouhých 11 % si za posledních 12 měsíců zaslouží dvojku a jen setina se domnívá, že jedničku. 

Hodnocení samotného Úřadu vlády je stejně špatné jako před rokem, kdy si výrazně pohoršilo oproti výsledku z jara 2011 a v porovnání s dostupnými daty z roku 2004 ani nemluvě. Činnost úřadu vlády v posledním roce na jedničku vnímá pouhé procento obyvatel, dvojkou známkuje jen 9 %. Téměř třetina (29 %) se v hodnocení rozhodla pro nelichotivou trojku a shodně čtvrtina si myslí, že si zaslouží čtyřku (24 %) nebo nedostatečnou (25 %).

Důvěra v předsedu vlády Nečase přitom skomírá kolem 15 % což lze považovat za velké zklamání. Krátce po nástupu do funkce v roce 2010 se totiž těšil důvěře více než 40 % občanů - na české poměry slušný výsledek. Za propadem důvěry v předsedu vlády stojí, kromě jeho podpory církevním restitucím, důchodové reformě a dalším veřejností neschvalovaným krokům, zejména jeho podpis pod amnestii prezidenta republiky. I když se v posledních dnech při povodních snažil a objížděl postižené oblasti, přičemž nezapomněl hodně využívat vysílacího času televizí, události posledních dnů zřejmě rozmetají i poslední prořídlé řady lidí, kteří mu dosud věřili.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.