V tlačenici před slovenským parlamentem je pořádné dusno

obrazek
9.3.2012 14:38
V posledních předvolebních průzkumech preferencí slovenských voličů je kromě jednoznačného lídra voleb, kterým je strana SMER, a velkého počtu zatím nerozhodnutých, patrné také to, že na prahu zvolitelnosti se nachází hned šest stran.

S jistotou do slovenského parlamentu zasedne strana SMER s lídrem Robertem Ficem, která se již dlouhodobě těší mohutné podpoře přibližně 40% voličů. Stabilní výsledky odhadů volebního zisku nad úrovní 10% zaznamenává KDH a třetím adeptem na jistotu poslaneckých mandátů je seskupení Most-Híd, pro které se podle průzkumů ve volbách vysloví přibližně 7-8% hlasujících.

O své volební zisky a místenku do parlamentu se zřejmě do poslední chvíle budou strachovat vládní SDKÚ-DS a SaS, těm v posledním předvolebním průzkumu agentury MVK vyjádřilo podporu 6% voličů. Podle agentury Focus, která preference zveřejnila o tři dny dříve než MVK je aktuálně jejich odhadovaný volební zisk shodně jen na úrovni 5,1%. Analytik Focusu Slosiarik ale připouští, že takto nízký odhadovaný výsledek může mít mobilizační efekt na zatím nerozhodnuté sympatizanty těchto stran. Kandidáti strany SaS aktuálně oslovují voliče s nabídkou, ať svými preferenčními hlasy upřednostní jiné kandidáty strany na úkor předsedy. Předseda SaS Sulík totiž svými schůzkami s kontroverzním podnikatelem Kočnerem vývoji preferencí strany evidentně uškodil. Počet obdržených preferenčních hlasů mají mít přímý dopad také na uspořádání SDKÚ-DS. Místopředsedkyně strany Lucie Žitňanská se voličům zavázala, že pokud ve volbách získá více kroužků než dosavadní předseda Dzurinda, bude hned po volbách kandidovat na post stranického lídra. Tyto snahy zevnitř SaS a SDKÚ-DS mají evidentně zapůsobit na sympatizanty, kteří zvažují zmíněné strany podpořit, ale vadí jim jejich aktuální lídři.

V těsném závěsu za vládními SaS a SDKÚ-DS se podle průzkumu MVK aktuálně nachází Strana maďarské koalice (SMK) a Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Podporu těmto stranám deklaruje shodně 5,5% voličů. V případě SMK došlo nyní - na rozdíl od předchozích průzkumů, kdy jim agentury Focus i Polis připisovali shodně 3,9% - ke klíčovému nárůstu preferencí. Nyní je SMK vážným aspirantem na křesla v parlamentu. OĽaNO si naopak oproti poslednímu průzkumu Focus, kdy dosahovali téměř 7%, pohoršili. Na prahu zvolitelnosti se aktuálně nachází SNS, které podle průzkumu odevzdá hlas 4,5% slovenských voličů. Bez šancí není ani 99%, pro které se v průzkumu MVK aktuálně vyslovují 4%. V případě strany 99% je však tento výsledek potvrzením klesajícího trendu ve vývoji preferencí, jelikož v předchozích vlnách průzkumů agentury Focus zaznamenaly v únoru nejdříve 6,9% a následně 5,2%. Současný pokles preferencí tomuto hnutí je nepochybným důsledkem nedávné aféry s neplatnými podpisy na registračních listinách.

Rozuzlení napjaté situace v klání o místenky do slovenského parlamentu se dozvíme v neděli odpoledne, kdy mají být známé oficiální výsledky.

Portál Vaše věc Vám v průběhu víkendu bude přinášet ze slovenského volebního klání pravidelné zprávy.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, Slovensko, volby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.