Má být šmejd propuštěn?

31.8.2015 09:21
Sdělovací prostředky přinesly informaci, že bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš, který byl za korupci odsouzen na 5,5 roku nepodmíněně, žádá po odpykání poloviny trestu o podmínečné propuštění. Rozhodnout o žádosti má Obvodní soud pro Prahu 4.

Bývalý šéf pražských strážníků chtěl po majiteli autoservisu Josefu Jíšovi, jehož opravna se od roku 2005 starala o vozy městské policie, úplatky ve čtvrtletních splátkách ve výši pěti procent z prostředků, které firma strážníkům za rok fakturovala. Úplatky chtěl za to, že zabezpečí trvání smlouvy mezi městskou policií a autoservisem. Podle státního zástupce tak chtěl získat nejméně 1,2 miliónu korun.

Kotrouš od Jíši převzal nejdříve 200 000 a pak 150 000 korun. Další úplatky nedostal, detektivové ho 25. 11. 2011 v jeho služebním voze i s úplatkem zadrželi. Do vězení nastoupil v březnu 2013.

Kromě odnětí svobody a pětiletého zákazu činnosti v bezpečnostních ozbrojených složkách mu soud uložil pokutu čtyři sta tisíc korun.

Šlo o evidentní selhání systému, systému výběru vedoucích pracovníků (velitelů) městské policie, nikoli selhání jednotlivce: Jestliže se jednotlivec – šmejd − v daném systému dostane na její vrchol, znamená to, že hniloba je v systému obsažena.

Měl by být Kotrouš podmínečně propuštěn?

Domnívám se, že nikoli. Trestného činu se dopustil jako veřejný činitel, navíc jako příslušník organizace, která má dbát na dodržování zákonů – dokonce jako její šéf. Svou korupcí pokálel důvěru občanů v bezpečnostní systém státu i práci svých podřízených.

PS: Dvě stě tisíc korun, které obdržel jako první část úplatku několik dnů před svým zatčením, nesl V. Kotrouš někomu na pražský magistrát. Policisté Kotrouše sledovali, ale u koho úplatek skončil, se detektivům z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zjistit nepodařilo. Policisté totiž vyšetřovali jen úředníky, nikoli volené městské politiky.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.