Předsedo ČMKOS Zavadile, to už máte splněno?

obrazek
29.7.2013 13:05
ČMKOS je největší odborovou centrálou v České republice. ČMKOS je dobrovolným, otevřeným a nezávislým demokratickým sdružením 29 odborových svazů, jehož posláním je ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců. Tak hovoří preambule ČMKOS. Záleží na míře odborářského vkusu, ale ta má mi říká, že si své poslaní ČMKOS neplní, neboť ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců je v reálném (mohu potvrdit z vlastní zkušenosti) životě bezzubá, pokud za úspěch není považováno neumírání zaměstnanců hlady.

I proto nerozumím aktuálním siláckým vyjádřením předsedy ČMKOS Zavadila, které jednak neprošly vnitro-odborářskou diskusí, byť třeba jen per rollam, ale ani neodpovídají společenskému postavení odborů v demokratické společnosti. Nebo je cílem odborů radit (vyhrožovat) poslancům, které si zvolili v řádných volbách voliči, že by měli podporovat Rusnokovu vládu? Nebo dovětek Zavadila, že varuje v této souvislosti před protesty veřejnosti, které mohou nastat. "Lidé už jsou tak naštvaní, že bych byl nerad, aby to vykrystalizovalo v nějaké větší akce. Tomu já se budu do poslední chvíle bránit. Ale pokud budou sedět na svých židlích dále... To, co tady provedla ta vláda, která tady byla, to je nevídané a neslýchané." Není to snad vyhrožování?

Nerozumím jeho náhlé bojovnosti i proto, že v situacích, kdy bylo oslabeno pracovně právní postavení zaměstnanců a kdy odbory neměly plné právo jen vyhrožovat občanskou neposlušností, tak se tak nestalo!!! Uvědomuje si Zavadil, že se výrokem "tomu já se budu do poslední chvíle bránit" v podstatě přiznává, proč se vlastně odbory za jeho éry, ale i éry jeho předchůdce Štěcha, nestaly pozitivním hybatelem společenských změn v situacích, které by je k uplatnění svého poslaní v demokratické společnosti opravňovaly? Podle mne se i on možná spokojil s rolí toho, kdo umí klid legitimních odborářských zbraní zařídit (ulamovat hroty) a teď by z toho chtěl evidentně profitovat, neboť se chystá postavit do čela politické kandidátky do parlamentních voleb. Prý za ČSSD, ale kdo ví, jestli to nakonec nebude za SPOZ.

Tím se dostávám k odpovědi na otázku v titulku mého článku. Podle mne nemá a nikdy bych ho nevolil. Nebo si odbory (ČMKOS) nikoliv jen proklamacemi, ale aktivními kroky, plní svoji historickou odpovědnost za dosaženou úroveň pracovně-právní a sociální ochrany zaměstnanců a zároveň nesou zvýšenou odpovědnost i za její důslednou obhajobu proti všem pokusům ji odstranit, nebo ji alespoň podstatně omezit pod záminkou větší flexibility práce, modernizace sociálních systémů a zvýšení konkurenceschopnosti?

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Pane Pazdero, velmi si vašich slov vážím a také si umím přestavit, jaké to je stát tváří tvář porušování pravidel a přesto být bezmocný. Přeji vám jen samé lepší zážitky.

pavlovsky

Určitě má právo být v odborech každý pracovník, předpokládám, že odboroví funkcionáři byli zvoleni demokraticky a budou pracovat ve prospěch pracujících, slovo bránit jejich zájmy a bojovat za jejich práva se mi zdá až příliš militantní...leč nejsem již odborář, mně by stačilo, kdybych v té době dostal právní zastoupení... o tom jak probíhal soud, respektive jednotlivé fáze jsem psal tady na VV v článku už se soudit nebudu, možná že bych přijal i svou prohru s nadhledem...nyní jsem zklamán z jednání naší justice. Už jsem psal o předsedovi trestního senátu NS, který u p.Veselovského (cca před 14 dny) obhajoval rozhodnutí NS o propuštění z vazby stíhaných exposlanců, přišel diskutovat jako bodrý sedlák, nevzal si s sebou ani rozhodnutí o propuštění z vazby, tak mu pan Veselovský napovídal..problém byl v tom, že předseda trestního senátu byl v Brně, p.Veselovský v Praze... Podobně jako tento justiční činitel, pracovala justice i v prvním kole při 3. jednání u okresního soudu: před vstupem do jednací místnosti seděly dvě příjemné dámy a vedly rozhovor...""taky ses to dozvěděla na poslední chvíli"", ta druhá řekla ""před chvílí", ty senátorky, které seděly př prvních dvou jednáních jsem znal z předchozích jednání.. Nikde ve spisech jsem nenašel, že byly povolány senátorky nové.... leč však nic jim nebránilo v tom, aby vynesly rozsudek, že má žaloba se zamítá...i když existuje judikát NS...že když se změní byť jeden senátor...tak rozsudek je vadný.a to jsou ty antagonismy (možná příliš tvrdé označení), které se mění ve spolupráci...viz Zeman-Klaus, Nejvyšší soud -ústavní právníci, nyní chcete-li Kalousek- Zavadil..., já jsem svoji participaci na odborech vyřešil pragmaticky...nejsem jejich členem a nemusím platit příspěvky...i když to není velká suma. Tak jsem vyřešil svou válku s odbory. No a zákony dialektiky platí...nový názor vznikne na základě diskuse a ne na základě převálcování....tak jak to dělala Nečasova vláda. Na závěr bych ještě parafrázoval Shakespearova Hamleta..odbory jsou ochromeny, neboť nevědí co bude následovat po tom...to je ten strach co bídě s nouzí dává sto let žít. 

Na závěr, pane Štváne, dobrá víra už mne opustila, vy jste cca o 2 generace mladší...tak vám přeji hodně víry, že bude lépe.

stvan

Pane Pazdero, jistě se nebudeme přít, že odbory, jako instituce, májí hluboký smysl a proto v nich, veden dobrou vírou,že bude lépe, setrvávám.Stejně tak se jistě nebudeme přít, že jejich smysl otupují lidé jako je Zavadil. Vaše špatné zkušenosti mne vůbec nepřekvapují.

pavlovsky

V odborech jsem byl téměř 50let, platil jsem příspěvky, i když jsem působil v manažerské funkci...jen jednou jsem od nich potřeboval právní pomoc asi v r.2007, kdy jsem potřeboval právní zastoupení v pracovně právním sporu s bývalým zaměstnavatelem...to už jsem byl v důchodu. Nyní v odborech nejsem.  O poskytnutí pomoci rozhoduje předsednictvo OS KOVO, nedali mi ji...tak jsem žádal vedoucí pracovníky  OS p.Součka, p.Středulu, nakonec i p.Štecha...vždy si to se zájmem přečetli, pomoc nedali...k čemu jsou plná metodická pracoviště erudovaných právníků při Krajských výborech OS. Pan Středula se v té době zviditelňoval ve stávce Auto-Škoda. kterou však již vyhrál tehdejší představitel odborů p.Povšík...tedy p.Středula věděl, že je dobré být viděn, že dělá něco pro pracující. Panu Zavadilovi nevěřím...chodí s p.Kalouskem na pivo a myslí si, že když pozdraí odboráře vodáckým AHOJ, má u nich vyhráno...zjišťuji, že odborová organizace je k ničemu..., no úplně ne má dobré makroekonomické ekonomy(p.Ungrman) jež svými prognózami předčín štáby prognostiků na MF, ČNB ..kdybych nebyl v odborech a částky poslané na jejich účet měl deponované na účtu pro advokáty..tak jsem udělal lépe...

No a to jsou ty protiklady, které se sbližují...jak jsem psal již na jiném místě na Vasevec.cz. Nakonec neustálou diskusí zvítězí ten jediný, správný názor..totiž názor vládnoucfí pravice a z původního odborářského názoru nezbude nic...o tom psal již Horníček, kyž v diskusi doma vždy zvítězil manželčín názor, takže Horníčkůfv byl převálcován...a ještě si jí omluvil....