Ondřej Kosina: Pane Schwarzenbergu, raději spěte…

obrazek
25.6.2013 08:51
Ministr zahraničních věcí, dnes už v demisi, Karel Schwarzenberg dlouhodobě škodí českým národním zájmům. Jeho neuvážené výroky poškozují nejen obraz Česka v cizině, ale i podnikatele, kteří kvůli tomu přicházejí o miliardové zakázky. Věřím, že by se skvěle uplatnil jako lidskoprávní aktivista v nevládním sektoru. Avšak zřejmě nechápe, že role ministra zahraničí je trochu o něčem jiném. Schwarzenberg tak pokračuje v havlovském farizejském odkazu “pravdy a lásky”, který rozvíjí ad absurdum.

V situaci, kdy v důsledku neschopnosti pravicové vlády se česká ekonomika utápí v recesi, zatímco sousední státy zaznamenávají větší či menší hospodářský růst, by bylo logické zaměřit se na export a investice, které by ekonomiku postavily na nohy. Nečas se na výpravě do Ruska pět minut po dvanácté snažil dohnat deficit posledních let v česko-ruských vztazích a ještě za to byl koryfeji pravdolásky a militantními rusofoby (mnohdy to jsou jedni a titíž lidé) nekompromisně peskován. Ministr zahraničí si však stále razí svou lidskoprávní agendu a zájmy českých firem ho nezajímají. K obehrané kritice Ruska, Číny, Kuby a Běloruska se naposledy pustil do Ázerbájdžánu, jehož vládu označil za “rodinnou diktaturu”. Nemá smysl polemizovat o tom, zda ten výrok je či není pravdivý. Podstatné jsou zájmy státu a českých občanů, které má ministr v první řadě hájit. A v tom opět selhal na plné čáře. 

Ázerbájdžánská strana prohlásila, že takové výroky mohou poškodit vztahy obou zemí, pohrozila stažením velvyslance z Prahy a zastavením rozjednaných obchodů. Černínský palác soustavně kritizuje nejen velmoci (Rusko a Čína), ale i menší země (Ázerbájdžán a Srí Lanka), kde rovněž české firmy přišly o zakázky. Není třeba dodávat, že kontrakty nakonec získaly jiné západní firmy. Američané, Němci, Francouzi a další vždy ochotně zaujmou místo, které jim Češi vyklidí. Přitom nejde jen o zisky podnikatelů, ale především o nová pracovní místa, která Schwarzenberg svými prohlášeními zmařil.     

Má vůbec Česká republika, kde korupce jenom kvete a jejíž politický systém připomíná spíše  karikaturu demokracie, právo moralizovat a mentorovat jiné země? Odpovíme-li ano, musíme se ptát, co se tím změní? Schwarzenbergovo plkání totiž kromě zrušených obchodních kontraktů a zhoršení bilaterálních vztahů nemá žádné dopady na zlepšení lidskoprávní situace v kritizovaných zemích. Za své spaní na mezinárodních konferencích je sice celému světu pro smích, ale ve spánku alespoň nenadělá tolik škody.  

V anketách oblíbenosti politiků se Karel Schwarzenberg pravidelně umisťuje na nejvyšších příčkách a v prezidentské volbě dokázal okolo sebe shromáždit nevídaně početný fanklub. Jako místopředseda silně nepopulární vlády je vnímán, jakoby ani její součástí nebyl. Je mi záhadou, od jakých skutků se jeho popularita odvíjí. Co kdy pro tuto zemi a její občany udělal pozitivního?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zenka
Doufejme, že po dnešku už na postu ministra zahraničí nebude ani spát, ani škodit! Maximálně ještě nějaký čas v Parlamentu. Z.M.