Neslušný premiér vyhrožuje neslušnému ministru zdravotnictví

obrazek
3.5.2011 17:51
Premiér Petr Nečas (ODS) naznačil, že není spokojený s prací ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Dokonce mu dal nůž na krk, kterým se ho snaží přinutit včas předložit údajně důležité zákony. Které to jsou? Jedná se o velkou novelu zákona 48 o veřejném zdravotním pojištění, která má kromě jiného pregnantně definovat léčebný standard a nadstandard. Dále zákon o zdravotních pojišťovnách, jehož cílem je posílit jejich pravomoci a upevnit pravomoci jejich vedení.

Pozorný čtenář si nemůže nevšimnout, že tento politický cíl úzké skupiny občanů a poskytovatelů zdravotní péče napojených na zdravotní pojišťovny nekoresponduje se zájmy drtivé většiny pacientů, kteří zdravotní systém svými odvody sanují a přesto se mají ocitnout v situaci, kdy o dosáhnutí na nejlepší zdravotní péči bude rozhodovat jejich schopnost si ji doplatit. A to i přesto, že řada lékařských kapacit považuje nejlepší dostupnou
péči i za nejlevnější, neboť se zkracuje délka pracovní neschopnosti a zásadním způsobem se snižuje riziko zdravotních komplikací, které každou léčbu zákonitě prodražují.

Snad každý slušný člověk si musí položit otázku proč by nízkopříjmoví pacienti měli v zájmu údajných reforem podstupovat "standardní" léčbu, která je jednak  připraví o možnost pobírat co nejrychleji mzdu a zároveň je odkáže na nemocenské dávky. Tyto dávky navíc nekorespondují s výškou mzdy, nehledě na to, že jim jsou k dispozici až čtvrtý den nemoci. A ještě k tomu by měli vynakládat stále se zvyšující prostředky za poplatky za pobyt v nemocnici. Odpověď je naprosto jednoduchá. Cílem žádného slušného předsedy vlády, natož slušného ministra zdravotnictví by neměly být rozhodnutí, které negativně ovlivní většinu pacientů.

Proto je dvojnásob smutné, že vyhazov z vlády ministru Hegerovi nehrozí za to, že chce poškodit řadové pacienty, ale za to, že to nestihne v termínu, který vyhovuje předsedovi vlády, jemuž je osud většiny pacientů evidentně lhostejný. Ekonomické pořekadlo, že čas jsou peníze, chce ve zdravotnictví vláda rozpočtové odpovědnosti zaručit  jen pro horních deset tisíc.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek

Přesto mám pocit, že pan Heger je asi jediný člověk z vlády, který  opravdu rozumí věcem, které předkládá. I přes to, že se mi řada opatření nelíbí.

Hodně kruté vůči vládě, co?