Jiří Pondělíček: Vánoce

18.12.2017 01:01
Řekne – li se dnes Vánoce, v první řadě se mi vybaví vzpomínky z dětství. Zvláštní a neopakovatelná atmosféra, jejíž součástí jsou zvuky, vůně a ono zvláštní, tajemné kouzlo. Vánoční výzdoba, první sníh a návštěva Mikuláše s jeho doprovodem zahajovaly tu řadu neobyčejných dnů. Dopis Ježíškovi za oknem a kádě s kapry v ulicích byly tou pravou kulisou dětských přání a očekávání. Pak přišel ten den, který ráno začínal pohádkami a zavoněl františky a rybí polévkou a já odmítal ochutnat bramborový salát a lákavé cukroví, abych se dočkal zlatého prasátka. Když se setmělo, ztichla televize aby klid slavnostní večeře nebyl rušen a při svíčce uprostřed stolu jsme vychutnávali tu řadu dobrot, které se staly součástí svátečního večera. V pokoji stál už ozdobený stromek, při jehož okrašlování jsem tak rád pomáhal.

Po večeři jsme poseděli u stromečku u sousedů. Naše rodiny nejen po léta žily vedle sebe ale zároveň je pojilo upřímné, lidské přátelství. Po chvíli jsme přešli do našeho bytu a já vešel do pokoje, kde zářil stromek a pod ním množství krásně zabalených dárků. Ježíšek nikdy nezklamal a když jsem v dalších letech pochopil jak to s tou nadílkou je, nebyl jsem nijak rozčarován a jen jsem nechápal, jak se táta tenkrát dokázal vždycky nenápadně vzdálit od sousedského posezení aby vše připravil .

V dalších svátečních dnech jsme navštěvovali prarodiče a já mohl nechat oči na velkém Alšově Betlému, Který rok co rok stavěl můj děda.

Dnes už mám sám dospělého syna a Ježíšek je už i pro něho především symbolem sváteční pohody , lidského štěstí a klidu. Se sousedy posedíme i dnes ale spíše na Silvestra než o Štědrém večeru. Jinak ale je průběh svátečních dnů dost podobný a neztrácí nic ze svého tradičního kouzla. Ve váze pučí Barborka a právě se v našem obýváku opět, jako každý rok, objevil Alšův betlém v celé své kráse. A protože jsem ctitel tradic a to nejen vánočních, zajímal jsem se už před lety hlouběji o starobylé obyčeje a zvyky, spojené s Vánocemi. Obchůzky Barborek a Lucek, Ambrožova honička s dětmi, obchůzka Perchty nebo Klempery byly ještě poměrně nedávno běžnou součástí adventních dní zrovna tak, jako obchůzka Mikuláše s čerty a anděly.

Bohužel. Projdu –li se adventní Prahou dnes, Perchtu nebo Barborku už nepotkám. Stromy svítící na náměstích a stylové tržnice mají jistě své kouzlo a k tradičním Vánocům patří. Zrovna tak adventní koncerty a světelná výzdoba ulic. Také ale nákupní horečka, která nemá daleko k hysterii. Proto se vyhýbám velkým nákupním centrům a obchodním domům. Dárky už mám připraveny od listopadu a po večerech jsem je stihl i zabalit. Nemusím se hnát do tlačenice a stát dlouhé fronty mezi regály. Raději se zařídím podle moudrých slov mé tety, která vždy říkala: „ Méně je někdy více. Šílet po nákupech na poslední chvíli nemíním. Advent se má trávit v klidu a návštěvami kostela a hospody.“

Měla pravdu. A při tom i ona pamatovala na každého nějakým dárkem. Nejsem nábožensky založený člověk ale i já rád zajdu do kostela a v adventní době se zaposlouchám do hudby a podívám na vystavené betlémy. A zajít si na pivo a v klidu posedět. Třeba se zamyslet nad tím, jak by se daly připomenout obyčeje. Které dříve k Adventu patřily a dnes nám, přiznejme si, trochu schází. A takové pokusy se už dějí. Některé školy už navštívily Barborky i Lucky a v některých skanzenech se také mohou návštěvníci setkat s tajemnými bytostmi českého Adventu.

A tak přeji všem nejen krásné prožití svátků a šťastný a úspěšný rok 2018. Přeji i o odolnost vůči atakům reklamy a konzumní hysterie abychom si mohli v klidu sednout a popovídat, navštívit přátele a známé a právě v období Adventu se zastavit a trochu zamyslet a zapřemítat o hodnotách našeho života. Věřme, že to stojí za to. A potřebujeme to určitě daleko více než nejmodernější spotřební elektroniku, nabízenou při předvánočních marketingových akcích.

Jiří Pondělíček

Jiří Pondělíček
Předseda krajské organizace Praha strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.