Předvolební čardáš na Slovensku - velká část voličů neví, koho volit

obrazek
1.3.2012 11:20
Na Slovensku je před předčasnými parlamentními volbami rekordně vysoký počet nerozhodnutých voličů. Podle sociologů z výzkumných agentur sledujících preference dosahuje podíl nerozhodnutých až 30% počtu obyvatel oprávněných volit. Předvolební vývoj je nyní na Slovensku ovlivňován hned několika kauzami a je charakteristický také výraznými přesuny příznivců zejména vládních stran SDKÚ-DS a SaS.

Odliv voličů zaznamenaly zejména vládní SDKÚ-DS a SaS, a dále Strana maďarské koalice a Slovenská národná strana. Víceméně stabilní preference vykazují před volbami SMER, KDH a Most-Híd. Z odlivu voličů zejména vládních stran vytěžilo před volbami velmi povzbudivý výsledek hnutí Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti, zformované z poslanců odtrhnuvších se od SaS, pod vedením Igora Matoviče a se zástupců konzervativních hnutí OKS a KDS. Podle průzkumu realizovaného v prvním únorovém týdnu by získali hlasy téměř 9% voličů. Reálný výsledek této strany ve volbách je ale ohrožen následným odchodem právě zmiňovaných zástupců konzervativních hnutí, zahrnujících známé osobnosti slovenského politického života, jako jsou František Mikloško, Vladimír Palko, Peter Zajac a Ondrej Dostál, či odchodem  nezávislých kandidátů, který nastal krátce po realizování průzkumu.

Jako raketa vlítlo na slovenskou politickou scénu hnutí 99% - občiansky hlas. Hnutí 99% otevřeně kritizuje zasahování finančníků do politiky a hospodaření státu. Je patrné, že přízeň hnutí pramení z rozhořčení obyvatel, které podnítilo zveřejnění spisu Gorila a celková medializace kauzy. Podle aktuálně zveřejněných preferencí agentury Focus dosahuje hnutí volební zisk 6,9 % voličů. Všechno však může být jinak; média přinesla včera šokující informace přímo od policejního prezidenta Jaroslava Spišiaka, který na základě prověřování zveřejnil, že podpisy podporovatel hnutí potřebné k jeho registraci a účasti ve volbách jsou falešné. Na internetu se navíc aktuálně objevil dokument, který budí dojem hlášení zpravodajské služby, jenž obsahuje výčet faktů kompromitujících hlavní představitele hnutí 99 %. Dokument konstatuje propojení hnutí na zbrojařské a energetické podnikatelské kruhy. Podobné obvinění přináší na svém blogu také hlavní komentátor Hospodárskych novín. Aktuální události, které nastaly až po zmiňovaném průzkumu preferencí, můžou ještě významně otřást důvěrou voličů tohoto subjektu a ovlivnit jinak slibně vypadající volební výsledek hnutí.

Z vítězství ve volbách se bude zřejmě radovat SMER, který vévodí průzkumům preferencí již několik let – aktuálně jeho předpokládaný volební zisk atakuje hranici 40%. Strany, které před dvěma lety tvořili se SMERem vládní koalici, se však do parlamentu nejspíš nedostanou. Těsně pod hranicí zvolitelnosti se pohybuje Slovenská národná strana. Její lídr Ján Slota aktuálně v předvolební debatě nezvládl kritiku od Igora Matoviče poukazující na nevýhodný prodej emisí, který jde, dle Matoviče, na vrub právě SNS a demonstrativně odešel ze studia vulgárně nadávajíc. Podle slovenských komentátorů tímto chováním své straně poškodil. Objevují se však hlasy, že pokud předseda Slota voliče neodradil svým chováním doteď, tak pro ně incident v televizní debatě nebude mít váhu. Kvorum 5% hlasů zřejmě nepřekoná ani další Ficův bývalý spojenec Vladimír Mečiar a jeho HZDS. Hnutí v posledním průzkumu zaznamenalo podle agentury Polis zisk 3,4% a podle Focus jen 1,8% voličů.

Prognóza volebních výsledků stran a povolebního uspořádání poměrů ve slovenské politice je pro zasvěcené komentátory a zřejmě i pro politiky samotné velkou neznámou. Analytik Slosiarik z agentury Focus konstatuje, že tentokrát není možné předvolební průzkumy považovat blízké samotným výsledkům voleb a to z toho důvodu, že velká část voličů si svoje rozhodnutí nechá na poslední chvíli. Analytik Beránek z agentury Polis dodává, že ještě nikdy nezaznamenali tak velké přesuny voličů.

Agentury se chystají zveřejnit výsledky posledních předvolebních průzkumů příští týden, s reálnými výsledky voleb je budeme moct porovnat už příští neděli.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, Slovensko, volby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.