Představitelé koalice vládních stran se v pátek předvedli v plné parádě a v přímém přenosu

obrazek
15.7.2012 10:00
Neuměl jsem si představit, co všechno pro své zničení dokážou politici vládní koalice v přímém přenosu voličům předvést. Opravdu jsem nevěřil svým očím a uším, když jsem v pátek na ČT24 sledoval přímý přenos z jednání „Bezpečnostního výboru“ Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR…

Ministr financí před zraky televizních diváků obvinil policii z, cituji: „estébáckých a gestapáckých praktik“, a to v přítomnosti ministra vnitra a policejního prezidenta. Na tato obvinění nekompromisně zareagoval pan policejní prezident. Ministr vnitra jen seděl a pozoroval debatu poslanců. Asi z vrozené intelektuální plachosti ani na okamžik neprojevil snahu, že by se snad, nedej bože, svých policistů nějakým náznakem zastal. Na přímý dotaz jednoho z poslanců, zda by přece jen neměl reagovat na urážlivé výroky ministra financí směrem k policii, s bohorovným nadhledem odvětil, že si pan poslanec plete dojmy s pojmy, že on přece může reagovat jen na písemné podklady s číslem jednacím. Jaký asi musí mít pan ministr vnitra po dnešním vystoupení respekt u svých podřízených, o neformální autoritě ani nemluvě...

Když byl zatýkán poslanec opozice, vládní koalice nadšeně jásala nad nezávislostí policie a policejní dozor vpustila dokonce i do jednacího sálu dolní komory Parlamentu ČR, aby hovořící poslanec nemohl být případně unesen nebo aby mu některý z kolegů nenabídl vodu. Ale když byla Poslanecká sněmovna požádána o vydání poslankyně vládní koalice, tak titíž poslanci obviňují policii z nekalých rejdů a policistům doporučují, aby se oběsili, případně zastřelili. Zřejmě si nejsou všichni poslanci rovni, ale někteří jsou si rovnější, že?

Jednou ze základních povinností vlády je zabezpečit jak vnější, tak vnitřní bezpečnost státu. Dnešní vládní koalice nečiní ani jedno, ani druhé. Nepřetržité reorganizace armády a bezpečnostních složek s neustálým snižováním jejich rozpočtů dostaly tyto složky na pokraj možnosti fungování. Ostatně jasně o tom hovoří dopis policejních odborů (Bezpečnostní unie) adresovaný veřejnosti i nedávné vystoupení nového náčelníka generálního štábu, (neustálé škrty již jdou na dřeň schopností obrany, nedokážeme plnit už ani základní požadavky členské země NATO). Přesto, dle zpracovávaných vládních předloh, se budou i v příštích letech rušit další policejní úřadovny a hasičské stanice. Vláda si zřejmě nevšimla nárůstu kriminality a nárůstu živelných pohrom, které stále častěji postihují území naší republiky. V posledním měsíci to byly lesní požáry a bleskové povodně. Veřejnost to mohla sledovat ve zprávách všech televizních stanic, a to téměř každý den.

Domnívám se, že by zastupitelům z řad stran vládní koalice měl být umožněn odchod z jejich postů. Doufám, že občané využijí svého práva volit a v nejbližších volbách stranám vládní koalice vystaví vysvědčení odpovídající jejich výkonu. Páteční přímý přenos z Bezpečnostního výboru Sněmovny Parlamentu mne v tom jenom utvrdil.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.
Klíčová slova: vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.