Sledujeme volby na Slovensku - aktualizováno

obrazek
10.3.2012 09:58
Slováci dnes v předčasných volbách volí novou Národní radu Slovenské republiky. Jistotou je, že z klání politických stran vyjde jako vítěz Robert Fico, téměř všechno ostatní je v zásadě nejisté a je třeba počkat na uzavření volebních místností dnes večer. Směr má podle posledních průzkumů velkou šanci na získání absolutní většiny a sestavení jednobarevné vlády. Budoucí předseda vlády by ale i v takové zdánlivě komfortní situaci rád vládl v koalici.

Jistě by to přispělo k vnitřní sebekontrole vítěze, ale ostatním politickým stranám se do takovéhoto uspořádání nechce. Vyhraje-li Směr volby a nezíská většinu, ostatním stranám se tentokrát zřejmě nepodaří sestavit slepenec, který by ho odstavil od vlády, jako se tomu stalo v minulosti. Konečně jen „proti Ficovi“ není program, což se vymstilo vládě Ivety Radičové. Zejména na pravici se totiž poměry značně změnily. SDKÚ vedené Mikulášem Dzurindou sice slibuje, že hlas pro tuto stranu rozhodně není hlas pro koalici s ním. Nicméně strana, která léta usilovala o vedoucí úlohu na pravici se do národní rady vůbec nemusí nedostat a téměř jistý je budoucí osud Dzurindy. Po letech v politice sice již nikdy nebude přednostou stanice, ale jeho politická kariéra zjevně končí. Sice to nejsou zástupy, ale v SDKÚ už má za krkem několik ochotných ho zbavit předsednictví. Navíc při úspěchu iniciativy vykroužkovat ho mimo parlament může skončit i mimo poslanecké lavice. Na „výsluní“ se při pádu SDKÚ tak zpět dostává KDH. To by se ostatně mohlo stát koaličním partnerem Směru v případě, že Fico nezískal většinu. Podobnou roli by případně mohl sehrát Most – Híd, personálně reprezentovaný Bélou Bugárem. Obě tyto strany byly sice namočeny i ve skandální kauze Gorila, ale postupně se jim z negativního obrazu podařilo uniknout. Kolik stran kromě Směru, KDH a Most – Híd - když snad jen tyto tři mají „své jisté“ – zasedne v národní radě je ve hvězdách. Není vyloučeno, že i na Slovensku (podobně jako tomu bylo v Čechách v případě Věcí veřejných) se po úspěchu strany Svoboda a Solidarita v minulých volbách dostanou do parlamentu některá obskurní uskupení, jejichž nejkřiklavějším projevem je kandidatura strany Nory Mojsejevové. Ne, že by ale například hnutí 99 procent nebo Obyčejní lidé snahám kontroverzní podnikatelky byla příliš vzdálená. Pravdu řečeno ale ani po uzavření volebních místností nemusí být všechno na Slovensu jasné. Ve vzduchu jsou totiž vážné pochybnosti okolo registrace uskupení 99 procent a pravosti podpisů na jeho podporu. Vysloveno bylo i podezření, zda nejde o záměr a přípravu na zpochybnění voleb. Podobnému cíli by mohly posloužit i provokace v den voleb. Věřme však, že to jsou jen čiré spekulace. (sk)

 

Volby i místní referenda

V sedm hodin ráno se na Slovensku otevřelo 5926 volebních místností. Nikde primátor nebo starosta nevyužili možnosti otevření volební místnosti v časnější hodinu. Podle Ústřední volební komise – začala pracovat od osmé hodiny - nebyly nikde zaznamenány žádné problémy. V některých místech jsou volby spojeny s místními referendy. Např. ve Velké Šariši se budou místní touto formou snažit odvolat starostu. Obyvatelé Kolárova a Tešedíkova v Nitranském kraji se zase chtějí vrátit k původním maďarským názvům obcí. (sk)

 

Účast voličů bude zřejmě rekordně nízká

Průzkumy veřejného mínění, ale i první dnešní tvrdá volební data naznačují, že o vládě na příští čtyři roky rozhodne nejméně voličů v historii. Nízká volební účast může výrazně měnit výsledek voleb a ovlivní i výši částky, kterou stát vyplácí stranám. V průzkumu agentury Focus z tohoto týdne chtělo hlasovat 53,4 procenta voličů. Agentura MVK očekává ještě nižší účast, po srovnání průzkumů z minulosti a skutečné účasti na volbách ji odhadla na 44 až 50 procent. V roce 2010 přišlo k urnám 58,83 procenta voličů, nejnižší účast byla dosud na volbách v roce 2006, zúčastnilo se jen 54,67 procenta. Do roku 2002 se přitom na volbách vždy zúčastnilo více než 70 procent voličů. V prvních svobodných volbách v roce 1990 využilo své právo až 95,3 procenta voličů, v roce 1998 to stále bylo přes 84 procent. (sk)


Po volbách mohou skončit v propadlišti Sulík i Dzurinda

O svůj osud v dnešních volbách hrají i lídři politických uskupení. Na počet preferenčních hlasů bude s napětím čekat především předseda SaS Richard Sulík. Ten před volbami prohlásil, že vrátí poslanecký mandát, pokud ho kterýkoliv spolustraníků díky kroužkování předstihne. V případě neúspěchu SDKÚ má své dny na čele strany sečteny zřejmě i předseda Mikuláš Dzurinda. Stranu má totiž zájem vést současná místopředsedkyně Lucia Žitňanská. Otázkou je, zda se voličům podaří kroužkováním na listině SDKÚ „překopat“ pořadí tak, aby se Dzurinda nestal vůbec poslancem. (sk)


Trestní oznámení na starostu v Šoporni. Zmařil referendum, které mělo rozhodnout o jeho odvolání

Přibližně padesát obyvatel v Šoporni podalo na policii trestní oznámení na starostu Milana Vlčka, který podle nich zmařil referendum o jeho odvolání z funkce. Někteří podávají také trestní oznámení i pro údajné odepření práva hlasovat v parlamentních volbách. Starosta Vlček vpustil okrskové komise do volebních místností jen dvě minuty před sedmou hodinou, volit se tak začalo až později. Referendum se nezačalo vůbec, protože nebyl pro příslušnou komisi vyčleněn prostor. Trestní oznámení za zmařené referendum podává na Vlčka i Sdružení občanů měst a obcí Slovenska. (sk)

 

Fico odvolil v modré kravatě a odpoledne bude venčit psa

Předseda Směru Robert Fico přijel volit v doprovodu své manželky Světlany do Základní školy A. Dubčeka v Bratislavě. „Možná to bude znít divně, co teď řeknu, ale vezmu psa a půjdu ven,“ odpověděl na otázku, jak bude pokračovat jeho dnešní program. Fico zdůraznil, že jsou to již jeho sedmé parlamentní volby, a proto je už neprožívá s takovým napětím, jako v minulosti. „Přijmu jakýkoliv ortel slovenských voličů,“ zdůraznil. Dodal, že přínosem by byla vyšší volební účast, která znamená i vyšší legitimitu nastupující vlády. „Bez ohledu na to, jaká to bude vláda, by bylo dobré, kdyby se opírala o co nejvyšší počet hlasů voličů Slovenské republiky,“ dodal. Osobně doufá, že nová vláda bude proevropská. „Slovensko je země, která od Evropské unie stále více dostává, než do ní dává. Pokud projevuje EU solidaritu s námi, je naší povinností projevovat solidaritu s EU,“ uzavřel. Na otázku, proč volí v modré a ne jako obvykle v červené kravatě Fico konstatoval, že modré kravaty nosil dávno před tím, než si tuto barvu „přivlastnila“ Dzurindova SDKÚ. (sk)

 

Oliver Boldoghy z Komárna přijal maďarské občanství a tím přišel o občanství slovenské. Dnes se před zraky pozvaných novinářů domáhal práva volit slovenské poslance

Podnikatel Oliver Boldoghy z Komárna, jehož úřady vyškrtli ze seznamu občanů Slovenska krátce poté, co se přiznal, že přijal maďarské státní občanství, v dnešních parlamentních volbách volit nemohl. Ve volebním obvodu č. 26 v Komárně mu členové volební komise oznámili, že není na seznamu voličů a nevyhověli jeho žádosti, aby ho na základě předloženého občanského průkazu do seznamu doplnili s tím, že se může obrátit na soud. Své voličské hlasy předtím předala jeho manželka a dcera. Boldoghy volební komisi provedl výklad, že jsou porušována jeho ústavní práva. Dodal, že na ústavním soudu je podání, kterým se prověřuje rozhodnutí o zbavení slovenského občanství a že se do rozhodnutí soudu považuje za občana Slovenské republiky. Konflikt okolo účasti Boldoghyho ve volbách se očekával a tak přímo ve volební místnosti byl předseda maďarského spolku Rada pro lidskou důstojnost Zoltán Lomnici a řada slovenských a maďarských novinářů. Boldoghy využil kontroverzního maďarského zákona, na jehož základě mohou získat maďarské občanství zahraniční Maďaři. Slovensko ovšem uznává pouze jedno občanství a přijetí jiného vede ke ztrátě občanství Slovenské republiky. (sk)

 

Průběh voleb je bezproblémový

Předčasné parlamentní volby na Slovensku probíhají bezproblémově. "Zatím nebylo zaznamenáno žádné narušení voleb," uvedla místopředsedkyně Ústřední volební komise (ÚVK) Tatiana Janečková. Vysvětlila, že komise dohlížející na průběh voleb dosud nedostala ani žádný podnět, kterým by se musela zabývat. Podle jejích slov se na komisi obrátilo několik lidí, které trápí to, že jim například nebylo umožněno volit v nemocnici. K účasti ve volbách však volič potřebuje voličský průkaz, pokud není nemocnice ve volebním obvodu voliče. Absurdní situace dnes během voleb řešili v Bratislavě - muž chtěl volit i za svou ženu v kómatu. Také ve slovenském hlavním městě se kromě toho pokusil volit člověk bez trvalého pobytu na Slovensku, což mu podle zákona nebylo umožněno. (sk)

 

Na Luníku v Košicích z 3500 zapsaných Romů odvolilo 40

Mimořádně nízkou účast mají předčasné parlamentní volby na romském sídlišti Luník IX v Košicích. Do 12. hodiny přišlo ve dvou volebních okrscích z téměř 3 500 voličů k urnám asi čtyřicet. Romové z košického sídliště tvrdí, že účast bude nízká i proto, neboť zde žádné strany nedělali kampaň. Podle některých je to dáno i tím, že žádná ze stran volební účast „finančně nepodpořila“. (sk)

 

Překvapivá účast v Bratislavě

V některých bratislavských městských částech v podvečerních hodinách už volební účast překročila hranici 50 procent. Některé okrsky již hlásily dokonce více než 60 procent. Na jiných místech Slovenska ale již tak příznivá situace není. Poněkud extrémní je jistě situace v ženské věznici Nitra-Křenová, kde odvolilo jen 17 z 262 vězeňkyň, které měly právo odevzdat svůj hlas. (sk)

 

Pikantérie volebního dne: Maďarští občané chtěli volit slovenské poslance. Člen volební komise se opil a odešel pokračovat do krčmy. Amatérský plakát s tvářemi politiků

Ve volebním obvodu v Komárně se pokusili volit dva občané Maďarska. V minulosti měli slovenské občanství, ale poté, co požádali o maďarské - a to jim bylo Budapeští uděleno - ze zákona o slovenské státní občanství přišli. Na možnost volit si tedy budou muset počkat až na volby maďarské. Pikantní incident se odehrál v obci Bodza v okrese Komárno. Podle očitých svědků se jeden ze členů volební komise opil a odešel do sousední obce, kde dále popíjí v místní krčmě. V Bánovcích nad Bebravou potom přijala slovenská policie trestní oznámení o porušení zákona, které podal jeden z kandidátů na poslance Národní rady SR. Neznámý pachatel vylepil po obci několik amatérsky vyrobených plakátů s vystřihnutými hlavami některých kandidujících politiků, mezi nimi i oznamovatele. (sk)


Radičová obešla centrály pravicových stran a loučila se

Odcházející předsedkyně vlády Iveta Radičová, která svým rozhodnutím spojit hlasování o eurovalu s otázkou důvěry vládě přispěla k politickému krachu vládní koalice a konání předčasných voleb, navštívila v průběhu před ukončením voleb centrály všech pravicových stran. Richardu Sulíkovi, předsedovi strany Svoboda a solidarita, který odmítl v Národní radě SR euroval podpořit, přinesla Radičová  jako „dárek“   červený balónek.  "Červený je proto, neboť modrý splaskl," prohlásila Radičová se smíchem. Jistě by se dalo najít i jiné vysvětlení, liberál – modrá barva -  Sulík  svým krokem pomohl k očekávanému vítězství „rudému“ Ficovi.  U vchodu do  stranické  centrály SDKÚ  se   Ivetou Radičovou potkal Mikuláš Dzurinda.  Navzdory tomu, že Radičová již oznámila a těsně před volbami potvrdila svůj povolební odchod z politiky, uvedla, že její společný příběh s Dzurindou nekončí.  „Byly to vztahy a vazby, které jedněmi volbami nekončí,“  uvedla končící premiérka, která svému stranickému šéfovi žádný dárek nepřinesla. (sk)

 

Volby vyhrál Směr, je třeba čekat na reálné výsledky

Podle prvních odhadů, které vypracovaly agentury MVK pro televizi Markíza a Focus pro RTVS by měl vyhrát slovenské parlamentní volby Směr ziskem 37,3 procenta, což představuje 69 poslanců. Druhou nejsilnější stranou se stalo Křesťansko-demokratické hnutí ziskem 10,8 procenta a 20 mandáty. Na dalších místech se umístila strana Obyčejní lidé – nezávislé osobnosti 7,6 % a 14 mandátů. Do Národní rady SR pronikla také SDKÚ s 7,5 procenta a 14 mandáty, Most – Híd má podporu 6,8 procenta – 13 mandátů a jako poslední by měla v parlamentu být Strana maďarské koalice 5,1 procenta – 9 mandátů. Mimo národní radu je zatím SNS se ziskem 4,8 procenta. (sk)

 

Podle průzkumu pro slovenskou televizi získal Fico přesnou polovinu mandátů v Národní radě SR

Exit poll, který pro Slovenskou televizi a rozhlas vypracovala agentura Focus, dává Směru Roberta Fica zisk 39,6% hlasů, což představuje 75 procent mandátů – přesnou polovinu - v národní radě. Takovýto výsledek by tedy do jisté míry znamenal pat. Druhou stranou v pořadí se stala KDH s podporou 9,9% voličů. Následovat by ji měla strana Obyčejní lidé - nezávislé osobnosti se ziskem 8,8% hlasů, SDKÚ s 8,1%, SaS s 7,1% a poslední stranou, která by se dostala do Národní rady SR, je Most-Híd se ziskem 6 , 3% voličských hlasů. Oproti průzkumu zveřejněném televizí Markíza zde se nepočítá se Stranou maďarské koalice. V Národní radě SR by tak podle 75 poslaneckých křesel Směru KDH získalo 19 mandátů, Obyčejní lidé - nezávislé osobnosti by měli 16 poslanců, SDKÚ 15 poslanců, SaS 13 mandátů a Most-Híd 12 poslaneckých křesel. (sk)

 

Radičová je stále předsedkyní vlády, ale už vystupuje v komerční Markíze jako socioložka

Premiérka Iveta Radičová se ve volebním studiu komerční televize Markíza vyjadřuje k volbám jako socioložka. Tvrdí, že neočekávala výrazně nižší volební účast a vyzdvihla v té souvislosti aktivitu Směru, který do poslední chvíle voliče motivoval, aby šli volit. Komentovat samotné výsledky Radičová příliš nechtěla, upozornila však, že síly mezi levicí a rozštěpenou pravicí jsou opět vyrovnané. Konstatovala, že jasným vítězem je Směr Roberta Fica. Kampaň byla podle ní byla specifická také tím, že vláda sice padla kvůli otázce „Evropy“, ale v kampani tato otázka byla nahrazena jinými tématy - Gorilou a Sasankou. Téma Evropské unie bude podle ní v budoucnosti určující, současně ale rozděluje pravicové strany. (sk)

 

Konečné výsledky až v neděli k obědu

Ústřední volební komise zatím neoznámila ani dílčí výsledky hlasování. Na konečná čísla potom bude třeba čekat zřejmě až na nedělní poledne. (sk)

 

Čarnogurský se vyslovil pro koalici se Směrem

Mezi pravicí a levicí podle Jána Čarnogurského až takové rozdíly nejsou. "Pokud si odmyslíme politiků, tak občané by určitě nepoznali jednotlivé strany, zda patří nalevo nebo napravo," myslí si zakladatel KDH, podle kterého "Slovensko potřebuje stabilní, mezinárodně uznávanou vládu a z hlediska mezinárodního uznání by byla lepší velká koalice." Z Čarnogurského rozhovoru pro televizi TA3 jednoznačně vyplynulo, že by preferoval, aby do koalice se Směrem vstoupili „jeho“ křesťanští demokraté. Z vyjádření nynějšího předsedy Jána Fígeľa však plyne, že myšlenka nejkoncepčněji uvažujícího slovenského politika Čarnogurského mu vlastní není. (sk)

 

Dzurinda si stále hraje na lídra pravice a konstruuje protificovský slepenec

Předseda  SDKÚ Mikuláš Dzurinda pokračuje v sebevědomých prohlášeních a konstruuje široký slepenec proti Směru a Robertu Ficovi. Přitom stranu přivedl z pozice hegemona středo-pravého spektra až téměř na samé dno. Dosažených 7,5 procenta je ale zřejmě uklidňujících, poslední dny naznačovaly, že by se SDKÚ vůbec do národní rady nemusela dostat. Dzurindovým problémem je  Lucia Žitňanská, která již oznámila, že se v případě očividné podpory kroužkováním bude ucházet o přednický post. Dzurinda odpověď na otázku o svém setrvání ve funkci odložil do budoucnosti. Rozhodne kongres, který se má konat do šesti měsíců po volbách. (sk)

 

Figeľ modifikuje stanovisko, koalici se Směrem nevyloučil. Pravicový slepenec zřejmě nebude, animozita je příliš velká

Hodinu po půlnoci s pokračujícím sčítáním hlasů Ján Figeľ nevyloučil povolební spolupráci se Směrem. Na otázku, zda si umí představit dvojkoalici se stranou Roberta Fica a případným ziskem ústavní většiny řekl, že KDH nabídlo svou cestu pro společnost, která získala dostatečnou podporu  a nyní  jsou zodpovědní za její naplnění.  Není ovšem zcela jasné, zda tento názor sdílí celé vedení strany. Některá aktuální vyjádření třeba Daniela Lipšice tomu nenasvědčují. Modifikace Figeľových vyjádření může také souviset s se signály z centrály strany Most – Híd, která by zřejmě roli Ficova partnera přijala. Navíc se ukazuje, že např. vzájemná animozita některých pravicových stran zřejmě ani neumožní sestavit jejich slepenec. (sk)

 

Mikuláš Dzurinda nedodržel slovo a jde spát domů

Stále ještě šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda s poněkud zachmuřenou tváří opustil kolem druhé hodiny centrálu své strany. Původně sliboval, že mezi spolustraníky bude celou noc. Směr v této chvíli disponuje 86 mandáty a SDKÚ má 10 poslanců, společně se SaS nejméně.  Už i Dzurinda ví, že tyto volby znamenají obrovský výprask. Navíc Lucie Žitňanská  má celkem 30 tisíc kroužků, což je o 13 tisíc více než Dzurinda.

 

Jasný  vítěz Fico i při absolutní většině nevylučuje koaliční vládu

V šest hodin ráno začala tisková konference Směru.  Předseda Fico  ani po přesvědčivém vítězství - Směr oficiálně volilo více než milion voličů, aktuálně má 44,95% hlasů -  zcela nevyloučil koaliční vládu. Naznačil však, že by jeho koaliční partner musel akceptovat program jeho strany. "Podmínkou by byla podpora programu sociálního státu," řekl Fico.   Mluvil o tom, že Slovensko není takové, jaké bývalo a o tlaku veřejnosti a médií. Proto budou kroky vlády uvážlivé. Pokud nenajdou koaličního partnera, Směr "do toho" půjde s celou svou silou. (sk)

 

Slovenské volby: SEČTENO

Vítězem předčasných parlamentních voleb je strana Směr. Získala 45 procent všech hlasů, což jí vyneslo více než polovinu křesel v novém parlamentu. K ústavní většině jí chybí jen 7 mandátů.   Ani jedna pravicová strana nezískala dvouciferný počet hlasů, druhé KDH bude mít za 8,8 procenta hlasů 16 poslanců stejně jako strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (8,4%).   Strana Most-Híd bude mít 13 poslanců za zisk 6,7 procenta hlasů voličů. Její konkurent SMK-MKP se do parlamentu znovu nedostala, chybělo jí asi půl procenta hlasů.   Nejbliž   vypadnutí z národní rady  byly SDKÚ a SaS. Obě získaly jen něco málo nad 5 procent. SDKÚ jako bývalý lídr pravice zaznamenala v těchto volbách svůj nejhorší výsledek. SaS nedosáhla ani polovinu podpory, kterou měla ve volbách v roce 2010.   Z parlamentu vypadává strana Slovenská národní strana Jána Sloty.  Ve volbách neuspěl projekt rodiny podnikatelů Weissových. Strana 99% nedostala ani dvě procenta hlasů, ačkoli ještě před několika dny se pohybovala na hraně zvolitelnosti. Pikantní je, že  dřívější hegemon slovenské politické scény HZDS –Lidová strana v těchto volbách získal méně hlasů než strana Nory Mojsejevové.  Ve většině stran nového parlamentu získali nejvíce kroužků lídři stran, kteří byli kromě Igora Matoviča zároveň lídry kandidátek. Výjimka ve vítězstvích předsedů stran je SDKÚ, kde Lucia Žitňanská prekrúžkovala Mikuláše Dzurindy přibližně trojnásobně.  Svého předsedu předběhl také Daniel Lipšic, dostal  více preferenčních  hlasů než předseda KDH Ján Figeľ . Překvapila volební účast, která se blížila k 60 procentům. (sk)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Slovákům lze než blahopřát. Definitivně pochopili o čem je vládnutí pravice a zachovali se podle toho.  Pokud Fico splní co slíbil a vnese pořádek do veřejných financí, které pravice, stejně jako u nás totálně rozvrátila, bude mít bohatě prostředků, aby se ekonomická situace pracujícíh zlepšila.

Bohatě, pane Šebku, stačí zastavit rozkrádání, zavést normální daně a ty vybrat. Bude to těžké, jejich média nejsou o nic méně prolhanější a zkorumpovanější než naše a ta již zahájila svoji demagogickou palbu. Stačí sledovat první ohlasy.

Má na to 4 roky, snad se mu to povede.

antoninsebek

Já jsem opravdu tento příspěvek na téma „Slovensko po volbách“ napsal hned poté, kdy jsem se v noci o konkrétních výsledcích dozvěděl. A rozhodl jsem jej sem umístit i bez konkrétní reakce na zabarvení článku, který se určitě na tomto webu objeví. No, zatím jsem se nedočkal, tak sem s ním.

Vlastně poprvé se v  Česku či Slovensku objevuje situace, kdy jedna strana může sama sestavit vládu a plnit svůj volební program. Velmi to připomíná systém např. Velké Británie „vítěz bere všechno“, který považuji za nejlepší ze všech špatných.

 

Vítěz se nemůže  vymlouvat, že kvůli koaličním partnerům musel to či ono udělat jinak než sliboval. Nyní je v módě před volbami slibovat. Čím více tím lépe. Každý průměrně vzdělaný musel vědět, že když se Obamovi podaří dotáhnout do konce alespoň 15 procent slibů, tak to bude div divoucí. Nyní vsází na to, že  masy mají krátkou paměť. Tipuji, že mu to vyjde.

 

Nechť mi pan Fico promine /nic proti němu!/, ale je v podobné situaci. A vsází na stejnou metodu. Tipuji, že průměrný Slovák žije v asi o třetinu horších hmotných podmínkách než průměrný Čech (vycházím z průměrného výdělku,  z procenta nezaměstnanosti a ze struktury výrobních kapacit).

Jestli slíbil, že lidé budou mít lepší sociální dávky, více práce a lepší výdělky a přitom se schodek státního rozpočtu dostane pod tři procenta HDP, potom je to stejné jako když začnete trénovat  skok, kde současně skočíte doprava i doleva a ještě  trochu dopředu a dozadu. Občas zde vystupuji s rádoby moudrými radami.

Recept na tento čtyřnásobný salchow s dvěmi protivruty nemám. Byl bych však rád, kdyby jej tato krásná a mnou milovaná země našla.  Našla by současně i favorita na Nobelovu cenu za ekonomii. V podmínkách Slovenska na další poutní místo se stopami zázraku.