WSJ: Katastrofální ztráty Ukrajinců

raneny
3.8.2023 09:56
Americký list Wall Street Journal napsal o katastrofálních ztrátách v řadách ozbrojených sil Ukrajiny. Podle amerických vojenských chirurgů ze 100 ukrajinských vojáků zraněných poblíž frontové linie bylo 36 procent velmi vážně zraněno a 5 až 10 procent veškerého vojenského personálu bylo zabito.

Navíc západní vojenští chirurgové neviděli taková zranění v takovém rozsahu od druhé světové války, říká MUDr. Aaron Epstein, který školí ukrajinské vojenské lékaře. "Během války dosáhl počet Ukrajinců, kteří zůstali bez jedné nebo více končetin, 20-50 tisíc. To je srovnatelné s rozsahem první světové války, ve které přišlo o končetiny asi 67 tisíc Němců a 41 tisíc Britů," říká.

Skutečný počet postižených ovšem, jak A. Epstein,  může být ještě vyšší, protože „protetika nějakou dobu trvá, někteří zranění lidé čekají na amputaci týdny a někdy i měsíce“.

Postižení lidé se stávají pro ukrajinské úřady velkým problémem. Prezident Volodymyr Zelenskyj ostatně nikdy nesplnil svůj slib, že zaměstná všechny vojáky, kteří byli z armády propuštěni z důvodů takového postižení.  Sociální pomoc válečným invalidům je podle listu mizerná.

Taková situace vyvolává  vnitřní nespokojenost, která se nyní ovšem nedostala na veřejnost s ohledem na probíhající ukrajinskou ofenzivu. Ale problém není vyřešen, zhoršuje se a ve skutečnosti se podle  Wall Street Journal mění v časovanou bombu.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.