Ondřej Kosina: Nečasovo pozdní procitnutí

obrazek
13.9.2012 09:19
Premiér Nečas se právě probudil. Jak jinak si vysvětlit jeho slova o tom, že podpora dalajlámy a Pussy Riot škodí českému exportu? Zjistil to opravdu brzy. Tyto výroky však nelze interpretovat jako změnu kurzu zahraniční politiky vlády, nýbrž jako pokus „udobřit si“ prezidenta Klause, se kterým měl nedávno slovní přestřelku ohledně zvyšování DPH.

Petr Nečas v podstatě zopakoval některá fakta z mého článku Pokrytectví nebo neznalost tibetských vlajkonošů?, za který jsem si vysloužil několik nenávistných invektiv od hlasatelů pravdy a lásky na straně jedné, ale i mnoho pozitivních reakcí na straně druhé. Nečas uvedl, že „podporu dalajlámy vnímá jako vzývání režimu, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter a měl by polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky“. To jsou skutečnosti, před kterými falešní humanisté zavírají oči. Ovšem slova předsedy vlády nemají příliš velký význam, kromě vyslání pozitivního signálu na Hrad, jež zastává podobná stanoviska. I zvolená terminologie – „dalajlamismus“ a „falešné adorování Pussy Riot“ – naznačuje inspiraci V. Klausem.

V čele resortu zahraničních věcí však nadále stojí (resp. spí) zarytý pravdoláskař Karel Schwarzenberg, který na premiérova slova předvídatelně reagoval. Jak jinak než omíláním bezobsažných frází: „Proti diktátorům se musí postupovat stejně, ať jsou jakkoli velcí“. Slyšeli jste pana knížete někdy kritizovat např. absolutistické monarchie v okolí Perského zálivu, nelegální výstavbu židovských osad na Západním břehu Jordánu nebo poměry na Guantánamu? Nikoliv, protože pro soustavnou péči o Rusko, Bělorusko, Čínu a Kubu už mu na nic jiného nezbývá čas. Je to jen pokračovatel Havlovy pokrytecké a škodlivé kvaziidealistické politiky, která neměří všem stejným metrem a zná jen diktátory hodné (prozápadní) a zlé (protizápadní).

Objem obchodu s Moskvou a Pekingem by mohl být mnohonásobně vyšší, kdyby si Havel nezval na Hrad každou chvíli dalajlámu, Topolánek nenosil v klopě tibetskou vlaječku a Schwarzenberg si nepřipnul na sako placku „Putine ke mně, mazej na místo!“ Tato dětinská a módní gesta jsou k ničemu, nikomu neprospějí a naopak poškozují pověst České republiky v zahraničí. Česká pravice by měla opustit ideologickou předpojatost v zahraničně-politických záležitostech a inspirovat se vynikající proexportní politikou z dob premiérství Jiřího Paroubka. Tehdy se podařilo vytvořit pevné základy obchodní a kulturní spolupráce se zeměmi BRICS, na které však následující pravicové vlády nijak nenavázaly. Místo, které mohly na významných trzích velmocí zaujmout české firmy, obsadili podnikatelé němečtí, francouzští a další. Je třeba si položit otázku, zda Rusko a Čína potřebují nás nebo my je a zdali jsme pro ně natolik nepostradatelní, že jim můžeme okopávat kotníky.

Nečasův projev zřejmě nebude mít žádný vážnější dopad na zahraniční politiku, pokud z vlády neodvolá agenty pravdolásky Schwarzenberga a Vondru, kteří nehájí zájmy ČR, ale USA a Izraele. Je sice chvályhodné, že byla premiérem akcentována politika jedné Číny a nahlas řečeny skutečnosti o dalajlámovi a Pussy Riot, nicméně nová exportní strategie ČR, která má snížit závislost českého vývozu na trzích EU a více se orientovat mimo jiné na země BRICS, přichází pět minut po dvanácté.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Coby hnidopich bych jenom upřesnil trochu onu větu: "Objem obchodu s Moskvou a Pekingem by mohl být mnohonásobně vyšší,..."

On ten obchod s Ruskem a Čínou není malý. Je jenom TROCHU nevyrovnaný, bohužel. Trochu moc nevyrovnaný v náš neprospěch. Na velké změny surovinových zdrojů mimo Rusko nelze mnoho pomyslet - není odkud brát. A dveře do EU byly padělatelské, dumpingové a nekvalitní Číně otevřeny coby velkému věřiteli Strýčka Sama.

Takže by to chtělo vyrovnanějši bilanci a k tomu je zapotřebí opravdu lepší vztahy na úrovni naší zahraniční politiky. A tady sedí hajnej na prameni a spinká ... Obchodní zastupitelství v těchto teritoriích (nejen v metropolích) by měla být výrazně posílena a páni obchodní radové honorováni podle vývoje našeho exportu.  

Ach, kdeže loňské sněhy jsou .......

paysan

Pan Nečas se probudil především kvůli tomu, že mu řekli, kdo na letošním brněnském veletrhu hraje mezi vystavovateli (a tedy i posluchači jeho vystoupení) prim :-)