Vládní truchlohra na pokračování

obrazek
14.1.2012 20:02
Poté, co se zdálo, že vládní krize spojená s církevními restitucemi je u konce, prakticky vzápětí se vynořila krize nová. Tentokrát jejími iniciátory nejsou kupodivu Věci veřejné, ale TOP 09 a její loutkový předseda K. Schwarzenberg. Ten ultimativně prohlásil, že pokud vláda neschválí vstup do rozpočtové unie, ministři za tuto stranu z vlády odejdou. Do celé záležitosti se vložil i prezident V. Klaus, který konstatoval, že takto nemůže vypadat standardní vládnutí koalice. "Jsem z toho skutečně velmi rozladěn a myslím, že nejen já. Takhle se politika vést nedá. Já myslím, že je třeba už to straně TOP 09 a zejména panu Schwarzenbergovi říci velmi jasně," řekl Klaus. To prohlásil o vládě, již před časem ze svého titulu zachraňoval. Klaus v dopise adresovanému předsedovi vlády Nečasovi sdělil, že takovou smlouvu v žádném případě nepodepíše.

Pro Schwarzenberga je rozpočtová unie nepřekročitelnou podmínkou k dalšímu pokračování trojkoaliční vlády. "Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Je naším bytostným zájmem sedět u stolu a podílet se na zásadních rozhodnutích, která nás silně ovlivňují," prohlásil ministr zahraničních věcí. Rozpočtová unie sebou přinese závazek všech členských zemí EU, který říká, že státní dluh nemá překročit 60% HDP a roční deficit státního rozpočtu nesmí být vyšší než 3%. Tyto body pak musí být ústavně zakotveny.

ODS se postavila proti přijetí smlouvy, protože podle ní je dalším krokem zasahujícím do svrchovanosti suverénního státu. Požaduje vypsání referenda k případné ratifikaci smlouvy o rozpočtové unii, i v této věci však občanští demokraté nejsou jednotní. Zatím nevíme, jaké bude definitivní stanovisko nejsilnější vládní strany. Podle vedoucích představitelů této strany bude záležet na tom, jaký bude obsah zmíněné smlouvy. Premiér Nečas naznačil, že pokud budou podmínky smlouvy pro ODS nepřijatelné, tak se k ní nepřidají.

Je zajímavé, že ODS je smutně proslulá svým negativním postojem k vypisování referend, což jsme například mohli vidět u jednání o umístění amerického radarového zařízení v České republiky. Jen připomeňme, že proti radaru se svého času negativně vyslovilo zhruba 70% obyvatelstva, jejichž hlas bývalá Topolánkova vláda ostentativně ignorovala. Najednou se ovšem ODS k institutu referenda kloní, což je zajímavý posun oproti minulosti. Proti referendu se však ostře vymezil Schwarzenberg, podle něhož jeho vypsání nepřipadá v úvahu.

Podepsáním smlouvy by došlo ke sblížení hospodářské politiky EU. Současně je reakcí na dluhovou krizi, s níž se Evropa potýká. Pokud by vláda smlouvu jednomyslně schválila, prezidentu Klausovi by nezbylo nic jiného než ji podepsat, stejně jako to udělal ,,s třesoucí se rukou" u Lisabonské smlouvy. Na druhé straně se nedomnívám, že na rozporech ohledně vstupu do rozpočtové unie by se měla česká vláda rozpadnout. Koaliční strany se jako vždy dohodnou, aby zabránily fiktivnímu nástupu komunistů k moci, kteří ovšem k moci nechtějí, neboť by rázem ztratili svůj protestní potenciál. Všechny vládní strany se navíc v nejnovějších průzkumech veřejného mínění propadají stále níž. Dvě roztržky ve vládě naznačují, jaký charakter Nečasův kabinet ve skutečnosti má. Je to sice kolos na hliněných nohou, který se však stále shodou šťastných náhod drží, aniž by se zhroutil. Touha po udržení vládních pašalíků, trafik a jiných požitků je u této koalice mimořádně silná, až pudová. Alespoň že naši žurnalisté mají o čem psát.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.