Karel Horák: Úspěchy ukrajinské junty

8.5.2014 20:30
Bude to jen další názor na současné dění na Ukrajině. Zdá se, že tamnímu samozvanému vedení se země vyloženě drolí pod rukama. Občanská válka začala se vším všudy. Ale proboha, co čekali?

Dopustili, aby se dohoda garantovaná Evropskou unií vůbec nezačala plnit. Dopustili, aby legitimně zvolený prezident byl ulicí pod pohrůžkou vraždy vyhnán do exilu. Dopustili naprostý rozvrat orgánů státního mechanismu, armády i hospodářství země, což je v průběhu půl roku skutečné unikum. Inu, borci na správném místě. Kdože je to vybíral? Kádrové oddělení ministerstva zahraničí USA?

V posledních dnech se ovšem ukrajinské juntě (jinak se to nazvat nedá) v čele s „úřadujícím prezidentem“ (copak je to za neexistující funkci?) „podařil“ naprostý majstrštyk – poslali armádu proti svým lidem!

Udělat něco takového prezident Janukovyč, byl by okamžitě západními kovanými bojovníky za lidská práva označen za válečného zločince. Ostatně, i on čelí obvinění z těžkých hrdelních zločinů, a to šlo jen o potlačení pouličních nepokojů v Kyjevě. To, co se nyní děje ve Slavjansku a okolí, je mnohem, mnohem horší. A nic? Je to snad v pořádku? Proč mlčíte, ochránci lidských práv? Kde jste se zakopali, pánové Schwarzenbergové, Štětinové a jiní všeználci – Člověkové v tísni?

„Obránce“ Majdanu západní propaganda (a naše média s ní) glorifikovala na národní hrdiny, kteří nechtějí nic jiného, než co nejtěsněji spolupracovat s EU. Že okupovali ústřední úřady, měli zbraně a vraždili policisty, to se tak nějak holt stává. Občané Ukrajiny z východních částí země jsou však výlučně nazýváni teroristy a separatisty. Ti mají samozřejmě ihned složit zbraně, jejich boj je nespravedlivý, nelegitimní, jejich údajný cíl odtrhnout východní oblasti a připojit je k Rusku odsouzeníhodný.

A třeba jenom chtějí, aby v zemi vládli legitimně zvolení ústavní činitelé. Nikoliv ti, co se „sami zvolili“, nikoliv ti, kdo mají na rukou krev vlastního národa, nikoliv ti, kdo bez jakéhokoli mandátu uzavírají mezinárodní smlouvy, nikoliv ti, kdož, byť nejsou vrchními veliteli armády, dávají této armádě rozkazy střílet do svých lidí, nikoli ti, kdož nemají ani zbla autority a řídit zemi vůbec nedokážou ani za vydatné pomoci Západu. Chtějí, aby se na správě země nepodílely bojůvky z Pravého sektoru, chtějí objektivní informace, nezaujatá média, spravedlivý pohled okolního světa na ukrajinský problém.

Proboha, to si ti „juntáci“ neuvědomují, že za pár týdnů jsou prezidentské volby a za pár měsíců volby parlamentní? Kdo bude volit ty, kteří se rolí v tomto blázinci úplně zprofanovali? Bojovník Kličko se už úplně stáhl, slyšet o něm není, stejně jako o zázračně uzdravené Tymošenkové.

Evropská unie a USA, které za posledních málo let s prominutím „rozesejřili“ už tolik zemí, by se zcela vážně měly přestat v ukrajinské kauze angažovat. A stejně tak i Rusko. Ukrajinský problém je již zvládnutelný jen za pomoci vojsk s mandátem OSN.

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: OSN, Ukrajina, vláda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.