Vlna demonstrací v islámském světě

obrazek
17.9.2012 07:40
Velká vlna demonstrací napříč islámským světem, začala, zcela jistě úplně náhodou, 11. září. Imámové nám, tedy západnímu světu nevěřících, tak chtěli připomenout, jak velice nás mají v oblibě. Dokazují nám jak je pro ně snadné vyvolat demonstrace a hněv mírumilovných muslimů. Stačí, když se rozšíří zpráva o hanobení, tu proroka Mohammeda, tu koránu a davy hodných lidí vyrazí do ulic vypálit západní konzuláty nebo alespoň spálit vlajky západních států.

Jeden komentář v Izraeli velmi trefně poznamenal, že „ruka, která tak velkoryse krmila fundamentalisty v průběhu tzv. Arabského jara, je již nepotřebná a proto musí býti useknuta“. Zdá se, že křesťanský Západ je nepoučitelný ve svém „appeasementu“, vůči mírumilovnému islámu a je ochoten stejnou chybu opakovat stále dokola. První chyba byla podpora Talibánu v Afghánistánu v jeho boji proti Sovětům. Talibán se po svém vítězství obrátil proti Západu, podporoval Al-Kájdu a v bažině islámského konfliktu je Západ zapleten dodnes, bez jasné vize, jak z toho ven.

Druhá chyba se odehrála, když Západ podporoval tzv. Arabské jaro, „vděku“ se mu dostává v těchto dnech. Čtyři mrtví američtí diplomaté, včetně velvyslance v Libyi, a demonstrace před velvyslanectvími USA, SRN a Švýcarska v dalších zemích jsou toho velmi názorným dokladem. Toto vše zřejmě nestačí, aby se Západ poučil a přestal chybovat potřetí, tentokráte v Sýrii.

Nechápu, proč západní demokracie podporují fundamentalistické sunnity nejen ze Sýrie, v jejich povstání proti režimu šíitských alavitů v Damašku. Konflikt se pomalu, ale jistě rozšiřuje i do sousedního Libanonu. Křesťané již byli vypuzeni jak z území Palestiny, kontrolovaného sunnitským Hamásem, tak z území Iráku, po ustavení režimu šíitů. Křesťané většinou odešli do Sýrie, kde zůstávala poslední významná křesťanská komunita na Blízkém východě. Zřejmě mylně jsem se domníval, že křesťanské komunity v islámském světě jsou přirozenými spojenci západních demokracií. Nyní západní demokracie aktivně asistují při zničení této komunity. Proč?

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.