Ladislav Žák: Non olet…

non olet
15.2.2015 00:59
Mediální prostor je plný odsudků Islámského státu, politici se předhánějí v ostrých prohlášeních, ale skutečnost je poněkud jiná. Islámský stát je vítaným obchodním partnerem, protože to, co ukradne na krvavě dobytém území, prodává za skvělé ceny.

Jde především o ropu, ale dobrá cena láká kupce i na další zboží. Každý z kupců ví, že každý barel, každý kus zboží, který Islámský stát nabízí, je nejen uloupený, ale je na něm navíc i krev. Nicméně ani to, že předmětem obchodu je zboží získané sériovou loupežnou vraždou nebrání v tom, aby se s ním vesele obchodovalo, a to za tichého souhlasu okolních států. Kdyby tento souhlas neexistoval, nemohlo by zboží proudit mimo teritorium Islámského státu. Možná sem tam nějaká ta starožitnost, ale cisterny s ropou…?!?

Peníze, které Islámský stát získá, budou sloužit mezinárodnímu terorismu ještě dlouho potom, kdy zmizí z mapy světa i z mediálního prostoru. Ani to nepřiměje politiky k tomu, aby vyhlásili proti Islámskému státu obchodní blokádu. Před několika dny to navrhlo v OSN Rusko, ale to s Islámským státem neobchoduje a tak asi dojde spíše k nějaké bezzubé rezoluci, ve smyslu, že by se to nemělo. Vyjít Rusku vstříc v čemkoliv je přece „u nás na Západě“ nepřijatelné mnohem víc, než kupovat krvavou a ukradenou ropu na tureckých hranicích za pár šupů…

Stejně tak Ukrajina dá nakonec přednost válce, aby se hnuly kšefty… Lidí je přece na světě jako sraček, jak říká zkušenost a poručík Hamáček, ale velkých marží z krvavých kšeftů jako šafránu. Petro Porošenko cítí příliš velký kšeft, než aby pod jakoukoliv záminkou nakonec nevyhlásil válečný stav. Žádný Minsk a žádná EU ho v tom nezastaví, protože z míru mu žádné peníze a sláva nekoukají. Navíc to bude válka proti Rusku, a to už je rovnou na pomník v nadživotní velikosti a v bronzu nejen na Majdanu, ale i přímo v Kapitolu.

ladislav-zak
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.