Potlesk pro vítěze i poražené

3.10.2019 14:17
Po včerejším zápasu Ligy mistrů mezi Slavií a Borussií Dortmund zazněl na tribunách zasloužený a uznalý potlesk poraženým i vítězům. Fotbalisté pražské Slavie sice prohráli utkání s předním německým klubem z Dortmundu 0:2, ale rozdíl mezi týmy velký nebyl. Slavia své vynikající soupeře přeběhala (její hráči odběhali za zápas více než 120 km), přestřílela, měla dokonce ve svém držení o něco častěji míč. Jediné, co jí chybělo a v čem byl soupeř lepší, bylo využití gólových šancí.

Slavia si vypracovala dvě čisté šance a další jednu či své šance, které by se štěstím mohla proměnit. Soupeř ze čtyř vynikajících šancí využil dvě. Hráči Borussie přišli na Slavii skvěle takticky připraveni. Jejich vířivý pohyb ve středu hřiště, tvůrčí schopnosti, nevídaná rychlost pohybu s míčem i bez něj, to vše zatěžovalo obranu i zálohu Slavie a to zejména v prvním poločase. Slávii chvíli trvalo, než se s tímto ojedinělým stylem hry vyrovnala. Ve druhé půli po úvodní gólové šanci Dortmundu Slávie převzala otěže zápasu a zhruba půl hodiny zmáčkla Borussii v nevídaném náporu. Zejména Olayinka hrál v těchto fázích zápasu opravdu skvěle. Byl rychlejší a technicky zdatnější než jeho soupeři.

Tato půlhodina byla ohromným představením, které mělo jen jeden nedostatek, Slavia z něj nevytěžila gól. Je otázka, zda trenér Trpišovský neudělal tentokrát při výběru hrotového útočníka, kterým se stal Tecl, chybu. Tecl byl bohužel, vidět jen při své neproměněné gólové šanci. Myslím si, že nasazení Škody mohlo být efektivnější. V každém případě gólová efektivita, a v tuto chvíli chybějící hrotový hráč, který by dokázal využít alespoň některou z nemnohých šancí, které při takovýchto vyrovnaných zápasech s týmy světové úrovně vznikají, prostě chybí.

Pokud trenér Trpišovský již nedůvěřuje Škodovi, měl by hledat podobný typ hráče. Tím na jaře může být z hostování v Jablonci se navrátivší Matoušek anebo šikovný osmnáctiletý Brazilec Felipe, který v utkání mládežnické evropské ligy včera přispěl k vítězství juniorky Slavie nad juniorkou Dortmundu.

Slavia měla jistý herní handicap ve zdravotním stavu svých stoperů. Vynikající Hovorka i Kúdela, který za Hovorkou výkonem příliš nezaostával, byli zjevně fyzicky mírně indisponováni. Ukazuje se ale, že osa Slavie ale je vynikající. Tvoří ji tito dva hráči, Brankář Kolář, kterému nelze nic vytknout, dále po celém hřišti se pohybující Souček. Špílmachr Stanciu, jenž nevídaným způsobem uvolnil ve 27. minutě zápasů do vyložené gólové šance svého kolegu Masopusta. Jak je vidno z přehledu těchto jmen, Slavii chybí ostrostřelec. Toho musí hledat. V každém případě však večer v Edenu byl úžasným představením, kterému chyběly jen góly ze strany Slavie.

A pokud se někdo díval na následující utkání v Barceloně mezi Barcou a Interem Milan, musel konstatovat, že Slavie není v následujících zápasech ani s těmito soupeři bez šance. Fotbalově geniální Messi a útočník se smrtícím gólovým instinktem Suaréz, nemusí na všechno stačit. Barcelona hraje relativně pomalý fotbal a také Inter Milan je hratelný. Je ovšem pravda, že Inter předváděl zejména v prvním poločase úžasné fotbalové představení, při kterém nevyužil některé vyložené gólové šance.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.