USA: Je to o globálním oteplování??

obrazek
5.11.2012 10:00
Prezidentská bitva ve Spojených státech je na počty hlasů velice těsná, ale z hlediska počtu volitelů to vypadá na jasnou převahu prezidenta Baracka Obamy nad vyzyvatelem Mittem Romneym. Prezidentovi pomohlo přerušení kampaně za hurikánu Sandy – a nyní mu pomohl i newyorský starosta Michael Bloomberg, který Obamu veřejně podpořil, protože nabízí „lepší přístup ke klimatickým změnám“.

 

Z hlediska souhrnných volebních preferencí je mezi Obamou a Romneyem tak těsno, že by se tam nevešla žiletka, ovšem ve většinovém systému s padesátkou různorodých států se na celkové poměry hlasů moc nehraje. Rozhodující jsou hlasy volitelů a z tohoto hlediska jsou nejdůležitější volby v nejlidnatějších státech Kalifornii, Texasu, New Yorku, Floridě, Ohiu a Illinois, kde je volitelů nejvíc. Jenže ve většině těchto států už jsou voliči dost rozhodnuti, proto se bitva soustřeďuje na méně rozhodnuté, především Floridu a Ohio.

Největší pozornost věnována Ohiu, byť se tam jedná jen o 18 hlasů volitelů. Obama tam má rostoucí náskok 3 procentních bodů, ale jen od pátku do neděle tam proběhlo 13 vrcholných mítinků, když počítáme i manželky viceprezidentů.

Manželky kandidátů musí objíždět jednotlivé posty i osamoceně, protože nerozhodný závod nedovoluje, aby někde příliš dlouho ochabla pozornost. Kampaň přitom dostává špičkovou hudební úroveň. Michell Obamové dělal v Jacksonvillu na Floridě předskokana Steve Wonder a zřejmě to proběhlo skvěle, protože prezident tam stáhl Romneyův náskok na pouhých 0,3 procenta.

Ani bez manželky nemusí být kandidát ztracen. Kalifornský guvernér Jerry Brown, který vede jednu z dalších volebních bitev na nižší úrovni, se zdvojil se tím, že najmenoval do volebního týmu svého paťatého psíka Suttera (welsh corgi), který je pak posílán do volebních štábů, aby zdobil a dával pac, když už nemůže řečnit.

Pokud započítáme jak ty státy, kde to vypadá na jasné rozhodnutí, tak ty, kde se vývoj přízně rýsuje, ale velmi těsně, pak by měl podle New York Times blíže k vítězství Obama. Uvedený poměr zatím vypadal 243 ku 206 v neprospěch Romneyho. Avšak když dosavadní výsledky souboje omezíme jen na zisky samotných „rozhodnutých“, vidíme mnohem skromnější Obamovo vedení 185 ku 180 volitelských hlasů.

Na New York Times najdete úžasný předpovědní model, který zachycuje 512 různých cest k volebnímu vítězství. Jde o výčet kombinací pravděpodobných vítězství a proher v jednotlivých státech - ale dvě základní větve cesty k prezidentskému úřadu začínají vítězstvím na Floridě nebo v Ohiu.

V Ohiu (18 volitelů) Obama zvyšuje slušný náskok, v Iowě (6) a New Hampshire (4) také. Těsné je to v Coloradu (9) a Virginii (13), kde donedávna Romney jasně vedl, ale nyní už přes procento ztrácí. Ve Wisconsinu (10) a Nevadě (6) to začíná vypadat na pohodlnou většinu. Zato ve Floridě rozhodne finiš, a Obama zřetelně dotahuje. Něco podobného se odehrává i v Severní Karolině (15), kde to však Obama nejspíš nestihne.

Prezidentovi přišla zjevně pomoc shůry. Hurikán Sandy odvrátil pozornost od hesel a soustředil ji na praktický výkon funkce. Obama uspěl, od oněch dnů klimatického ohrožení vidíme obrat v jeho prospěch ve velkém počtu průzkumů. Veřejnost si začíná uvědomovat, že klimatické změny nejsou něčím, co lze zahnat jako nějakého bubáka zaříkáváním. Je to třeba brát vážně.

Je zajímavé, že oba kandidáti se před hurikánem báli zmínky o klimatických změnách. Měli pocit, že tam prostě nejsou voličské hlasy. Ovšem když to fouklo prakticky na celou zemi, problém dostal zcela jiný potenciál. Republikánský starosta New Yorku Michael Bloomberg nyní překvapivě veřejně podpořil Baracka Obamu, „protože jasně vede ve věci klimatických změn“.

Jeho hlas je silnější než jiných, protože jde o zakladatele nejúspěšnějšího světového obchodního a zpravodajského systému pro finanční trhy. Je dokonce ještě silnější, protože dnes je přičleněno Bloombergovo jméno i k názvu nejvlivnějšího světového podnikatelského týdeníku Bloomberg BusinessWeek. A ten má na titulní stránce slogan: „Je to o globálním oteplování, trumbero!“ (It´s global warming, stupide!), jako obdoby někdejšího vítězného volebního hesla Billa Clintona. Ten porazil Republikány hláškou, že celé to hlasování je – vy trumberové – o ekonomice.

Možná je to i o sociálních transferech, když si připomene Obamovu snahu prosadit obecné zdravotní pojištění nebo pokusy o zmírnění dopadu krize na majitele zadlužených nemovitostí, nezaměstnané, vyloučené. Ale leckde je to možná spíš opačně. Ukazuje to pohled na mapu, kde jsou jednotlivé státy zbarveny podle rozsahu různých druhů sociálních transferů. Ty vzrostly během 40 let na více než dvojnásobek a dosahují 18 procent průměrného příjmu (v 70. letech to bylo 8 procent). Z této mapy je zřejmé, že ve státech, kde je nevětší intenzita sociálních transferů, často volí Republikány. Nahlédnutí do předpovědní mapy jak prezidentských voleb, tak těch sněmovních nabízí podobný obraz.

Ve volbách se rozhoduje také o Sněmovně reprezentantů, třetině Senátu, guvernérech a spoustě dalších volených postů. Ve volbách do sněmovny převažuje v předpovědní mapě červená. Podle New York Times mají Republikáni jasně vedoucí pozici ve 196 volebních okrscích, zatímco Demokraté jen ve 158. Ve hře je ještě dalších 81 poslaneckých křesel, kde to není tak jednoznačné, ale i tam zřejmě dopadnou Republikáni lépe.

V Kalifornii, která je z hlediska prezidentských voleb zdaleka nejdůležitějším státem s největším počtem volitelů (55), se zdá být Obamovo vítězství jisté, ale na úrovni sněmovních voleb už je rozdělená. Zmíněný guvernér Jerry Brown (Dem.) navíc během voleb předkládá referendu zvýšení daně z vyšších příjmů, aby zabránil rozpočtovým škrtům ve školství. „Je to opatření, které zaplatí jen malý počet poplatníků, ale ovlivní miliony lidí v tomto státě,“ zdůrazňuje guvernér. V posledních dnech se však podpora jeho návrhu začala sesouvat k hranici 50 procent, což ho přinutilo vyrazit na přesvědčovací šňůru a udeřit všemi prostředky. A tak nasadil na voliče (spíš na voličky) i svého psíka.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.