Rozkastování léčby způsobí, že naděje nesolventních umře na samém počátku

obrazek
30.5.2011 19:54
Vystupování ministra zdravotnictví Hegera připomíná vystupování Karla Kopfrkingla z filmu Spalovač mrtvol, který si stejně jako on dával záležet, aby svým přívětivých chováním vyvolával dojem, že jeho základní emocí je laskavost k lidem a pochopení jejich starostí. Přitom jimi z prospěchu pohrdal.

Ten kdo chce bobtnáním regulačních poplatků vytvořit brzdu k dostupnosti nejlepší zdravotní péče lidmi pohrdá také. Ministr Heger je lékař a přesto chce legislativně vytvořit stav, kdy může dojít k fatálnímu poškození zdraví z důvodů otáčení poslední koruny v ruce. Bohužel, v současné době je v prvé řadě politik a stejně jako filmový Kopfrkingl myslí na svůj prospěch s přívlastkem politický. K tomu mu stačí donekonečna omílat pravicová klišé, že zdravotnictví nemůže být bezplatné (jako by někdy bylo) a že regulační poplatky odstraní zbytečné čerpání zdravotní péče. Přitom se nabízí řada důkazů, že regulační poplatky jen sanují "neregulované" rozkrádání
veřejných financí. Například kauza ProMoPro ministra Vondry připravila státní pokladnu zhruba o 500 milionů korun. Pokud bychom tyto peníze přepočítali na poplatky za den v nemocnici, zahrnovalo by to 8 333 333 šedesátikorunových poplatků.

Takto politická matematika pana ministra nefunguje. Opak by znamenal, že by zákony chránící veřejné prostředky stavěl nad zákony, které regulační zdravotnické poplatky zvyšují a rozšiřují. A tuto spravedlivou posloupnost by si dal jako politickou podmínku k setrvání v ministerské funkci. Takový postup by měl  logiku. Jako lékař je také povinen zastavit zraněnému krvácení a teprve pak může zahájit léčbu zranění, která ho neohrožují na životě. A hlavně by si měl uvědomit, že zavedení léčebných standardů a nadstandardů bere lidem naději, která by u všech nemocných lidí bez rozdílu měla umírat jako poslední. Rozkastování léčby způsobí, že naděje nesolventních umře na samém počátku...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

adamicek

Srbský Mladič také rozdával na uklidnění Bosenských muslimů čokolády a pak je bez milosti popravil, děti, ženy, muže. Podívejte se na ta videa co jsou v TV je to podobné jako s Hegerem.

adamicek

Laskavý je Heger až moc, z jeho slov je ale cítit cynismus. Docela jste to trefil s tím Spalovačem mrtvol. Ještě bych doplnil, že film byl natočen v prostředí Německé okupace - diktatury, dnes je to diktatura investičních skupin a loterie o lepší rating.