ČR nemá právo moralizovat Ukrajinu

obrazek
12.10.2011 08:55
Je neuvěřitelné, jak si počíná Česká republika a Evropská unie ve vztahu k soudnímu procesu s bývalou ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou. Ta byla odsouzena na sedm let vězení za zneužití pravomoci v souvislosti s podepsáním smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu v roce 2009.

Je nepřípustné, aby se jakýkoliv stát nebo společenství států vměšovalo do rozhodování nezávislé justice jiné svrchované země. Ukrajina je nezávislý stát, jehož soudy mají právo potrestat korupčníky podle platných zákonů. Tymošenková se snaží každé své trestní stíhání, spojené s jejími netransparentními a pochybnými hospodářskými aktivitami, interpretovat jako politický proces zinscenovaný jejím hlavním rivalem, prezidentem Janukovyčem. Svoje soudní stíhání označila za pokus vlády odstranit ji z politického života před nadcházejícími volbami. Skutečností je, že vlastní zemi způsobila svým jednáním miliardové škody. Kdyby působila v české politice, nic by se jí přirozeně nestalo a dál by působila na nějakém vysokém postu. Nebo seděla ve vládě jako Saša ProMoPro Vondra.  

Tymošenková je sice miláčkem Západu, ale její morální kredit je značně pochybný. Dáma s copem totiž v minulosti byla a je i nyní stíhána v dalších deliktech hospodářského charakteru. V lednu 2001 byla odvolána z funkce vicepremiérky kvůli obvinění z padělání dokumentů, daňových úniků a krádeží ruského zemního plynu. O tři roky později na ní byl vydán mezinárodní zatykač kvůli uplácení činitelů ruského ministerstva obrany v polovině 90. let. V prosinci 2010 ukrajinská generální prokuratura zahájila stíhání Tymošenkové za machinace s emisními povolenkami, jimiž způsobila škodu cca 400 milionů dolarů. Dále je podezřelá, že nevýhodným nákupem sanitek připravila stát o více než šest milionů eur.

V Česku už jsme si tak trochu zvykli, že se beztrestně krade. Žádná z mnoha korupčních kauz nebyla dosud vyšetřena, nikdo nebyl pohnán k odpovědnosti a maximum možného je „dočasné odstoupení z funkce“ dokud se vše nevyjasní, resp. není dostatečně zameteno pod koberec. Proto se mnozí podivují, jak na východ od nás funguje justice a že i politici jsou za nezodpovědné nakládání se státními financemi souzeni. Ukrajinský právní stát je evidentně na vyšší úrovni než ten český.

Nečasova vláda s tunou másla na hlavě by měla v koutku tiše mlčet a nevměšovat se do vnitřních záležitostí cizí země. Naopak – pan „Padni komu padni“ by měl vyjádřit podporu ukrajinskému premiérovi v jeho odhodlaném tažení proti korupci. Ve stanovisku ministerstva zahraničních věcí ČR však stojí, že „Česká republika přijala rozsudek s nepochopením. Tento krok jasně ukazuje na značné rozdíly v chápání spravedlnosti a rozdílů mezi trestní a politickou odpovědností v EU a na Ukrajině a odhaluje trvající rozpory mezi jejich právní kulturou.“ Čí právní kultura je ale vyspělejší? Odpovědět si může každý sám.

 

Brusel ovšem nezůstal jen u slovního pokárání a zdviženého ukazováčku. EU připojila výhrůžku, že odsouzení bývalé premiérky může vést k odkladu připravovaného podpisu smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Se svým stanoviskem na podporu Tymošenkové nechyběl ani moralissimus a největší světový humanista Havel, čerstvě vyznamenaný gruzínským diktátorem Saakašvilim. Vůči Rusku vstřícný premiér Janukovyč se tak rázem může stát druhým Lukašenkem – západní média jej vylíčí jako diktátora, který ve vykonstruovaných procesech likviduje politickou opozici.

 

Nečasova vláda jasně demonstrovala, jak je pokrytecké její vzývání boje proti korupci, když letos v lednu udělila politický azyl bývalému ukrajinskému ministrovi hospodářství ve vládě Tymošenkové – Bohdanu Danylyšinovi. Ten byl na Ukrajině obviněn ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek a zpronevěry ve výši 31 milionů korun, když z tendrů vylučoval konkurenci. Místo aby před soudem vysvětlil své skutky, začal vše politizovat. Janukovyčova vláda v reakci na ignorování mezinárodního zatykače českými orgány vydala prohlášení, že „zloděje a rozkrádače státní pokladny neochrání ani status, ani mandáty, ani vysoké funkce, ani blahosklonnost některých států. Zkorumpovaní lidé se nemohou zbavit odpovědnosti, byť by se sebevíc zakrývali paravánem tzv. politických represí.“ Ukrajinská vládní Strana regionů má podezření, že udělení statutu politického běžence v případu Danylyšin svědčí o korupčním propojení bývalého kabinetu Julie Tymošenkové s evropskými úředníky. Tedy že korupční řetězec činnosti její vlády vede i do EU.

Na Ukrajině pochopitelně vědí o poměrech v banánové republice jménem Česko a vrcholní představitelé země sarkasticky hovoří o kurióznosti toho, že právě ČR poskytla azyl bývalému ministrovi obviněnému z nepravostí při sjednávání veřejných zakázek. Čeští ministři s tím mají bohaté zkušenosti. Postoj Nečasovy vlády ve věci kauzy Tymošenkové tedy není nikterak překvapivý a jen potvrzuje pověst ČR ve světě. Nejen že nám vládnou zloději, ale i poskytují ochranu zlodějům ze zahraničí. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek
Souhlasím. Osobně mám přesvědčení, že ani ten slavný cop zmíněné dámy není z její hlavy :-)
novotny

Pane Duba, jakápak kriminalizace politických rozhodnutí? Když někdo způsobí státu škodu, měl by být po zásluze potrestán a jeho strana by měla odejít z politické scény. Dovedete si představit, že půjde bručet pan Drobil a ODS spontánně odejte minimálně z vlády?

U nás tomu bohužel zatím nebylo, kromě brněnského žabovřeského starosty Kvapila, který zaslouženě bručí v krimu (zapomněli mu ale jaksi zabavit majetek či dát pokutu).

Vidím tedy, že Vám není paní Tymošenková šumafuk, ale je to kočka že jo?

videnak

VELMI DOBŘE A S PRAVDOU NAPSANY ČLANEK.ANO ZODPOVĚDNOST KTEROU FUNKCE PŘINAŠÍ SE NEDA ZNEUŽÍVAT VIZ.VONDRA,NEČAS A KALOUSEK.KDO KRADE MUSÍ POČÍTAT S TRESTEM.

pudlikmaxik

Chci zažít dobu, kdy budou vládní činitelé skutečně trestně odpovědní za rozhodování o státu, ve kterém byli svými občany zvoleni. Jenže u nás si snad každý politik myslí, že je mu tím dána imunita na veškeré činy.

novotny

Je to napsáno bez chyby. Souhlas.
Naštěstí u nás žádnou hezkou korupčnici nemáme, spíše ošklivé korupčníky.
Takže pokud bude časem odsouzen Vondra & Company a další, nehrozí, že lidé nebudou plakat a bít se za jejich osvobození, jak to dělají nyní na Ukrajině za Tymošenkovou.
Jak je vidět, ženský šarm dělá hodně i v politice.

jaroslav

Ondřeji, dobře jsi to napsal. Mám na to stejný názor!

schlimbach

Díky za výstižné a pravdivé informace.