Ondřej Kosina: Puč v Paraguayi legalizován volbami

obrazek
25.4.2013 11:32
Loni v červnu došlo v Paraguayi v rámci mocenského boje k vyvolání impeachmentu, jehož výsledkem bylo sesazení Fernanda Luga, prvního demokraticky zvoleného levicového prezidenta v historii země. Konzervativní strana Colorado se nedokázala smířit se skutečností, že po šedesáti letech nepřetržité vlády přišla v roce 2008 o moc a usilovala o zastavení sociálních reforem, které ohrozily dosud velmi silné postavení pozemkové oligarchie.

Na místo sesazeného prezidenta nastoupil dosavadní viceprezident z Liberální strany Federico Franco, jehož většina zemí Latinské Ameriky odmítla uznat jako prozatímní hlavu státu a Paraguayi bylo pozastaveno členství v regionálních organizacích Mercosur a UNASUR. Prvním cílem mocenského boje bylo ovládnutí silových resortů v dostatečném předstihu před volbami. Fernando Lugo – svými politickými odpůrci přezdívaný „rudý biskup“ – měl smůlu, že za ním nestála silná politická strana ani média a čelil přesile velkokapitálu, vlivných oligarchů, velkostatkářů a Washingtonu. Přestože je Lugo římskokatolický biskup a jeho politika neměla radikálně levicovou podobu (měl spíše blízko k umírněným sociálně demokratickým vládám v Brazílii, Argentině, Uruguayi a Peru), byl výše zmíněným zájmovým skupinám trnem v oku (nejvíce kvůli proponované pozemkové reformě), a proto musel být odstraněn. Za necelé čtyři roky vlády však stihl mnohé – zavedl sociální programy za účelem zlepšení kvality života nejchudších vrstev obyvatel, investoval do výstavby sociálních bytů a uzákonil bezplatnou lékařskou péči ve veřejných nemocnicích.

Lugo prohlásil, že za jeho svržením stojí pravicový prezidentský kandidát s pochybnou minulostí Horacio Cartes. Právě ten zvítězil ve volbách, které se konaly 21. dubna. Podle WikiLeaks byl v organizování impeachmentu zapojen i Lugův předchůdce ve funkci prezidenta Nicanor Duarte. Cílem bylo najít záminku k legálnímu odstranění hlavy státu prostřednictvím parlamentu a po silné mediální masáži a vítězství ve volbách vrátit vývoj v zemi zpět před rok 2008 resp. zastavit politiku ve prospěch chudých domorodých bezzemků. Nelze vyloučit možnost, že celá operace měla zahraniční krytí. Paraguay byla už v období studené války spolehlivou oporou USA v Jižní Americe, zejména během diktatury Alfreda Stroessnera v letech 1954 – 1989, který mj. patřil ke straně Colorado.

O okolnostech puče v Paraguayi si přečtěte zde: http://www.vasevec.cz/vip-blogy/prevrat-v-paraguayi-cui-bono

Prezidentské volby, které se konaly souběžně s parlamentními, vyústily v opětovný návrat pravice k moci. Strana Colorado získala většinu křesel v Poslanecké sněmovně (44 z 80) a s programově blízkými stranami i v Senátu. Horacio Cartes, jeden z nejbohatších mužů v zemi, byl zvolen 45,8 % hlasů novým prezidentem. Majetek získal především ve finančnictví a v tabákovém průmyslu, avšak materiály WikiLeaks ho spojují s obchodem s drogami a praním špinavých peněz. V kampani zdůrazňoval, že chce přilákat zahraniční investory, modernizovat infrastrukturu a vytvářet nová pracovní místa. Jako „správný konzervativec“ si neodpustil ani verbální útoky na sexuální menšiny. Homosexuály přirovnal k opicím a prohlásil, „že by si prostřelil varlata, kdyby jeho syn byl gay“. Rovněž hodlá „čelit levicové vlně v Latinské Americe“.

Jako poražení vyšli z voleb centrističtí liberálové, kteří se společně s pravicí na Lugově impeachmentu podíleli. V parlamentních volbách skončili druzí, avšak s velkým odstupem, a jejich prezidentský kandidát Efraín Alegre získal 36,9 % hlasů. Kandidát levicové Fronty Guasú Aníbal Carrillo, jehož podporoval i exprezident Lugo, dosáhl pouze 3,3 % mj. i proto, že mu dvě televizní stanice (veřejná TV Pública a soukromá Canal 9 SNT) neumožnily vystoupit v živém vysílání a dělaly reklamu pouze Cartesovi a Alegremu. Paraguay se tak 15. srpna, dnem Cartesovy inaugurace, stane – vedle Kolumbie a Chile – třetí jihoamerickou zemí s pravicovou vládou.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.