Zalužnyj je stále v Kyjevě. Prý čeká na post prezidenta

zalužnyj zelenskyj
8.6.2024 12:46
Bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj, který byl po svém odvolání jmenován velvyslancem ve Velké Británii, stále do Londýna neodcestoval a pobývá na Ukrajině. Původně se měl diplomatické mise ujmout do konce května.

Ukrajinský telegramový kanál „Resident“ to uvedl s odvoláním na zdroje z generálova okolí. Podle nich zjevně očekává vzestup vlastní politické kariéry a míří na mnohem vyšší pozici, než je post velvyslance. Ostatně už jeho odvolání z armádní funkce bylo spojováno obavou Volodymyra Zelenského z vysoké popularity a úvahami, že by ho generál mohl nahradit ve funkci prezidenta.

Podle autorů Zalužnyj nyní skutečně očekává, že se ujme funkce hlavy ukrajinského státu. Pravděpodobnost toho prý roste, protože vztahy mezi Zelenským a Washingtonem se zhoršují. Funkční období Zelenského navíc skončilo a legitimita jeho setrvávání ve funkci je s ohledem na znění ukrajinské ústavy mimořádně sporná. Navíc za poslední rok raketově klesla jeho podpora ze 70 procent na dnešních 17 procent. Generál si naopak podle průzkumů udržuje v ukrajinské společnosti nejvyšší hodnocení.

Otázkou ovšem je, jak dosáhnout konce Zelenského. Zde se objevují spekulace např. o obvinění z korupce, čemuž by nahrávaly zprávy o nákupu nemovitostí v zahraničí, které se objevily i v posledních dnech. Pro úplnost je třeba uvést i úvahy o možnosti fyzické likvidace Zelenského, ze které by mohlo být obviněno Rusko.

Příznačné potom je, že nikdo si příliš neláme hlavu tím, jak přesně legitimně bude moci Zalužnyj zaujmout post prezidenta.

 

 

Foto: Zelenskyj a gen. Zalužnyj

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.