Neoprávněně nabytý majetek je třeba zkonfiskovat, prohlašuje Miloš Zeman

obrazek
26.3.2012 08:24
Miloš Zeman zahájil shromažďování podpisů pod petici na podporu své prezidentské kandidatury v přímé volbě. Pracovní tým vede předseda Strany práv občanů (Zemanovci) Vratislav Mynář. Po celém státě budou podpisy pod petici sbírat dobrovolníci, převážně studenti. Přihlásilo se jich celkem osmdesát a sběr potrvá do konce června. Expremiér o tom informoval v pořadu Nedělní partie na TV Prima Family.

Zemanovci mohou při sběru podpisů navázat na petici za přímou volbu prezidenta, kterou uspořádali loni v létě během šesti týdnů. Tehdy jich získali přes sto tisíc. To je dvakrát víc, než kolik by Zeman potřeboval pro svoji prezidentskou kandidaturu.

Padesátiminutový pořad vyčerpal všechny aktuální politické problémy. Nejžhavější hned na počátku: pět let staré odposlechy telefonátů tehdejšího primátora Prahy Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem, který v podstatě spolurozhodoval o všech významných záležitostech týkajících se hlavního města. Odposlechy měla pořídit Bezpečnostní informační služba, unikly však do bezpečnostní agentury ABL, tehdy ve vlastnictví Víta Bárty.

Zeman zareagoval charakteristicky: „Všechny tajné služby na světě, snad jen s výjimkou izraelského MOSSADu, jsou přeceňovány. Týká se to i americké CIA. Takže o české BIS si nedělám vůbec žádné iluze. Jen je podezřelé, že odposlechy unikly z ABL do médií právě teď.“

Expremiér pohotově využil rozebírání odposlechů Bém – Janoušek a připomněl, že bulvární deník Blesk informoval o složení pracovních týmu jednotlivých prezidentských kandidátů. „V mém pracovním týmu,“ rozhorlil se Zeman, „je podle Blesku nejen Roman Janoušek, ale i další kmotr ODS Tomáš Hrdlička. Ani jednoho jsem v životě neviděl, není to pravda, Blesk sprostě lže!“

Dost času bylo věnováno problematice boje s korupcí. Miloš Zeman připomněl návrh, který sociální demokracie prosazovala v době, kdy byl předsedou vlády. Šlo o návrh zákona o prokázání legálnosti nabytého majetku a o jeho konfiskaci v případě nelegálnosti. „To je klíčový problém,“ prohlásil Zeman. A přidal bonmot, který jsem od něho dosud neslyšel: „Všechno ostatní, ty řeči o potírání korupce a podobně, to je natírání zábradlí na potápějícím se parníku.“

Pokud si vzpomínám, opoziční smlouva, na jejímž základě Miloš Zeman sestavil v roce 1998 jednobarevnou vládu ČSSD, se na běžné zákony nevztahovala. V Poslanecké sněmovně měly většinu pravicové strany a návrh neprošel.

Velmi dobrý moderátor dal Zemanovi dostatečný prostor k vysvětlení představ o prezidentské funkci. „Prezident by měl být stále připraven moderovat dialog mezi vládou a opozicí,“ prohlašuje Zeman. „Ovšem dialog mezi silnou vládou a silnou opozicí. Dnes to bohužel neplatí: vláda nestojí za nic a opozice je slabá.“

Před více než měsícem jsem na tomto webu napsal, že Miloš Zeman je nejvhodnějším prezidentským kandidátem pro dolních deset milionů občanů. To samozřejmě stále platí. Jediný další levicový kandidát Jiří Dienstbier by měl mít spíše premiérské ambice. Příliš však se Zemanem nesouhlasím v názoru, že prezident je věrohodný tehdy, pokud nekandiduje v tričku nějaké politické strany. Proč by levicový prezident nemohl kandidovat v tričku levicové politické strany?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Zeman je levicový politik? Levicový politik banky zestátňuje a ne privatizuje. (a jednu za korunu). A pokud by chtěl prosadit zákon o nabytí majetku -byl by potřebný- musel by být premier a ne president. A jakou funkci asi dostane Šlouf