Kdo u Moravce plácal nesmysly?

obrazek
28.7.2013 15:39
Nemohu si pomoct, ale tuto otázku si musel položit každý, kdo sledoval vystoupení tří ekonomických mušketýrů Jahna, Sedláčka a Kudrny a následné vystoupení předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy. "Slovutná" trojice (uvozovky jsou vyjádřením mého postoje, že je za ekonomické "Blanické rytíře" v žádném případě nepovažuji) ekonomů se opět snažila nalézt odpovědět na otázku, jak se z ekonomické krize dostat co nejdříve ven.

Opět padaly recepty připomínající vaření dortu pejskem a kočičkou, ze kterých jako sláma z bot koukala snaha vnutit divákům názor, že hlavní příčinou naší krize jsou špatní politici. Samozřejmě, že dokonalí nejsou, ale považoval bych za státotvorně sebevražedné, kdyby občané rezignovali na své demokratické právo volebním hlasem rozhodovat o tom, jaké politicko-sociální myšlenky budou řídit chod našeho státu. Svěřit stát formou pracovního úvazku do rukou soudobým manažerům odkojených neviditelnou rukou trhu bych považoval za nejhorší možnost, k jaké by mohlo dojít. 

Nedávno jsem měl tu čest strávit o samotě čas s  jedním významným ekonomem a dodnes nedokáži pochopit, jak tento nepochybně vzdělaný člověk může zastávat názor, že jsou zaplať pánu Bohu pryč ty časy, kdy bylo nutné za vším vidět člověka. Jsem totiž skálopevně přesvědčen, že je naše ekonomická a společenská situace neutěšená právě proto, že se tímto smysluplným heslem mnozí političtí, ale i ekonomičtí (manažerští) lídři (jen proto,aby nebyli jako oni) neřídí. 

Mám podle mne oprávněný pocit, neboť počty pracovních míst klesají, že dnešním měřítkem manažerské a ekonomické erudice není schopnost jedince XYZ vytvářet pracovní místa, ale právě naopak schopnost co nejvíc lidí v tichosti - což je v době hluchých odborových špiček velmi snadné - o práci připravit. Konec konců i ministři Rusnokovy vlády si okamžitě a co nejhlasitěji natřásali peří slibem, že sníží náklady (zruší pracovní místa) ve svých rezortech, čímž občanům vnucují názor, že to jsou úřednická místa, která stojí za špatnými čísly jejich rezortů. Pravda je však úplně jinde a dobře ji, byť notně diplomaticky, popsal právě doktor Baxa.

Ten několikrát moudrým, co umí číst mezi řádky, napověděl, že se u nás přijímaly a stále přijímají právní normy, které sice na prvním místě nevidí v tom dobrém slova smyslu člověka, ale co nejsnadnější rabování veřejných prostředků ve prospěch úzké skupiny našich VIP spoluobčanů. A právě tyto vyrabované prostředky, které nám chybí na vytváření pracovních míst, tvoří náš státní dluh. V žádném případě ho netvoří výdaje na zdravotnictví, školství, sociální politiku a důchody, byť nám je to ekonomickými mušketýry podsouváno, neboť ani Jahn, ani Sedláček či Kudrna nepřiznali, že si na zlodějny kupodivu oficiálně nepůjčujeme, jinak by Kalousek přeci nečekal, dají-li mu medaili, neboť ta se ve světě dostává jen a jen za ořezávání sociálních výdajů. Nepřiznali, že z nich účetním trikem už dvacet roků vytváříme tu část výdajů, na kterou si stát vydělá, a o to hlasitěji je nám vnucováno, že jestli si na něco nevyděláme, tak to jsou právě výdaje, které jsem o pár řádek vyjmenoval. Těm, co mi nevěří, dám aktuální polopatický příklad. 

Ministři Nečasovy vlády furiantsky vyplatili svým věrným stovky miliónů korun. Doprovodil to někdo z jejich nástupců tvrzením, že si na tyhle legální zlodějny budeme muset vydat zvláštní emisi státních dluhopisů? Ani náhodou. Na podobné lumpárny a na mnoho dalších přeci poplatník stále ještě vydělá. Nevydělá jen na zdravotní péči, na důchody, na kvalitní silnice, na kvalitní chodníky, na dostatečný počet represivních složek, na dostatečný počet školek, na levné domovy důchodců, na čistý vzduch, na...

Ale abych nezapomněl. S těmi nesmysly to Baxa nebyl...

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Každopádně jste udělal dobře, že jste byl volit. Jestli jste volil správně, a to platí obecně pro všechny voliče, ukáže čas.

pavlovsky

Rád bych věděl kde je pravda, co kde lež...zřejmě neplatí biblické .."nevědomost hříchu nečiní"..., právníci by řekli (někteří) nevěděl...leč měl vědět. A ještě jeden bonmot...když podepisuješ a nevíš co...pak se nediv.

PS: v lednových volbách jsem p.Zemana volil, stále si myslím, že jsem udělal dobře.

 

 

stvan

Prosta pravních a ekonomických vad si vysvětlujete správně. Zeman sice kuponovou privatizaci kritizoval, ale na privatizaci MUS neviděl, i v roli svědka , narozdíl od Švýcarů, nic špatného. To je vše co k tomu chci říct.

pavlovsky

Pane Štváne...co znamená privatizace prosá právních a ekonomických vad...vysvětluji si to tak, že neměla vady...nechám se poučit, to nemyslím jízlivě. Miloš Zeman prohlašoval, že privatizace kupony je podvod století, jehoí úhlavní přítel či politický odpůrce Václav Klaus je na ni hrdý, rovněž tak p.Ježek...dokonce vědí kde na to přišli...tuším v Kolodějích u nějakého keře...pak někdo prohlásil, že už něco takového tady...ve světě bylo. Ježek v jednom Hyde parku prohlásil, ře je na ni hrdý až do určité doby...myslím si, jak začal odkup akcií firmami typu Kožený, MUS taky odkupovala...pak to byl právnický incest...podobně je to i u jiných velkých společností. Myslím si, že p.Zeman. když ji dokončoval, tak také nemusel...protože státní podíl byl menší, než manažerů sdružených v APIEN. Není-li to tak tam mě opravte...nechce se mi hledat časové posloupnosti (důsledek vedra...to nechám na podzimní plískanice, či dlouhé zimní večery)

Dnes jsem se dočetl, že p.Mečl odchází ze státního zatupitelsví do Advokacie, prostě si nepadli do oka, podobně jak bývalý šéf Útvaru pro odhalování zločinů.. Martinec....Naše společnost je zatížená atagonismy, Klaus-Zeman, Nejvyší soud...Ústavní sodci....ale nakonec se všichni dohodnou a odnesou to obyčejní lidé...těm zvýšíme daně...to je moto všech...Vždyť Zemana podpořil i Klaus a jeho rodina.

stvan

Pane Pazdero, bylo by férové, co se týče MUS zmínit, že její privatizaci za prostou právních, tedy i ekonomických vad ,považuje i M.Zeman!!

stvan

Pane Kulíku.Jistě se nebudeme přít, že žádný společenský řád není bezchybný. Na tomto řádu mi nejvíce vadí, že automaticky počítá s tím, že všichni lidé nebudou mít práci. Je mi úplně jedno, jestli byla minulým režimem plná zaměstnanost uměle vytvořena.Důležité pro mne je, že jsem neprožíval dnes naprosto běžný strach o svoji sociální budoucnost. Bohužel, zřejmě jsem slaboch, ale tento strach u mne nemůže vyvážit možnost  svobodně cestovat a demokratická dělba moci, neboť je stejně rozdělaná tak, aby byla výhodná pro úzkou skupinu lidí na úkor té větší.Můžete se mnou nesouhlasit.Můžete mnou za to opovrhovat, ale to jak tak jediné co s tím můžete dělat.

stvan

Vláďo, Baxu jsem v textu využil pouze díky jeho poznámkám o příčinách ekonomických lumpáren.

cernik

Takovou trojku to by jeden pohledal!
Ale i k JUDr. Baxovi, i on věc zjednodušuje, a uhlazeně preferuje soudní moc pod líbivým

plédováním za tzv. dělbu mocí.
Ona dělba moci je
Checks und balances!
Čili systém kontrol a protivah!
Jakou protiváhou je zde co vůči Nej. soudu či dokonce Üst. soudu.
Právo je omylné, soudci jsou omylní a kontrola skoro nulová...!

 P.S.: vyjádřil jsem se také k tvé úvaze o restitucích.

 

rku

Pane Štváne,

poraďte mi, nemohu si vzpomenout, kdy byly ty časy, kdy za vším bylo vidět člověka.

rezjir10

Skvělý komentář. 

pavlovsky

Dr. Baxa to řekl diplomaticky, ale myslím si, že když připomněl úprk ekonomů před právníky v období, kdy p.Klaus zhasnul tak to bylo případné...a  začalo se krást  jako u Formana ( "Hoří má panrnko")... teď se všichni tváří, jako by to bylo správné, včetně soc.dem při privatizaci MUS, či OKD. Je to třeba občas připomenout...nebyl u toho taky p.Sobotka?, když se p.Bakalovi prodával Karbon Invest včetně bytového fondu v průměru  40 tisíc za jeden byt. A na MUS byli všichni krátcí, a minulá vláda hrála mrtvého brouka, když do toho šla švýcarská prokuratura. Líbila se mi Baxova alegorie i přiklánění se práva těžním věžím. Prostě, když někdo nemá morálku, tak se to zaštítí právem. Ti co sledují tento web, tak vědí, že jsem na  téma justice již psal v článku "již se soudit nebudu". Tam je popsán můj pohled na justici...,když vidím movité obhájce ještě movitějších "takypodnikatelů" a korupčních politiků. Ta profláknutá jména advokátů jsou známá, netřeba je tady jmenovat.

Část s ekonomy jsem nesledoval, ale podívám se na ni, leč obecně podle mne jsou ekonomové strůjci našeho marasmu, včetně p.Klause i Komárka a j. Toho jsem se na jedné besedě (organizovala soc.dem) v Bruntále v r. 2004, či 5, otázal jakže to radil soc.dem, když stát ztratil majoritu v OKD, tu zíslal CARBON NINVEST, který byl pak prodán p.Bakalovi....tak před celým sálem žoviálně prohlásil..."Je to b...el", pak řekl něco, že o tom nevěděli...nač je BIS a jiné orgány...ty raději hlídají věrné manželky...tedy Vojenská rozvědka ( o mrtvých jen dobře...leč pravdivě). P.Sedláček, asi před dvěma roky psal něco v tom smyslu, že ekonomický růst není třeba (aspoň tak jsem tomu rozuměl), že netřeba se za ním honit...leč placení daní je odvozeno od ekonomického růstu., pokud vláda nechce tyto zvyšovat (teď jej máme záporný cca 2roky a vidíme co to dělá a kde chybí peníze). Pan Sedlláček je dle mne ekonomický šoumen...nic víc. Podobným šoumenem je i p.Zeman (viz jeho vystupování v divadle Semafor v r. 1990, či 91). Jaký je prognostik svědčí jeho předpovědi o vývoji naší ekonomiky a politiky tam pronesené.  Pak se v tisku objevilo, že p.Sedláček neobhájil disertaci...možná ji již obhájil...to už jsem nezaregistroval. A ostatní ekonomové...jsou salonní ekonomové, kteří jen jezdí po světě, užívají si...píší, přednášejí...dostávají prachy od různých nadací (naši pravicoví novináři z bulvárních listů zase mají o čem psát) ty zase platíme v daních...prostě pro ně pohoda, vlastně jsme dokonalí.

Závěr pro sebe...v lednu jsem volil menší zlo...tedy p.Zemana, nyní bych byl rád, aby Rusnokova vláda dostala důvěru...jinak to povede k destrukci soc.dem....možná je to vo co go pravicovým i některým levicovým politikům.