Rusnok bude potřebovat hlasy sto jedna slepců

obrazek
11.7.2013 16:15
Proč si to myslím? Nepovažuji totiž za politicky korektní jedním dechem vyslovit důvěru Rusnokově vládě a druhým vykřikovat, že je všechno lepší než vláda Nečasova, neboť její chod ovlivňovali lidé, které Policie ČR podezřívá z trestné činnosti. Pokládal bych totiž za naprosto logické, kdyby se podezíravě podívala i na pana ministra Fischera, neboť to vypadá, že žádný jiný ministr si ve své funkcí nepřijde na tak obrovské peníze. I člověku mdlého rozumu musí být jasné, že by se bez ministerské nominace pan Fischer zřejmě ještě dlouho topil v dluzích.

Na rychlém splácení Fischerova dluhu mne provokuje slovník, kterým své náhlé zbohatnutí obhajuje. Podle mne, když kdokoliv není schopen splatit dluh z vlastních prostředků či se není ochoten zadlužit, pak mu nezbývá nic jiného než jít žebrat. O žebrání však ze strany pana Fischera nepadlo ani slovo. Naopak, v pozici dlužníka s přislíbeným mocenským postavením říkal, že urychleně jedná o splacení dluhu a snad nejsem paranoidní když si myslím, že výsledkem jednání, na rozdíl od žebrání, může být dohoda a ne každá je čestná.  

Bohužel, Fischer není jediným členem Rusnokovy vlády, k vůli kterému by poslanci, pokud radikální očištění politiky od klientelistických vazeb myslí smrtelně vážně, neměli Rusnokovu vládu podpořit. Tím členem je ministryně spravedlnosti Benešová, která se brání zveřejnit rozsah práce, za kterou od Ústeckého kraje inkasovala více jak tři milióny korun. Kdyby vstávala a usínala s předsevzetím, že se bude v politických funkcích chovat transparentně, pak by jí nemělo dělat problém ukázat, na jakých kauzách v pozici významné členky ČSSD pracovala a kolik času jim její právní kancelář věnovala. Odborná veřejnost by pak nepochybně vynesla ortel, jestli se ze strany Ústeckého kraje, politicky ovládaného ČSSD, jednalo o adekvátní finanční plnění o veřejné prostředky řádně pečujícího hospodáře. 

Zkrátka a dobře. Po Nečasově vládě rozhodně smutnit nebudu, ale to neznamená, že jsem veselý z toho, že budeme mít vládu, jejíž členové mají máslo na hlavě. Já ho na jejich hlavách vidím, neboť mi nejde o moc a politikaření. Komu  jde  o ní až na prvním místě, ten máslo na jejich hlavách samozřejmě nevidí. Proto si troufnu tvrdit, že Rusnok bude potřebovat hlasy sto jedna slepců.

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Ano, stejně jako čestnost a odpor k dvojímu metru....

schlimbach

Pane Štváne, říká vám něco slovo strategie nebo taktika?

stvan

Může.Trvat na tom, aby v ní nebyli lidé, kteří toho másla mají na hlavě větší než malé množství, když už jinak nedáte, že ho máme na hlavě zřejmě všichni.

paysan

Pane Štváne, samozřejmě, že ono pomyslné "máslo na hlavě" mají jak i Zeman, tak Rusnok atd. Pokud budu "český investigativní novinář", tak na každého něco najdu. Bude to třeba malichernost, ale v médiích ji nafouknu tak, že od dotyčného nikdo ani kůrku nevezme. To je ostatně věc v současných veřejnoprávních médiích naprosto běžná.

Pokud byste chtěl politiku jen ze samých čestných lidí, muselo by se jjí vnímání v očích veřejnosti naprosto změnit, nejlépe tak, že by se lidé skrze strany a společenské organizace, či sdružení do ni sami zapojovali. Toto přání je ovšem dnes prakticky nerealiozovatelné, a proto dělají politiku prakticky pouze ti, kteří jsou v ni zapojeni již dávno. Tomu se říká personální vyprahlost stran. Nelze to ale dávat jednoznačně na vinu oněm stranám, ale neochotě lidí do nich vstupovat, což je jn důsledek toho, jak se o politice a politicích v médiích referuje. Týká se i Fišera nebo Benešové.

A ještě.Já něříkám, že "levičák" by neměl dělat nic jiného, než podpořit Rusnokovu vládu, já říkám, ž nic jiného za současné situace ani dělat nemůže. To je velký rozdíl.

stvan

Pane Sedláčku, problém v našem názorovém nesouhlasu spočívá v tom, že Vy nominaci Rusnokovi vlády hodnotíte z pohledu toho, že když už byla navržena, tak je lepší než vláda Nečasova a nic jiného než jí podpořit by "Levičák" neměl dělat. Já ji hodnotím z pohledu čestného člověka, který je přesvědčen, že vláda Zemanových odborníků měla být prosta minimálně těchto dvou jmen. Vaše replika, abych Vám ukázal toho kdo nemá máslo je, nezlobte se na mne, hloupá, neboť si protiřečíte. Protiřečení spočívá v tom, že jste si jistý, že i Zeman, Rusnok, Benešová atd. mají máslo na hlavě.Tím se dostávám k instinktivnímu přání veřejnosti.Podle mne si přeje, aby mu vládli politici bez másla na hlavě. Netvrdím, že ho tam každý o kom se to říká má, ale to co se předchází nominované na ministra financí a spravedlnosti máslem zavání velmi sugestivně.


 

paysan

Pane Štváne, váš článe je něco podobného, jako dílko pana Paroubka. Také kritizujete nové ministry a vyzýváte k vyblokování Rusnokovy vlády. A co dál? A kdo z dlouhodobě politicky činných poslanců senátorů, vládních činitelů všech garnitur nemá nějaký ten kousek másla na hlavě? Kolik takových znáte? A pokud ano, znáte je dokonale?

Ale o jiném. Na levici jde nyní podle mého o její nezbytný přerod. Jsem schopen pochopit, že přitom jde o to, kdo bude hrát roli jejího hegemona. Karty jsou rozdány a ty nejlepší má možná, opravdu jen možná, Miloš Zeman. V rozehráté partii se pak ukáže, kdo co umí. Ale myslím si, že by to měla být hra gentlemanů, ne bratrovražený boj, k němuž "ponouká" pravice a její novináři! Veřejnost je stále ještě ochotna dát ve volbách hlas levici a já dotám, že "sjednocené levici". A Rusnokova vláda? Není to ten jevhodnější "předskokan" levicové vlády?

Tak si to pane Štváne celé přeberte a napište, jak budoucnost po pádu Rusnoka vidíte vy a jak se ty vaše představy shodují s instinktivním přáním veřejnosti.