Vyjádřete nesouhlas s potlačováním práv maďarské menšiny na Ukrajině

szijjarto ilustrace
24.1.2023 12:48
Budapešť žádá všechny členské státy Evropské unie o vyjádření nesouhlasu s útiskem maďarské menšiny na Ukrajině. „Maďarsko je členem Evropské unie a unie má závazek chránit společné evropské hodnoty,“ řekl ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó.

O protimaďarské politice Kyjeva jsme informovali již dříve, naposledy ve zprávě Ukrajinské Zakarpatí: Potlačování národnostních práv maďarské menšiny .

V posledních dnech situaci  také vyhrocuje masová mobilizaci etnických Maďarů, kteří mají nahradit ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny na východě země. Podle maďarského listu Pesti Srácok plánují úřady zeZakarpatí, v minulosti Podkarpatská Rus, do jara povolat 10 000 lidí.

 Téměř každá osada v regionu už několik dní prochází nuceným odvodem do armády. V neděli byl například poblíž Berehova obklíčen trh a bylo odtud násilně odvedeno 70 lidí, uvádí zpráva.

Podle informací nejméně polovina 128. mukačevské horské brigády, elitní jednotky ukrajinské armády, padla v bitvě u Soledaru. Od počátku bojů na Ukrajině se šíří zprávy, že ukrajinští velitelé posílají Maďary do linií, kde mimořádně hrozí smrt.

Připomeňme, že Maďarsko již dříve slíbilo, že bude „chránit, třeba i silou, své občany“ na Zakarpatské Ukrajině.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.