Semaforová koalice začne sestavovat vládní program

koalice německo 21
19.10.2021 10:41
Po SPD a Zelených také FDP připravilo půdu pro koaliční vyjednávání. Vedoucí liberálů Christian Lindner odkázal na obsahové rozdíly mezi stranami, ale také na jejich příležitosti i výzvy.

Jednání koalice červeno-zeleno-žluté mohou začít, když nyní po SPD a Zelených také liberálové hlasovali pro zahájení odpovídajících rozhovorů. Rozhodli jsme se jednomyslně zahájit koaliční jednání s SPD a Zelenými poté, co spolková exekutiva a nově zvolený poslanecký klub došli k závěru, že Německo potřebuje stabilní vládu a nesmí být bez vůdce. Země potřebuje komplexní modernizaci společnosti, ekonomiky a státu a nyní jsme na cestě k převzetí odpovědnosti za Německo, řekl Lindner. „Vidíme příležitosti, ale vidíme také výzvy.“

Stále sice existují velké rozdíly v obsahu, které tak zůstanou i v budoucnosti. To vyžadovalo od všech velkou toleranci a připravenost na nové myšlení. Semaforová koalice bude bezpochyby spojenectvím výhodnosti. Zda toho může být více, je na každém, koho se to týká. Německo se každopádně musí stát svobodnějším, udržitelnějším, digitálnějším, modernější a konkurence schopnější. Pokud ano, pokud dojde ke koalici, bude to pro zemi vítězstvím. Lindner také zdůraznil, že výsledek spolkových voleb nenamená žádný posun doleva, jde o vládu centra.

 Diskuse o možných jmenováních ve „vládě na semaforech“ v současné době považuje za předčasné. Lindner již dříve vystoupil proti veřejným debatám o ministerských postech, ale zároveň naznačil zájem o klíčové finanční ministerstvo. Na tento úřad si ale udělali nárok i zelení politici protože je rozhoddujícím odborem pro financování červeno-zeleno-žlutých projektů. Liberálové přitom horují o založení ministerstva pro životní prostředí.

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG k tomu poznamenává: „„ Progresivní koalice “, jak byla pokřtěna, je na dobré cestě stát se vládní bankou. Každý, kdo slyšel, jak se jejich zástupci navzájem chválí a šílí nad duchem pospolitosti a vzájemného respektu, který pronikl do jejich rozhovorů, se může jen ptát, proč se tři strany federální vlády sešly až v roce 2021.

„MITTELBAYERISCHE ZEITUNG z Regensburgu to vidí takto:„ Poziční dokument koalice dýchá heslem: každý dostane něco, co je pro něj zvlášť důležité, ale ne každý dostane všechno jako rychlostní limit 130 na dálnicích nebo pojištění občanů. Liberálové musí přijmout silné vládní investice nebo subvence proti cválajícím cenám elektřiny. Vláda projde testem skutečné dospělosti pouze v malém každodenním životě. SPD až příliš dobře ví, jak citlivá je její vlastní základna na ústupky. U Zelených a FDP to nebude jiné.

FREIE WORT ze Suhlu poznamenal: „Zdá se, že Zelení a FDP se v těchto dnech opatrně blíží včerejším politickým odpůrcům. aby zjistili, že mají více společného než finančně silnou sociální strukturu svých voličů. Možná tam bude růst společně v trojité alianci, která do určité míry do sebe zapadá. V Německu už dlouho neexistuje vláda, která by se setkala se zeitgeistem – duchem doby “

„Zelený rukopis je celkově bledý, “uvádí TAZ. "Některé věci, jako cena CO2 a peníze za zelenou energii, se v novinách ani neobjevují." Oči se obrátily na neslučitelnost levicových SPD a Lindnerových liberálů.. Zelení si musí dávat pozor, aby v koaliční dohodě nezaostali bez závazných plánů na ochranu klimatu.

Berlínský TAGESSPIEGEL poznamenává: „To, co bylo před týdny považováno za čistě teoretický konstrukt, jediný malý záblesk naděje, aby se Olaf Scholz stal kancléřem, nyní se stává realitou. Aliance SPD, Zelených a FDP má šanci podívat se na sociální pokrok, digitální a ekologickou modernizaci a sociální soudržnost.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.