99 %: věrohodná alternativa nebo marketingový projekt?

obrazek
13.2.2012 11:07
Slovenské hnutí 99 % - občanský hlas, za nímž stojí lidé blízcí bývalé Straně demokratické levice (SDĽ), má nakročeno do vysoké politiky. Podle jednoho z průzkumů by jej podpořilo až 4,8 % voličů. Ale i kolem této nové formace, představující slovenskou odnož globálního hnutí 99 %, se objevují otazníky, zda se nejedná pouze o marketingový projekt, který má své partikulární zájmy a chce ohloupit voliče líbivými hesly.

Globální hnutí 99 % se vymezuje vůči politické třídě jako celku a odmítá dělení na levici a pravici. Programem (http://www.99percent.sk/) má sice blízko ke Směru-sociální demokracii, nicméně vztahy mezi oběma formacemi levého středu jsou napjaté. Politici Směru nepovažují 99 % za konkurenční levicový subjekt, naopak jej podezřívají z náklonnosti k pravici: „Je to 1 % usilující o zakázky, které měli za Dzurindovy vlády. Není to o levicových hodnotách. V minulých volbách se jim nepodařilo prorazit s projektem SDĽ, tak to teď zkouší pod novou značkou“, prohlásil jeden z poslanců. Za kampaň zodpovídá právník Ivan Weiss ze známé politické rodiny, která se angažovala v někdejší SDĽ. Ta zanikla 31. prosince 2004 sloučením se Směrem, ale už v květnu 2005 byla obnovena a v posledních parlamentních volbách získala 2,4 % hlasů. Strana demokratické levice se v kampani v roce 2010 ostře vymezovala vůči Směru a Fico ji napadl, že používá značku SDĽ neoprávněně, což potvrdil i soud. Proto se mnozí domnívají, že 99 % je novou identitou SDĽ. Představitelé 99 % - občanského hlasu tvrdí, že nejsou vázáni na žádnou politickou stranu, avšak nevylučují, že mezi jejich sympatizanty jsou i lidé spojení s SDĽ a jinými stranami, o kterých už ztratili iluze. Média informovala, že reklamní agentura, kterou vlastní jeden z lídrů hnutí Pavol Pavlík, má mezi svými klienty Pentu, spojenou s kauzou Gorila, ačkoliv ji sám kritizuje. 99 % však nařčení odmítá, protože Penta byla klientem Pavlíkovy mediální agentury jen pár měsíců v roce 2004 a tento obchodní vztah už skončil. Poslanec Směru Martin Glváč pro změnu tvrdí, že za 99 % stojí zbrojařská lobby. Hnutí také odmítá zveřejnit částku investovanou do předvolebního boje, ačkoliv se jedná o jednu z největších kampaní posledních let.

Do voleb zbývá necelý měsíc a kauza Gorila, odhalující korupční praktiky politiků a propojení politiky s byznysem, výrazně ovlivnila předvolební kampaň. Nejvíce v neprospěch Dzurindovy SDKÚ-DS, která se podle jednoho z průzkumů ocitla na hranici volitelnosti. Aktivizuje se i občanská společnost – protestů proti zkorumpované politické elitě se zúčastnily tisíce lidí a organizátoři demonstrací se radí ohledně know-how s představiteli španělských Indignados a amerického hnutí Occupy. Pohyby v preferencích jdou ruku v ruce s občanskými protesty. Gorila nijak neovlivnila dominanci Směru-sociální demokracie, jemuž agentury Focus a Prieskumy přisuzují shodně okolo 41,5 % hlasů, ačkoliv se v médiích objevily zprávy o někdejších schůzkách Fica se spolumajitelem Penty. Podaří-li se Směru sestavit jednobarevnou vládu však záleží na počtu stran, které se dostanou do parlamentu. Prieskumy uvádějí šest stran, což by Směru zajistilo pohodlnou většinu 81 křesel, zatímco Focus uvádí až sedm stran a se 72 mandáty by sociální demokraté již potřebovali ve 150členné Národní radě koaličního partnera. Tím by mohlo být v pořadí druhé KDH, které se stalo s 9,4 resp. 10,8 % novým lídrem slovenské pravice. Fico už prohlásil, že si dovede spolupráci s křesťanskými demokraty představit.

V prvních dvou místech se obě agentury shodují, od třetího místa se jejich výsledky už liší. Podle agentury Prieskumy by skončil třetí Most-Híd s 8,2 %, následovaný Svobodou a solidaritou (SaS) s 5,9 %, Obyčejnými lidmi s 5,6 % a SDKÚ-DS, která by s 5,3 % uzavřela počet stran, překročivších pětiprocentní uzavírací klauzuli. Focus uvádí na třetím místě SDKÚ-DS s 8,2 %, na čtvrté pozici liberální SaS se 7,6 % hlasů, kterou následuje Most-Híd s podporou 7,2 % respondentů, Obyčejní lidé se 6,8 % a poslední Slovenská národní strana (SNS), jíž by volilo 5,6 % dotazovaných. Nad SNS však stále visí hrozba, že se do parlamentu nedostane (podle Prieskumů by získala jen 3,9 % hlasů), a tak národovci vsadili na „osvědčenou“ protimaďarskou a protiromskou kampaň. Úspěch Obyčejných lidí mohou podlomit vnitrostranické spory předsedy Matoviče s Pavolem Zajacem a dalšími výraznými osobnostmi strany, které hrozí, že opustí kandidátku strany.

SDKÚ-DS ztrácí pozici lídra pravice – ve volbách v roce 2010 skončila na druhém místě a podařilo se jí sestavit vládu pravého středu v čele s Ivetou Radičovou, čímž odsunula vítězný Směr do opozice. Kauza Gorila však odhalila korupční praktiky Dzurindovy vlády a jeho strana se kvůli tomu propadá až na hranici volitelnosti. Samotný lídr strany žádnou vinu necítí a za vším vidí cílenou diskreditační kampaň mající očernit SDKÚ-DS. Je vysoce pravděpodobné, že zmíněná aféra silně zahýbe slovenskou politickou scénou a volby překreslí dosavadní politickou mapu. Do parlamentu se může dostat šest nebo také osm stran.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.