Kolik český člověk vydrží?

obrazek
14.4.2012 14:17
Troufám si předpovědět, že po relativním zmírnění občanských nepokojů příjdou další sociální protesty do ulic našich měst. Veřejnost je notně otrávená z české politické kultury. Můžeme čekat v ulicích i určitý punc 17. listopadu 1989. Lidé jsou naštvaní nejen na korupční prostředí, a co všechno napáchalo, ale i na sociální škrty současné vlády.

Blbou náladu vyhrotilo pokračování vlády po dnech jednání trojkoalice. Přišlo další schválení zvýšené DPH, snížení valorizace důchodů, předpokládané snížení platů učitelů o tisíc korun. Korunu všemu nasadil ministr zdravotnictví Heger svým návrhem zvýšit poplatek u lékaře na 50 korun a u specialisty na 200 korun českých. „To si ten člověk dělá z občanů srandu?“ říkám si.

Kolik toho vlastně český člověk vydrží? Máme nejvyšší daňové zatížení na světě! Přitom platy zaměstnanců jsou mnohem nižší než v jiných západních ekonomikách. Je očividné, že vláda musí držet na úzdě vládní rozpočet, ale dělá to škrty, které postihují nejvíce nejchudší vrstvy obyvatel Česka.

Po mnohamesíční kalvárií v minulém roce ohledně příplatků za léky a pobytu pacienta v nemocnici, přišel ministr Heger s dalším zvýšením poplatku u lékaře. To už je opravdu nesoudnost a neohleduplnost! Pokud mu na to vláda skočí, bude to definitivně její konec.

Do nekonečna nejde výdaje házet na bedra občanů! Jsou přece i jiné možnosti, jen se k nim odhodlat. Hegrovi ministerstvu se zřejmě asi nechce revidovat nákup léků od farmaceutických firem a také zdravotních prostředků. Dále se podívat, jak jsou využity. Tady by se daly ušetřit velké peníze.

Celkem v tichosti proběhlo se zvýšením cen DPH u léků k omezení skupiny léčiv, která jsou plně hrazena pojišťovnami. Defacto tak došlo k poklesu úhrad a tím následně k raketovému růstu cen léků. Uvědomuje si pan ministr, že tímto krokem dochází k porušování principu rovnosti občanů, který jim zajišťuje ústava České republiky? Tak se u nás děje nepředstavitelné - zdraví každého člověka začíná být závislé na úrovni jeho příjmů. S tím se zřejmě ani český o(b)vcan nebude chtít smířit!

Tyto aspekty by měl pan ministr Heger pečlivěji zvážit a své záměry přehodnotit.

Kvido
Novinář. Redaktor a kameraman Československá/Česká televize, redaktor Moravskoslezský den, šéfredaktor časopisů Návrat a Majitel&Manažer, editor a kameraman veřejnoprávní ORF Vídeň. Nyní vydavatel serveru http://www.pc-politika.cz
Klíčová slova: důchody, zdravotnictví

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.