Zbyněk Fiala: Opona blbosti

obrazek
19.8.2012 11:39
Kdysi nás od vyspělého světa oddělovala železná opona. Nyní je to opona blbosti. Občané se znovu brodí bažinami duševního odpadu, kterým se jim zdůvodňuje, proč jejich největším štěstím a naplněním všech historických nadějí je možnost někomu otročit a odevzdat obsah kapes na požádání. Na prezidentském praporu by mělo být místo upraveného Husova „Pravda vítězí!“ mnohem výstižnější Švejkovo: „Tak jsme si, my blbci blbí, mysleli, že si pomůžeme…“

Když se tak člověk podívá, jak pěkně funguje Opencard, IZIP, registr vozidel, jednotná sociální evidence a sociální karta, tuší, jak dopadne jednotné inkasní místo pro společný výběr daní a pojistného nebo opt-out penzijního systému. Má to vždycky stejné slabiny, služba veřejnosti se ztratí mezi dráty, ale peníze těch, kdo na tom měli vydělat, jdou najisto. Skuteční paraziti nežebrají o potravinové poukázky, ale o největší příděly z veřejných peněz. Hlad roste, nuly na konci přibývají. Průměrné reálné příjmy českých domácností klesají, ale nikoliv v Českém Toskánsku. Kdysi nás oddělovala od vyspělého světa železná opona, dnes to dělá opona blbosti. Plandá po stejné linii a vládne za ní klesající rozpočet školství, násobně rostoucí výdaje na církev a propagandu a rovná sazba daně z příjmů.

Co je rovná daň z příjmů? Je to spravedlivé uspořádání, kdy bohatí i chudí platí stejné procento a liší se jen příležitostí, jak si to nějakým obřím tunelem násobně nahrnout zpátky. Míru naší blbosti pak poměřujme faktem, na který upozorňuje sedmiprocentní „solidární daň“ připravovaná od příštího roku. Jak přiznal i sám ministr financí Miroslav Kalousek, teprve po zavedení této „solidarity“ bude z daně příjmů odstraněna faktická degrese. Fakticky to znamená, že lidé s nižšími příjmy jsou zatím fakticky solidární v rozsahu sedmi procentních bodů s lidmi s nejvyššími příjmy.

Jásavou budoucnost v podobě „solidární daně“ si tedy budeme moci od příštího roku každé ráno vylepit na šaškovskou čepičku. Připomene nám, jak vysokou daň z blbosti jsme platili a jací jsme to idioti, když nám to nestačilo. Daň z blbosti? Jedna z mnoha.

Tím skutečně největším nesmyslem je zprůmyslnění katolické církve, její přeměna v komerční subjekty za peníze dětí a vnuků těch, kdo údajně někoho okradli, neboť přihlíželi, jak byl odebrán majetek, který byl zabaven už před několika staletími, dokonce i před Josefem II.

Proč by měl být za peníze daňových poplatníků obdarován stamiliardami korun (asi 300 miliard během dvou generací)zrovna komerční Svaz zostřeného přátelství s Vatikánem?

Copak tu nejsou jiní, kterým by se taky hodily velké peníze? Co za to získáme? O co je možné opřít naději, že z toho něco bude? Tedy něco i pro někoho jiného, než toho, kdo čeká, že nadhodnocené restituce v navazující smršti vděčných předprodejů použije podobným způsobem, jaký podle Michálkových odposlechů poradce Martin Knettig naléhavě doporučoval řediteli Michálkovi pro potřeby „mimorozpočtového“ financování politické kariéry Pavla Drobila?

Je možné, že příslušné hlasování o církevních restitucích Nečasova vláda o jeden hlas vyhraje. Jak dlouho může platit upořádání, které je postavené na převaze jednoho hlasu proti čtyřem pětinám dosud nehlasujícího obyvatelstva? Je proto úplně jedno, zda bude první prodej církevního majetku zdaněn, nebo nezdaněn. Žádný investor se nebude moci hájit tím, že majetku nabyl v dobré víře. Na gumových základech z plzeňského práva lze stavět jen vzdušné zámky.

Otázka víry v církevní restituce bude zřejmě úhelným kamenem nejen pro příští volby, ale zřejmě i pro mnohá další zásadní rozhodnutí, kterými se prosadí ústavní zásada, že veškerá moc pochází z lidu. Lidi musí jednou omrzet placení všech těch daní z blbosti. Musí je probudit fakt, že vykrádání státního rozpočtu na dálnice, po kterých se dá jet bezpečně šedesátkou, na tunely, které se propadají ve Stromovce i kousek od Pražského hradu, na všechno to dojení veřejných zdrojů po stamiliardách, nás žene do finančního otroctví. Musí je omrzet výklady, jak je správné, že většina jen přispívá a pár nahoře to shrábne. Musí přijít na to, že pokrok není výprava sto let před opice.

Revoluce roku 1968 následovala krátce poté, co v centru Prahy, ve Vodičkově ulici, spadl na hlavu jedné mladé ženy balkon. Viděli jsme názorně zanedbanost péče o zděděné hodnoty, které byly zastíněny zběsilou industrializací. Umlčely to tanky z Východu. Revoluce roku 1989 pronikla i mimo pražskou kavárnu, když lidé na Mostecku zjistili, že nemohou dýchat. Stav životního prostředí byl tajný, a tak se na něj nemusel brát ohled. Umlčel to až nástup Divokého východu.

Nyní nám padá na hlavu všechno, i Hrabalův Automat Svět u Hráze věčnosti, ovzduší je nedýchatelné nejen na Ostravsku, ale i v Praze, rodiny studentů nejsou schopny utáhnout náklady studia, orná půda je vydrancovaná, domácí podniky ze hry, rostou nájmy i počty neprodaných nových bytů, a nejzuřivější politické bitvy se točí kolem poslanecké imunity a anonymního vlastnictví. Teď to ještě pokadit kadidlem.

Žijeme v sousedství nejvyspělejší části civilizovaného světa, od kterého nás dělí jen cáry nesmyslů, které jsme si tam vyvěsili sami.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Ano, forenzní audit používají tupouni jako pláštík k zakrytí nepravostí. Je to metoda určená k oblbnutí mas -( Však se ti šmejdi nakonec stejně dočkají zúčtování.

schlimbach

Paní Máchová, paraziti nemají svědomí, proto nemusejí nic umlčovat - tím hůře pro nás ...

zenka
Pane Fialo, jako vždy jste naši současnost přesně vystihl a tentokrát jste do toho šel pěkně zostra. Je vidět, že těch gaunerů máte také „plné zuby“. Někteří z nich už cítí, že se situace vyvíjí v neprospěch momentálně chrochtajících u koryt a snaží se odklonit naloupené majetky do zahraničí, do anonymních akcií ... vypouštět alibistická prohlášení /např. proti dalšímu zvyšování DPH a přechodnému zvýšení daně z příjmů pár odesáků, prezident Klaus…./. Přitom takový Šťastný si dovolí veřejně prohlásit, že je proti, ale v rámci stranické loajálnosti bude hlasovat pro. To je drzost nejvyššího kalibru, avšak je to přesná ukázka morálky našich "volených zástupců“ v parlamentě. Kálejí na občany a jejich prospěch. Sama mnohdy přemýšlím, za kolik umlčeli svoje svědomí, sebeúctu, strach ze zúčtování…..Věřím, že už není daleko doba, kdy jim národ spočítá všechna ta zvěrstva.
schlimbach

Vynikající blog, pane Fialo.  Pane Šebku - zase vedle? :)

Opakuji to často, ale zase si to neodpustím. Až přijde ta správná doba, podaří se období od roku 1989 zákonem nazvat Obdobím zločinného spolčení. Potom přijde doba, kdy lid této země zamete s parazity, vlastizrádci a řiťolezci do řitních otvorů cizích "mocností". Bude to doba zúčtnování s ksindly všeho druhu, kteří pro vlastní obohacení neváhali zotročit celý národ, zavléci ho do nesplatitelných dluhů a do ekonomického otroctví. Bude to doba, kdy do parlamentu se nedostanou tupci a všechoschopní gauneři, zvysoka kálející na zájmy lidu, kterému měli sloužit. Bude to doba, kdy práce tvůrce reálných hodnot bude ceněna výše, než práce machra z plzeňských práv, ohýbajícího paragrafy.

Pokud si vy vlastizrádci a řiťolezové myslíte, že jste za vodou, neplačte, až budete mít pocit, že jste pod vodou. Smůla tohoto národa je v tom, že vždy se najde dosti užitečných idiotů, kteří výše uvedeným táhnou jejich káru dosti dlouhou dobu za pár grejcarů a tetelí se blahem, že patří k NIM!!

Věřím, že se národ probere - brzy - a vezme vládu věcí svých do vlastních rukou.

 

antoninsebek

Nebudu tentokrát reagovat na katastrofické scénáře následující po vyrovnání se s CÍRKVEMI, moje stanovisko je určeno Rozhodnutím Ústavního soudu. Tento dokument nebude změněn ani poté, co oranžovo-rudá koalice ovládne kromě Seniátu také Ústavní soud. Tam je také napřeno mocenské úsilí, všimli jste si? Takže do tohoto ctihodného úřadu by současnému prezidentu neprošli ani  super-právníci z nejvyšších politických pater, tj. přítel Hašek nebo přítel Bohumil Sobotka. Nyní vyhrajeme s antiklerikálním tématem na krajích a později i v PS PČR. Kdo chce psa bít, v tomhle hospodářském nečasu si vždycky nějakou hůl najde. Pak bude všechno naše a všichni všechno budeme mít dohromady. 

Já v tom vidím naše světlé zítřky. Od oranžových červnánků až po rudý západ, všechno bude v těch správných rukou.

Dokonce v tento sváteční den se přidám také citátem  ze Švejka a dokonce budu citovat zhýralého kněze! Ten citát zní takto: "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují peníze!" A hlavní opatření k rozkvětu bude dáno právě ve zmíněném  duchu konání feldkuráta Katze. Protože státní dluhy, ty se přece nesplácejí, že? Ty se jenom dělaji.

Nebo jste slyšeli o nějakých zcela konkrétních opatřeních? Já jenom o rozdávání. Už se těším na to, až stínový ministr vnitra vystoupí ze stínu a pochytá všechny kmotry. Sto miliard ročně, paráda. Deset procent do Nových Hostivic.  Všechny dobré úmysly míří do pekla. Nebo se stane zázrak? Končím, už jsem se zase dostal na církevní pole.