Petr Benda: Šluknovskem to ne(s)končí, vážená vládo...

obrazek
6.9.2011 12:31
Snad každý sleduje v posledních dnech dění v Ústeckém kraji, konkrétně ve Šluknovském výběžku, kde sociální nepokoje překročily únosnou mez. Existuje řada názorů na řešení této sociální krize, od těch radikálních až po ty mírnější. Je však třeba mít na paměti, že Šluknovsko není ojedinělou lokalitou, kde se tyto či podobné nepokoje rojí. Podobných lokalit je, troufám si říci, po celé republice několik desítek. Je logické, že nejrizikovější jsou regiony s vysokou nezaměstnaností, jako je již zmíněný Ústecký kraj. Asi každý se ptá: Jak tohle dopadne? Co se s tím bude dělat? Odpověď není jednoduchá. Řešení je však samozřejmě na politicích a jejich přístupu.

Každá ze stran chce však něco jiného - někteří volají po vyšším zabezpečení ze strany státu - jak co se týče policie, tak sociální pomoci - jiní chtějí hledat příčiny, jak se mohla celá situace takto rozvinout apod. Co strana, to jiný názor. Podle mého názoru se však jedná o problém, kde musí jít stranická příslušnost stranou. Problém je třeba řešit v zájmu místních občanů a tak, aby se situace nerozvíjela špatným směrem, tedy k rozšíření nepokojů do dalších oblastí. Je však otázkou, zda je ze strany politiků vůbec zájem konat jednotně. Snad nejhorším přístupem v této věci je však přehlížení celé situace či tvrzení typu "ono to nějak dopadne", protože tak může celá věc přerůst v široké sociální nepokoje v celé zemi.

Jak v této věci jedná vláda? Zdá se, že kromě "výjezdního zasedání" ministra vnitra a šéfa policie doslova nijak. Vláda naopak celkově celé situaci spíše pomáhá v plném rozvinutí, a to zejména svými bezhlavými škrty, které dopadají zejména na nižší a střední vrstvy obyvatel, kterým už však dochází trpělivost. Co bude poslední kapkou? Podle mého názoru to klidně může být dopad zvýšené daně z přidané hodnoty (DPH). Ač vláda tvrdí, že toto opatření nepovede ke zdražování, na druhé straně otevřeně přiznává, že díky tomuto opatření očekává nárůst příjmů pro státní kasu bezmála 30 miliard korun. Pokud by se tedy zdražování, které vláda odmítá, nekonalo, kde by se tyto prostředky ve státním rozpočtu vzaly? Není to však jen o DPH, ale celkově o plíživé devastaci sociálního státu v režii pravicových vlád.

Řešení situace na Šluknovsku, ale i v regionech, kde se zatím situace natolik neprojevila, je přitom celá řada. Od podpory zaměstnanosti, tak v posílení sociálních pracovníků, posílení policie v krizových regionech. K řešení situace by se daly využít i zdroje z fondů Evropské unie, navýšení investičních pobídek v regionech zasažených vysokou nezaměstnaností. Chybí však jediná věc - ochota vlády s celou věcí něco dělat. Nesoustředit se jen na škrty, které bohužel vláda považuje za všelék.

Pokud se někdo ptá, co stojí za nepokoji ve Šluknovském výběžku, je třeba mít na paměti, že za to nemohou mačety, ale luxusní pera představitelů naší vlády a pravicových poslanců.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pawouczech
Už se tam motáte s přítelem Paroubkem v politice na severu dost dlouho ne? Tak jste se měli starat a ne dělat píčoviny abyste získali procenta ve volbách. Ale co bychom chtěli od veksláka a pasáka , že ? Ti vždycky koukají na vlastní kapsu. Tak nelezte do politiky a věnujte se byznysu.
skodovka_1

Překvapil mě Nečas, když prohlásil za vše může M.Vnitra a policie. Ten člověk nepřemýšlí. To už je důsledek pollitiky od roku 89.

To už je následek !!!