Rakouský státní svátek ve znamení covidu

27.10.2021 13:19
Na hlavním náměstí Heldenplatz ve Vídni složila přísahu o státním svátku stovka odvedenců do armády. Kvůli pandemii koronaviru se ceremoniál i letos konal ve výrazně zeštíhlené podobě. V projevech vládních představitelů zazněly četné výzvy k občanům, aby se nechali očkovat. „Jde o určitou pokorou,“ řekl spolkový prezident 77 letý Alexander van der Bellen, protože jde o to uvědomit si, že existuje vyšší účel mimo osobní potřeby. V tomto ohledu jsou rekruti vzorem, protože přísahají na obranu republiky, „a zejména politika by si z toho měla vzít příklad,“ prohlásila hlava státu po nejturbulentnějších politických týdnech. „Protože smyslem politiky je také sloužit zemi,“ dodal van der Bellen.

Po položení věnců nejvyššími představiteli u vnější brány vídeňského Hofburgu nový spolkový kancléř Alexander Schallenberg ve svém projevu uvedl, že státní svátek není jen dnem k oslavě, ale také příležitostí k „pozastavení, zamyšlení a přemýšlení“. V současné nové politické fázi to dává smysl, protože diskuse, dokonce i vyhrocené a kontroverzní, jsou „mazivem“ každé otevřené, pluralitní společnosti. „Přes veškerou oprávněnou emocionalitu“ takových debat bychom nikdy neměli zapomínat, jaké je to štěstí, že můžeme žít v zemi, jako je Rakousko. Být schopen sloužit vlastní zemi je úžasný úkol, ale také velká zodpovědnost. "Odpovědnost, kterou si musíme neustále připomínat na všech úrovních politiky," řekl kancléř a apeloval na obyvatelstvo, aby se nechalo očkovat. Nikdo by se neměl domnívat, že může jednostranně předpokládat, že existuje program opuštění společensko-politické odpovědnosti“. Schallenberg požadoval, aby to bylo evidentní v boji proti pandemiím, ale i v jiných krizích, jako je změna klimatu. Loni v tento den byla ještě dostupnost očkování proti koronaviru jen nadějí, dnes je očkování skutečností a především funguje. Schallenberg znovu apeloval na všechny, kteří váhali nebo si nebyli jistí: „Nechte se prosím očkovat!“ Chráníte tím také přátele, rodinu a kolegy v práci, jen společně můžeme skoncovat s tímto duchem, uvedl kancléř.

Předsedkyně sociálních demokratů Pamela Rendi-Wagnerová u příležitosti státního svátku vyzývá k tomu, aby se věcná práce opět dostala do popředí. Ve videoposelství vyzvala především k omezení inflace a boji proti nezaměstnanosti. Předseda Svobodných Herbert Kickl vyzval k „větší svobodě“ a třetí předseda Národní rady Norbert Hofer zase k rozšíření přímé demokracie. Protože vzdálenost mezi lidmi a nejvyšší vládou, vládci a velkou částí zákonodárného sboru je větší než kdy jindy, řekl Hofer ve vysílání ORF: „Naším úkolem jako politiků je umožnit vůli participovat. Zejména koronavirová krize ukázala, že stačí, aby čím dál méně občanů každých pár let dalo na volební lístek křížek.“ Na pozadí nedávných skandálů Rendi-Wagnerová řekla, že „politická kultura si musí najít cestu zpět ke kultuře slušnosti a respektu“ vůči lidem: „Potřebujeme kulturu serióznosti, kde záleží na obsahu, ne na inscenaci.

Ve svém tradičním večerním vystoupení v televizi Van der Bellen prohlásil: „Nedám si pokoj, dokud si nebudu jistý, že je o naše děti postaráno. Že planeta bude v pořádku, očkování pomůže a pandemie přejde“.

 

 Ilustrační foto: Rakousko jako státní svátek slaví vyhlášení neutrality.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.