Zacíleno na Bundestag

obrazek
19.9.2013 08:46
Poslední průzkumy před nedělními volbami do německého Bundestagu shodně konstatují vedoucí pozici vládnoucích křesťanských demokratů, které hodlá podpořit až přibližně 40 % německých voličů. Zda ale přežije současná černožlutá koalice CDU/CSU s FDP už tak jednoznačné není. Svobodní totiž v průzkumech balancují na pětiprocentní hranici nutné pro zisk mandátů v parlamentu.

V pondělních zemských volbách ve druhé nejlidnatější spolkové zemi Bavorsku se FDP nad pětiprocentní práh nedostala – od voleb v roku 2008 se tamní podpora svobodných propadla z 8 % na pouhých 3,3 %. Výsledek křesťanských demokratů byl naopak lepší než před pěti lety, kdy v Bavorsku získali hlasy 43,5 % voličů – letos pro ně hlasovalo úctyhodných 47,7 % bavorských voličů, což v přepočtu na mandáty znamená více než polovinu křesel a možnost vládnutí bez koaličního partnera.

Ve volbách do spolkového sněmu si CDU/CSU oproti minulému výsledku z roku 2009 zřejmě také polepší. Tehdy získali 33,8 % hlasů, zatímco aktuálně jim v předvolebních průzkumech vyjadřuje podporu až 40 % voličů. To však na vládu jedné strany zřejmě nestačí. Kancléřka Merklová je přitom, vedle prezidenta Gaucka, suverénně nejlépe hodnocenou osobností německé politiky. Podle průzkumu TNS z letošního léta hodnotí její práci kladně až 72 % Němců. Podle politologů je její silnou stránkou zejména vnitřní klid a věcné jednání. 

Naopak podpora koaličního partnera FDP se oproti výsledku v posledních volbách, kdy dosáhly téměř 15 %, propadla na v průzkumech avizovaných 5 %. Klesající zájem voličů o svobodné nenechala lhostejným bývalého kancléře Helmuta Kohla, který představitelům FDP nedávno vyjádřil podporu. Kohl tak zřejmě bojuje za zachování naděje pro udržení stávající černo-žluté koalice „jeho“ křesťanských demokratů“ se svobodnými. Čelní představitelé svobodných to budou rozhodně potřebovat. Podle řebříčku časopisu Der Spiegel patří totiž právě lídři svobodných, pánové Rösler a Brüderle, již delší dobu mezi nejhůře hodnocené politiky v Německu.  

Ani strany nalevo od středu však podle aktuálních průzkumů nedosahují jistou většinu. Sociálním demokratům vyjadřuje podporu přibližně čtvrtina voličů, lze konstatovat, že tato podpora je v průběhu letošního i loňského roku víceméně stabilní. Aktuálně však mnozí voliči s despektem vnímají nezvykle vulgární prezentaci volebního lídra socialistů Steinbrücka, který z titulní stránky Süddeutche Zeitung ukazuje čtenářům prostředník. Pokus o stylizaci se do role rošťáckého rebela, zdá se, nevyšel a volebnímu zisku zřejmě nepomůže. 

V posledních týdnech významně poklesl předpokládaný zisk Zelených. Ti v předchozích měsících dosahovali podpory 15 % voličů, ale nedávné průzkumy konstatují propad k úrovni 10 %. Odliv příznivců je dle německých komentátorů způsoben zejména návrhy daňových úprav poškozující zájmy movitějších obyvatel (ze kterých se řada voličů Zelených rekrutuje) a bez odezvy nezůstal ani skandál čelního kandidáta zelených Trittina, na kterého se ze skříně vyvalil kostlivec. Německá média v posledních dnech propírají, že na počátku osmdesátých let obhajoval pedofilii – což je nesporně silným výpadem na city voličů. Za těchto okolností bude zisk desetiny hlasů pro zelené zřejmě maximem. Desetiprocentní hranici by podle odhadů mohli dosáhnout levicový Die Linke, kteří dlouhodobě dosahovali podpory kolem 5-7 % voličů, ale aktuální průzkumy uvádí, že si polepšili a podporuje je 8-10 % voličů. 

Politický komentátoři zdůrazňují, že klíčovým faktorem bude, zda FDP do parlamentu prorazí nebo nikoliv.  V případě neúspěchu FDP někteří připouští sestavení velké koalice křesťanských demokratů s SPD, není však vyloučená ani koalice levicových stran, ke kterým se letos hrdě hlásí také Zelení. Kartami určitě zamíchá i významně vysoké procento hlasů pro strany, které se do parlamentu nedostanou. Podle průzkumů může „propadnout“ 10-12 % hlasů. Přitom nelze vyloučit, že kartami můžou ještě zamíchat Piráti nebo Alternativa pro Německo, které nejsou zcela bez šance na zisk křesel.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.