Reálná politika může být jen na základě reálných faktů
V posledním období podle průzkumu Lukašenko upevnil své postavení. Hlasovalo by pro něj 39,8 procenta Bělorusů (v prosinci 34,8). Ještě výrazněji vzrostla důvěra projevovaná Lukašenkovi - dnes mu důvěřuje 45,9 procenta oproti prosincovým 37,7. Naopak poklesla již tak nízká podpora opozici, které důvěřuje 14,9 oproti 15,8 procenta v prosinci 2013. Dvě třetiny (66,3 procenta) jí naopak vyslovuje nedůvěru, což je o 3,1 procenta více než v prosinci.
Kdyby se Bělorusové měli rozhodovat mezi sjednocením s Ruskem a přistoupením do Evropské unie, 51,5 procenta by v referendu vybralo alternativu spojení s Ruskou federací (prosinec 36,6) a Evropskou unii by upřednostnilo 32,9 procenta oproti 44,6 procentům v prosinci 2014.
Jistě zajímavé je, že v referendu, kde by byla otázka jen o spojení s Ruskem, by takové budoucnosti dalo přednost jen 29,3 procenta občanů Běloruska a proti by hlasovalo 47,7 procenta (prosinec 2013 - 23,9 pro a 47,7 procenta proti). Současně poklesla podpora členství v EU v hypotetickém referendu, a to na 30,2 procenta oproti prosincovým 35,9 procenta. Vzrostl naopak počet odpůrců, březnový průzkum udává 44,3 procenta oproti prosincovým 34,6.
Analytici se domnívají, že průzkum ovlivnily události na Ukrajině a že Bělorusové při pohledu na tamní krvavé události ocenili stabilitu vlastních poměrů a zásluhu prezidenta Lukašenka na tomto stavu. To ostatně státní média zdůrazňují. Bělorusové konečně pozitivně přijali fakt, že jejich prezident nezaujal stanovisko jednoznačně podporující Rusko a ve svém manévrování byl vcelku vyvážený.
Téměř 70 procent Bělorusů by potom nechtělo, aby se podobné události odehrály v jejich zemi. Něco podobného, co se dělo v Kyjevě, by přivítalo jen 3,6 procenta účastníků průzkumu a 23 procent v případě, že by je neprovázelo násilí.
Tento nezávislý průzkum naznačuje, že reálná běloruská situace je poněkud jiná, než mohou být pohledy dané propagandou. Je důležité si to uvědomit zejména po všem dění spojeným s Ukrajinou. Stejně jako v jejím případě i případě Ruska zřejmě chybí objektivní analýzy a reálná politika také vůči Bělorusku. Možná by reálné východní politice Evropské unie mohl položit i summit Východního partnerství v Praze. Průzkum nezávislého střediska NISEPI by účastníci mohli docela dobře využít.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 4240x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.