Ondřej Kosina: Kdo bude skutečným lídrem slovenské pravice?

obrazek
31.1.2013 13:28
Za měsíc a týden uplyne rok od slovenských parlamentních voleb, ve kterých drtivě zvítězil Směr-sociální demokracie a premiérem se stal Robert Fico. Podle posledního průzkumu agentury MVK, konaného ve dnech 7. – 13. ledna, se od té doby mnoho nezměnilo. Směr si stále udržuje vysokou popularitu a pravice zůstává fragmentovaná.

Práci kabinetu Roberta Fica Slováci vnímají pozitivně, protože Směru by nyní dalo hlas 41,1 % voličů, což je pouze o 3,3 % méně než při volbách 10. března 2012. Sociální demokracie tak zůstává nejen hegemonem levice a levého středu, ale i slovenské politické scény jako takové. Na pravici a pravém středu probíhá další štěpení a jednotlivé subjekty, kterým se sotva podaří dosáhnout dvojciferné hranice 10 %, mezi sebou soupeří o roli lídra opozice. Tentokrát by se do 150členné Národní rady kromě Směru probojovalo ještě šest dalších stran pravého středu, které by v součtu daly dohromady stejný počet mandátů (75) jako sociální demokraté. Nastala by tak patová situace.

Nejsilnějším pravicovým hráčem se stává nová strana bývalého ministra vnitra Daniela Lipšice – Nová většina (NOVA), jež vznikla na konci května 2012 secesí od Křesťansko-demokratického hnutí. V posledních parlamentních volbách ještě nekandidovala a nyní by získala 8,9 % a 16 mandátů. Podařilo se jí tak oslabit KDH a vystřídat tuto stranu v roli pomyslného lídra opozice. Někteří slovenští politologové si nedokážou raketový vzestup Nové většiny vysvětlit a spíše považují tento průzkum za objednaný. Lídrovi NOVA Danielu Lipšicovi mohlo u pravicového elektorátu pomoci, že se staví do role „pana čistého“ a snaží se tlačit na vyšetření kauzy Gorila, která loni způsobila zemětřesení na slovenské politické scéně a přivedla k moci Směr. Dosavadní vyšetřování propojení slovenské politiky s byznysem naznačuje, že kauza vyšumí do ztracena. Lipšic viní levicovou vládu ze snahy Gorilu ututlat a stále poukazuje na možné kontakty Roberta Fica se spolumajitelem Penty Haščákem. Sociálně demokratický ministr vnitra však kontruje, že Lipšic se snaží odvést pozornost od lidí, kteří záhadně zbohatli za Dzurindovy vlády.

Křesťanští demokraté (KDH) loni získali 8,8 % hlasů a s velkým odstupem od Směru skončili na druhém místě. Nyní by se s 6,5 % a 12 mandáty umístili jako čtvrtí. Třetí místo a stabilní podporu shodnou s volebním výsledkem (8,6 % a 16 křesel) si udržuje hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v čele s Igorem Matovičem. Zbývající tři parlamentní strany mírně oslabují. Strana maďarské menšiny Most-Híd by získala 6,2 % a 11 mandátů (-0,7 %). Liberální Svoboda a solidarita (SaS) pod vedením Richarda Sulíka oslovuje 5,6 % voličů (-0,3 %). Nejslabší parlamentní stranou by se stala s 5,5 % (-0,6 %) SDKÚ-DS, v jejímž čele Mikuláše Dzurindu vystřídal Pavol Frešo. Obě posledně zmíněné formace by shodně dosáhly na 10 mandátů. Pro SDKÚ-DS, která byla ještě v roce 2010 s 15,4 % nejsilnější pravicovou stranou a i přes volební prohru sestavila pod vedením Ivety Radičové vládu, je to ještě relativně dobrý výsledek, protože podle jiných průzkumů by se do parlamentu už nedostala. Podle vývoje na české politické scéně to vypadá, že osud sesterské SDKÚ-DS bude následovat ODS, která jde od porážky k porážce a není schopna sebereflexe. Těsně pod pětiprocentní uzavírací klauzulí zůstává se 4,6 % Strana maďarské koalice (SMK) a se 4,4 % nacionalistická Slovenská národní strana (SNS).

Je otázkou, zda slovenská pravice zůstane i nadále dezintegrovaná, nebo některý z lídrů navrhne sbližování na společné platformě. Zatím jde vývoj opačným směrem. V úvahu je třeba brát nejen osobní animozity mezi jednotlivými politiky, ale i názorové neshody – např. liberální euroskeptický program SaS podporující registrované partnerství je těžko slučitelný s konzervativními a proevropskými hodnotami KDH. Soudit na základě jednoho průzkumu, že by se role sjednotitele mohl ujmout Daniel Lipšic, je příliš odvážné a do voleb je ještě daleko. Nová většina se zdá být ambiciózním projektem a bude zajímavé sledovat, jak si povede v dalších průzkumech, jaké množství slovenských voličů je schopna oslovit a kolik pravicového elektorátu dokáže získat na úkor ostatních stran.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.