Německo: Závěrečné jednání bylo zahájeno

semafor
23.10.2021 12:48
SPD, Zelení a FDP na začátku jednání o vládní alianci představili svůj harmonogram: koaliční smlouva by měla vzniknout do konce listopadu. Olaf Scholz by mohl být zvolen kancléřem už druhý prosincový týden. Před zahájením oficiálních koaličních jednání představili generální tajemník SPD Lars Klingbeil, spolkový manažer Zelených Michael Kellner a generální tajemník FDP Volker Wissing harmonogram sestavení vlády tak, aby mohla rychle začít pracovat.

Klingbeil řekl, že příští středu by politici všech tří stran měli začít pracovat na společném vládním programu ve 22 pracovních skupinách. Pracovní skupiny by se pak měly – s výjimkou víkendů – scházet k diskusi téměř každý den, aby do 10. listopadu vypracovaly poziční dokumenty k jednotlivým oblastem. Ty by pak měly přejít do hlavní vyjednávací skupiny. Výsledek pak musí být potvrzen uvnitř strany – na speciální stranické konferenci u FDP a u Zelených formou digitálního průzkumu členské základny.

Šéfové tří stran formulovali společné cíle a položili základy pro koaliční jednání. Některé sporné body již byly vyřešeny, ale některé důležité zůstávají otevřené. SPD, Zelení a FDP plánují některé legislativní změny, které by mohly změnit každodenní život mnoha lidí. Na příklad modernizace rodičovského práva, kdy gayové a lesbické páry by měly mít stejná práva jako manželství mezi muži a ženami, což je důležité zejména u adopcí. Pro političku Zelených Claudia Rothovou jde o přizpůsobení zákonů „realitě barevné, divné a rozmanité společnosti“. Semaforoví partneři také souhlasí s revizí transsexuálního zákona, aby mohli snadněji změnit své jméno a pohlaví přičemž nejde jen o odhadovaných sto tisíc translidí v Německu, ale o symbol pro celou společnost.

Mezi partnery v jednání bylo dosaženo dohody, že konopí by mělo být legalizováno a zrušeny zákazy týkající se potratů. Šéf FDP Christian Lindner také slibuje, že otázky ohledně Německa jako imigrační země vyřeší semafor a spolu s SPD a Zelenými změní zákon o občanství. V loňském roce bylo v Německu naturalizováno přes to tisíc lidí, ale dosud tu lidé musí žít osm let, což semaforové strany chtějí zkrátit. Všechny tři jsou pro vícenásobnou státní příslušnost – tzv. double pass. Stávající zákon o přistěhovalectví kvalifikovaných pracovníků by měl být řešen praktičtěji. Pro přilákání kvalifikovaných odborníků ze zahraničí má být zaveden bodový systém a přechod z azylového řízení na imigrační by se měl zjednodušit.

Generální tajemník SPD Lars Klingbeil také doufá, že aliance pokročí v boji proti extremistické pravici. Sdružení a iniciativy, které se staví proti extremismu a diskriminaci, by se mohly spoléhat na trvalé financování vládou semaforů – a ne jako dříve po omezenou dobu jako trvalý příspěvek k boji proti sociálnímu rozdělení. Volební věk by měl klesnou na 16 let, což se bude týkat 1,5 milionu lidí. Aby se však snížil , musel by být změněn základní zákon. To se neobejde bez křesťanské Unie, protože to vyžaduje dvoutřetinovou většinu v Bundestagu.

Podle harmonogramu SPD, Zelených a FDP by měla být koaliční smlouva hotová nejpozději do konce listopadu. Mnoho projektů semaforů musí být však ještě upřesněno v koaličních jednáních. Generální tajemník FDP Volker Wissing je přesvědčen, že vše lze rychle a rychle objasnit. SPD, Zelení a FDP chtějí například také přezkoumat a reorganizovat pravidla pro policii, bezpečnostní orgány a tajné služby. To je však mamutí úkol na léta - a všechno nelze uskutečnit před sestavením vlády, konstatuje ARD v „Tagesschau“.

NEUE ZEIT z Weidenu k tomu poznamenává: „Nebude však zapomenuto, že před čtyřmi lety ztroskotala aliance ‚Jamajka‘. „Je lepší nevládnout, než vládnout špatně,“ prohlásil tehdy šéf FDP Christian Lindner. Nyní je však zpět u stolu se Zelenými a vše nasvědčuje tomu, že s SPD to jde daleko lépe. Bude vzrušující sledovat, jak budou alfa šéfové Lindner a jeho zelený protějšek Robert Habeck hrát politický poker s Olafem Scholzem. Gordický uzel musí rozetnout během několika týdnů - jinak ještě bude během adventu stále oheň pod střechou.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.