Dokument ruské televize a naše poněkud krátkozraká propaganda

31.5.2015 09:31
Věci jinak vypadají z pohledu Moskvy, jinak z pohledu Prahy. Pokud jste v lese, nevidíte les pro stromy. Brežněv v r. 1968 jako zdůvodnění zásahu v Československu uváděl, že když někdo vidí v sousedově okně oheň, tak jde ihned hasit, třeba že si toho ještě obyvatelé toho domu ještě nestačili všimnout. Vskutku hořelo? Pokud někdo přečte si sbírku novinových článků, kterou tehdy vydali Sověti jako Bílou knihu kontrarevoluce, tak každý musí uznat, že se ten vývoj začal pohybovat za rámcem tehdy platné ústavy. Nic proti tomu, ale kontrarevoluce zprava to zkrátka byla. A nejsem si vůbec jistý, zda tento vývoj měl podporu nějaké většiny obyvatelstva, která nechtěla opravdu nic jiného než socialismus s lidskou tváří. A když si k tomu pročte tehdejší denní policejní hlášeni, tak zcela jistě lze uznat, že poněkud konzervativnější sovětské Politbyro mělo důvod ke znepokojení. Samozřejmě otázka zní, proč zvolilo ten nejméně efektivní způsob řešení, který ani krátkodobě žádným řešením nebyl. S bodáky lze všechno dělat, jenom na nich nejde sedět.

 I kdyby Československu hrozilo nevím co, tak faktem je, jak i ukázal i další vývoj po r. 1989, SSSR měl u nás nejvíce přátel, o které právě přišel. A hrozba návratu sudetských Němců a neexistence smlouvy s NSR o státní hranici byly dostatečně silnou zárukou, aby obyvatelstvo - při vhodné mediální masáži - se k Západu chovalo více než rezervovaně. Otázka tedy zní, proč bylo jako řešení zvoleno hození mediální atomové bomby, kterým 21. srpen 1968 byl.

Jak nás naše média téměř v přímém přenosu okamžitě informovala, tak Rusové se v moskevské TV dozvěděli, že je v r. 1968 v Praze neměli rádi, a to tak, že jsme po nich stříleli, chystali ozbrojený převrat atd. Ba že jsme byli ochotni vystřídat komunisty fašisty z K 231. To nepředstavuje žádnou pozitivní zprávu pro miliony Rusů, že jsme je nevítali šeříky.  Řeknou si, obětavě jsme je zachraňovali před kapitalismem, ale ten mámé dnes ještě v ryzejší podobě než v Česku.  A v naší TV nám sdělují, že ruský oligarcha, pokud je věrným Putinovým pejskem, s námi strádá pod knutou sankcí EU. To jsme to dopracovali. Proč jsme vlastně kvůli ochraně socialismu po 70 let se ani dobře nenajedli, neoblíkli a neobuli?  

Když Putin sděli, že byli vyznamenáni ruští vojáci za aktivity na Krymu, všichni to berou jako korunní důkaz, že nějací ruští vojáci se podíleli na odtržení Krymu od Ukrajiny. Proč stejně nezvednout tu rukavici a neuvádět ten film jako svědectví, které svědčí o tom, že u nás byly progresivní síly, které byly ochotny vytrhnout ČSSR z tábora míru a socialismu děj se co děj. Ať to stojí, co to stojí. A není nejlepší chytnout lháře za slovo? Zvláště v případě, když radostně troubí, že co Čech, to bratr Mašín.

Být ministrem zahraničních věcí české vlády, aby Putin se zase tak moc neradoval z uvedení zdařilého propagandistického dílka, povolám si ruského velvyslance a sdělím mu, že jsem s velkou pozorností sledoval uvedený pořad moskevské televize a  doufám, že mi k němu jeho vláda poskytne všechny podklady, abychom mohli vyznamenat ty střílející, pučisty a zakladatelé skladišť zbraní jako hrdiny třetího odboje. Budu se ptát, odkud dokument ruské televize má doloženo, že NATO bylo ochotno zachránit Československo v r. 1968 před totáčem a napravit tak své selhání z r. 1948? Taková pozitivní zpráva.

rezjir10
Zajímám se o historii, politiku a ekonomii, protože Češi nerozumějí svým vlastním dějinám.
Klíčová slova: média, propaganda, Rusko, televize

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.