Polský prezident Komorowski má problém. Utajovaná špína je na veřejnosti

20.8.2014 23:03
Jsou to tvrdá fakta, žádné smyšlenky – říká k v Polsku právě zveřejněným materiálům z archivu likvidační komise vojenských tajných služeb jeden ze zasvěcených zpravodajských důstojníků. Přičiněním týdeníku Wprost, který zveřejnil složku nynějšího prezidenta Bronislawa Komorovského, se tak lidé dovídají, že první pohled může klamat. Prezident se nijak nevymyká špinavému prostředí Občanské platformy.

Situaci musíme uvést tím, že také polští vojenští zpravodajci a kontrarozvědčíci přežili pád komunistického režimu v poklidu. Ještě patnáct let po pádu komunismu pak bylo mezi vojenskými zpravodajci 90 procent těch, kteří v branži působili před změnou systému. Zájem veřejnosti se soustředil na civilní tajnou politickou policii (Służba Bezpieczeństwa – SB) a její hříchy z boje proti antikomunistické opozici. Vojáci se prostě přetransformovali do instituce Wojskowe Służby Informacyjne – WSI. Dílčí změny probíhající do poloviny minulého desetiletí jsou v této chvíli příliš detailní informací. Důležité je, že v roce 2006 díky koalici vedené stranou Jaroslawa Kaczyńského Právo a spravedlnost k likvidaci této služby. V parlamentu ji podpořilo 375 poslanců a jen 48 bylo proti. Současně začala pracovat likvidační komise WSI v čele s radikálním a kontroverzním Antoni Macierewiczem.

V následně vypracované zprávě se objevila závažná obvinění. Patřilo mezi ně například nelegální financování služby prostředky pocházejícími z pašování elektroniky nebo obchodu se zbraněmi, ale také krytí praní špinavých peněz a obchodu s drogami. Lidé WSI měli například prodat zbraně nejen teroristům z Jemenu, ale také mafiánům z Estonska. Za pomoci bývalých agentů SB byla budována síť bordelů a bezpečnostních agentur a shromažďovány informace umožňující vydírat podnikatele, právníky, politiky. Vojenští zpravodajci také rozmístili své agenty v Polské televizi a dalších i lokálních sdělovacích prostředcích. Zejména v 90. letech potom WSI sledovala politické strany a společenské organizace, podílela se na likvidaci zejména těch, které kritizovaly postkomunistická uskupení. Vojenská zpravodajská služba zasahovala také např. do průběhu privatizace a hospodářských procesů. Zpráva obsahuje také informace o vazbách a koordinaci zájmů s ruskými tajnými službami. Po odevzdání zprávy prezidentu Lechu Kaczyńskému komise pokračovala v práci a zpracovávala ke zprávě dodatek.

Složka nynějšího prezidenta a v letech 2000 – 2001 ministra obrany Bronislawa Komorovského prý nezpochybnitelně pochází z fondu komise likvidující WSI z období vypracovávání přílohy k hotové zprávě. Její lidé v tomto případě měli k dispozici i nahrávky vojenské tajné služby, která zaznamenala schůzky Komorowského s obchodníky se zbraněmi fatální pověsti. Je spojován také s vyváděním výsledků tajného výzkumu Vojenské technické akademie do cizích rukou. Technickou akademii prý tehdejší ministr obzvláště sledoval. Zpráva likvidátorské komise například hovoří o tom, jak jistá nadace, jíž patronem byl Komorowski, vysávala z akademie peníze. A je tady ještě jedna nemilá věc, která svědčí proti polskému prezidentovi. Materiály získané z fondů vojenských rozvědčíků a kontrarozvědčíků využíval k likvidaci svých nepohodlných podřízených.

Nyní týdeníkem Wprost zveřejněné materiály se dotýkají jen části značného fondu komise likvidující WSI. Podle kolujících informací není vyloučeno, že informace o Bronislawu Komorowském, respektive jeho mimomanželském životě, jsou v jiných oddílech. Svého času vyšla v Polsku kniha Památník Anastasie P. – Erotická imunita, ve které autorka, v Sejmu se vydávající za novinářku, popisuje věrohodně sexuální setkání s polskými politiky. Pokud se hrátky neodehrávaly v parlamentním hotelu, docházelo k nim v „jejím“ bytě, který byl konspiračním bytem WSI. Anastazie P. mimochodem píše také o Aleksandru Kwaśniewském, se kterým po stránce sexuální nebyla spokojena a po dvou schůzkách mu navrhla pouze přátelská setkání. Co se do takovýchto fondů WSI mohlo dostat na téma Komorowského je zatím neznámo.

Polská veřejnost nezná ani dokončený a prezidentovi Kaczyńskému předaný dodatek ke Zprávě o likvidaci WSI. Jeho utajení si vymohla Občanská platforma. Obě strany v té souvislosti v roce 2008 neváhaly udělat zákulisní politický obchod. Lech Kaczyňski tehdy mohl být vystaven stíhání pro vlastizradu, neboť z polských bojových zásob raket země vzduch nechal část vyčlenit a poslal je do Gruzie, která krátce předtím napadla Jižní Osetii a čelila ruské vojenské operaci Donucení k míru. Podle kritiků tím ohrozil obranyschopnost Polska. A dohoda? My nepodáme žalobu a vy nezveřejníte anex zprávy.

Po předčasných volbách v roce 2007, které vyhrála Občanská platforma Donalda Tuska, nechal během noci Antoni Macierewicz spěšně převézt několika nákladními vozy archivní materiály likvidační komise do Paláce prezidenta republika Lecha Kaczyńského. Na nějakou dobu tak bylo znemožněno, aby se k nim lidé Tuska dostali. Občanská platforma nakonec ke všem shromážděným materiálům získala přístup v roce 2010, když u Smolenska při tragické nehodě letadla TU154M, mimochodem toho samého, které do Gruzie převáželo rakety, Lech Kaczyński zahynul. Bronislaw Komorowski tehdy se svými lidmi z pozice předsedy Sejmu a z toho titulu zastupujícího prezidenta vstoupil ve chvíli, kdy ještě ani nebyla vydána oficiální zpráva o smrti prezidenta a ani vystaven úmrtní list. Mnozí to vysvětlovali právě zájmem o archiv Macierewicze.

Jak ale nyní ukázalo poslední číslo týdeníku Wprost, přinejmenším část dokumentů je důvěryhodně k dispozici. Není jasné, proč týdeník s odhaleními přichází právě nyní a proč právě na účet prezidenta Komorowského. Volby hlavy státu nejsou v této chvíli aktuální a podzimní místní volby kauza nijak zásadně neovlivní. Vzhledem k tomu, že prezident je nyní co se týče Občanské platformy méně významnou osobou, nejde asi ani o ránu z milosti zprofanované straně Tuska. Třeba ale další dny a kroky Wprost odhalí více. I když zbývá zcela nekonspirační možnost, že jde o součást boje na trhu politických týdeníků. Jako verzi je to třeba uvést.

Na fotografii Bronislaw Komorowski s Donaldem Tuskem na varšavském letišti, kde se účastnili smutečního příletu ostatků obětí havárie u Smolenska. Důvod rozjařeného úsměvu ani jeden dodnes nevysvětlil.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.