Jan Fischer jako oběť pomsty Miloše Zemana?

obrazek
15.7.2013 22:24
Populární premiér úřednického kabinetu a člověk, kterého už rok před volbou všichni považovali za horkého kandidáta na Hrad. Dnes ministr financí, jehož bleskurychlé splacení dluhů za prezidentskou kampaň zcela diskvalifikovalo od jakéhokoliv dalšího politického života. Člověk se dnes musí ptát - je to tím, že je Jan Fischer, jak se říká, mediální trouba, anebo to byla součást plánu Miloše Zemana, jak se zbavit vcelku výrazné osobnosti českého politického života?

Jan Fischer se do finančních problémů dostal prakticky ihned poté, co neprošel ani do druhého kola prezidentské volby. Sponzoři, kteří mu slíbili finance, se od něj odvrátili, a to včetně miliardáře Tomáše Chrenka, který své sponzorství označil za sázku na špatného koně. Ač před samotnou volbou Jan Fischer neskrýval sympatie vůči Karlu Schwarzenbergovi, po prvním kole volby překvapivě vyzval Jan Fischer své voliče, aby v tom druhém podpořili kandidaturu Miloše Zemana. Pro mnohé je tedy jeho účast v úřednickém kabinetu Miloše Zemana a Jiřího Rusnoka "odměnou" za tuto podporu. Není ale všechno jinak?

Lidé, kteří znají Miloše Zemana dlouhá léta o něm tvrdí, že je to mstivý člověk, který neumí zapomínat. Jan Fischer v prezidentském klání, kdy si myslel, že Miloš Zeman je člověk, kterému se postaví v druhém kole prezidentské volby, nijak nešetřil. Ač měl Miloš Zeman v debatách nad Janem Fischerem (a stejně tak nad všemi ostatními kandidáty) navrch, byl terčem jeho slovních útoků, které se Miloše Zemana jistě dotkly. Pokud mu Jan Fischer kvůli tomu ležel v žaludku, může být jeho angažmá v prezidentském kabinetu čistě účelovou věcí. Někteří si myslí, že Jan Fischer měl být výkladní skříní Rusnokovy vlády. Miloš Zeman je však člověk, který vidí za několik rohů a jeho schopnosti instrikařit za ta desetiletí v politice narostla do mistrovských rozměrů. Musel tedy tušit - zvlášť po zkušenosti, kterou si sám prošel, a totiž, že peníze za kampaň začaly na jeho účty plynout až po zvolení (což mu dnes už nikdo nepřipomíná...) - že se Fischerovi stane to samé. Tedy jinými slovy, že až se stane ministrem financí, sponzoři se jen pohrnou. Zeman si musel být rovněž vědom Fischerovy slabiny, kterou je jistě mediální neobratnost. A muselo mu být rovněž jasné, že kombinace těchto dvou věcí je doslova smrtícím koktejlem.

Miloš Zeman tak účastí Jana Fischera v jeho vládě coby ministra financí mohl "zabít dvě mouchy jednou ranou". Oplatil Janu Fischerovi jeho podporu v druhém kole prezidentské volby, aby ho pak nechal vykoupat v jeho vlastní šťávě při vysvětlování toho, jak se mu podařilo tak rychle sehnat peníze na umoření dluhů. Pokud byla ČSSD schopna ustupovat nejprve od rozpuštění sněmovny, poté od svého druhého pokusu až k dnešní situaci, kdy jim vadí Jan Fischer, je možné, že bude ještě do hlasování o důvěře "nepohodlný" ministr financí úřednické vlády vyměněn. Náhradníků je jistě celá řada. Připomeňme, že se u Jiřího Rusnoka při shánění ministrů jak se říká dveře netrhly...

Pokud Jiří Rusnok, potažmo Miloš Zeman, Jana Fischera z vlády odvolá, bude to v současné situaci vnímáno jak médii, tak veřejností, pozitivně. Jan Fischer se stane politickou mrtvolou, která už si v politice neškrte. Jakýkoliv pokus o návrat do ní bude brán jako předem k odsouzení určená fraška. Miloš Zeman tedy může Janu Fischerovi říct: "Honzo, chtěl jsem ti pomoct, ale..."

P.S.: V žádném případě se nechci Jana Fischera zastávat. Nikdy nebyl mým favoritem. Nicméně si myslím, že byla chyba, že Rusnokovu nabídku přijal. Pokud by to nedělal, našel si práci a potichu splatil své dluhy, mohli jsme o něm v budoucnu ještě slyšet. Dnes je ale jeho pověst pošramocena natolik, že už není návratu. Podle mě prostě Miloši Zemanovi sedl na lep. A dobře mu tak...

karel-nizbor
Ač volil jsem levici, je to všechno na pravici... I levice.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Zajímavé, že nereagoval pan Štván. Ten má totiž teorii zcela opačnou. Podle ní, jestli jsem ji správně pochopil, Fišer musel dostat peníze na splacení svých dluhů, aby funkci přijal. Asi ji nikdo jiný nechtěl.