Je Karel Janeček dobroděj nebo zlojed?

obrazek
18.10.2012 12:17
Dostal jsem v kopii zajímavý e-mail, který odeslal jakýsi R. Ž. (uvádím jen iniciály, jelikož se mi nepodařilo s autorem zatím spojit) protikorupčnímu bojovníkovi Karlu Janečkovi. Neuvádím jej zde na svém blogu náhodou. Autor R. Ž. se totiž v tomto svém dopise odkazuje na můj článek o psychotestech v politice. I proto mi jej zřejmě zaslal do skryté kopie. S jeho vyzněním plně souhlasím a očekávám, že mne autor bude informovat i o tom, zda Karel Janeček na jeho e-mail odpověděl. Upřímně si myslím, že neodpoví a dokáže tak, jak to s tou jeho "protikorupčností" ve skutečnosti je.

E-mail R.Ž. Karlu Janečkovi ze 17. 10. 2012:

Vážený pane Janečku,

sleduji Vaše aktivity ohledně "snah" potřít v české politice korupci. Nechápu však, že jakožto odborník na oblast přírodních věd jsou Vaše snahy, řekl bych slušně, velmi plytké a populisticky obecné. Nejdou vůbec k podstatě věci. Rozdělení republiky na 81 volebních okrsků, možnost dát hlas dvěma kandidátům včetně jednoho negativního, promiňte, ale to mi přijde jen jako cesta, jak obejít zavedené politické strany. Takto by se do sněmovny dostal například jeden z Vašich spolupracovníků, pan Bernard, který se už o to několikrát marně snažil...

Celá věc má ale jeden háček - neberete v potaz osobnost člověka, jeho charakter, nic z toho. Vaše hodnocení lidí od 100 do 1 a "zlojedy", to je jen subjektivní hodnocení. Jinak řečeno, obecným příkladem, syn matky může být vrah, zloděj, ale přesto je to syn a jeho hodnocení by tedy bylo příznivější, než kdyby se jednalo o jiného člověka.

Nebudu Vás zdržovat. Navrhuji zavést do politiky systém psychotestů. Zajímavý námět jsem našel na vcelku neznámém portálu Vaše věc, autorem je jakýsi Ondřej Mašek, řadový bloger:

http://www.vasevec.cz/blogy/co-zavest-v-politice-psychotesty

To je podle mne ta pravá cesta, jak zbavit politiku korupce, pane Janečku - jít k podstatě věci, jako v matematice či dalších vědách. A právě Vy byste mohl něco takového iniciovat, máte na to vliv a dokázal byste sehnat i potřebné prostředky. Ale pokud s tímto názorem nesouhlasíte, pane Janečku, musím bohužel brát Vaše aktivity jen jako populistický výtah k moci určitým jedincům, Vašim kamarádům s hodnocením 1 a méně (např 0,95 Karla Randáka) kterým se nepodařilo prorazit v současném systému.

Pokud bych měl použít Vaši metriku, musím Vám dát číslo 50, zlatý střed - jste pro mne totiž naprosto nečitelný člověk, jehož návrhy na řešení korupce jsou tak povrchové, že si musím myslet, že je to účel a nikoliv něco, co si doopravdy myslíte. A právě proto ten střed, přesně na hranici dobroděje a zlojeda.

Jak jsem napsal - je třeba jít k podstatě věci, podstatě člověka. Jakmile je někdo sobec, sebestředný, ale stejně tak frustrovaný jedinec, a to včetně (a možná hlavně) sexuálních frustrací, nemůže být dobrý politik, protože si bude kompenzovat své vlastní vnitřní problémy a nikoliv řešit problémy nás všech.

Vážený pane Janečku, nic proti Vám nemám, omluvte mou "kritiku". Jen jsem naprosto znechucen současným děním, možná stejně, jako Vy a snažím se hledat cesty, jak z toho ven. Námět pana Maška z jeho blogu beru jako jediný razantní návrh, jak celou situaci citelně zlepšit.

R.Ž.

Foto k článku: www.kareljanecek.com

ondrej-masek
Administrativní pracovník zajímající se o politiku a její dopady na obyvatelstvo České republiky, ať už dobré či špatné, které kvůli současné vládní koalici převažují. Čekám na možnost volby strany, která nebude jen mluvit či chtít do toho mluvit, ale bude opravdu pracovat pro lidi.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

ondrej-masek

Vážený pane Schlimbachu,

právě proto jsem do svého článku napsal: "Sestavením psychotestů by museli být pověřeni nezávislí odborníci z řad psychologů a psychiatrů a zaštítit by jej měla nějaká renomovaná světová vědecká organizace."

Ale samozřejmě Vaše obavy chápu. Nicméně jsem přesvědčen, že by se to dalo vymyslet...

schlimbach

myslím, že nejjednodušší je nechat rozhodnout občany v průběžném volebním systému, kdy mohou odvolat špatně pracujícího poslance kdykoliv. Pokud přistoupíme na psychotesty, budeme závislí zase od subjektivního dobrozdání třeba nějakého psychopata, který má v ruce razítko a na účtu dostatek místa na úplatky -(

ondrej-masek

Kateřino, vlastnosti či frustrace uvedené v článku by však zjistit dokázala...