Petr Benda: Fakta o nákupu zdravotnického zařízení v Krajské zdravotní

2.10.2011 14:25
Redaktor portálu Atuálně.cz Petr Holub, kterého osobně považuji za jednoho z nejlepších, ve svém článku „Krajská zdravotní předražuje nákupy před očima policie“ popisuje aktuální kauzy společnosti Krajská zdravotní a.s., v níž jsem do konce června letošního roku zastával pozici předsedy představenstva. V článku je správně uvedeno, že i přes to, že jsem výběrová řízení na – podle mě předražené – přístroje pro nemocnice v Chomutově a Mostě zrušil, můj nástupce v tomto nákupu pokračuje.

Přešlapu, a věřím, že ten plyne z nedostatku informací, se pan redaktor Holub dopustil v souvislosti s mou osobou. Tvrdí totiž, že jsem odpovědný za předražený čtyřsetmilionový nákup lékařských přístrojů v minulých letech, a proto jsem měl údajně i odejít z vedení Krajské zdravotní a.s. To ovšem není pravda.

Myslím, že na tomto místě stojí za to uvést fakta. Oznámení o zakázce na zmíněný předražený nákup zdravotnického zařízení a přístrojů bylo vyhlášeno 3. září 2008. Oznámení o zakázce bylo na centrální adrese uveřejněno 12. září téhož roku. Obálky s nabídkami se otevíraly o více než měsíc později, konkrétně 27. října 2008. Téhož dne pak proběhlo první jednání hodnotící komise. Ta následně 13. listopadu 2008 doporučila přijmout nabídku firem Hospimed a PURO-KLIMA, o kterých se píše ve zmíněném článku. Následně, 8. prosince 2008, již byla uzavřena smlouva s vybraným uchazečem. Až po všech těchto událostech, které se neustále někdo snaží interpretovat jako mou odpovědnost, jsem se stal 17. prosince 2008 předsedou představenstva Krajské zdravotní.

Z výše uvedených a dohledatelných fakt je zřejmé, že kauza předraženého nákupu přístrojů za více než 400 milionů korun, kterou prošetřuje policie, jde na bedra mých předchůdců, kteří tento nákup schválili před mým nástupem do společnosti Krajská zdravotní.

Není pravda, že bych z čela Krajské zdravotní odstupoval kvůli tomuto případu. Naopak. Nesouhlasil jsem s dalším předraženým nákupem techniky pro nemocnice v Chomutově a Mostě. Cítil jsem však, že jsem byl v tomto odmítání sám. Připomínám, že za dobu mého působení v čele Krajské zdravotní se hospodaření společnosti dostalo do černých čísel. Pokud se objevovaly informace o mém přípravovaném odvolání ze strany vedení ústecké ČSSD v čele s Arnem Fišerou, značí to, že správné hospodaření Krajské zdravotní zřejmě nebylo ku prospěchu stávajícího vedení Ústeckého kraje, které chce, podle mého názoru, nastoupit cestu postupné privatizace společnosti po vzoru Jaroslava Palase v Moravskoslezském kraji.

Vyzývám vedení Ústeckého kraje i vedení Krajské zdravotní a.s., ať zruší nákup další předražené techniky pro nemocnice v Mostě a Chomutově. Pokud by totiž pokračovali v něčem, co jsem z důvodu svého přesvědčení o předraženosti nákupu zrušil, dokazovalo by to, že je zde evidentní snaha o radikální zhoršení hospodaření společnosti a jejího následného odprodání či pronájmu do rukou soukromých osob. V případě členů ČSSD, kteří se podílejí na vedení kraje, by to znamenalo zásadní porušení programu strany, za níž byli do svých funkcí zvoleni.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.