Sílu Zemanova prezidentského mandátu není nutné zveličovat

obrazek
8.2.2013 19:06
Myslím si, že je nefér holedbat se silným levicovým prezidentským mandátem, neboť by k němu nedošlo, pokud by i pro prezidentskou volbu byla použita stejná volební pravidla, jako ve volbách do sněmovny. Byť by se i podle nich - tedy kdyby druhé kolo nerozhodovalo a prezidentem by se stal ten, kdo dostal nejvíc hlasů v jediné volbě - M. Zeman prezidentem stal. V žádném případě by se však nemohlo mluvit o bezprecedentně vysokém mandátu, který je s určitou mírou nadsázky dnes vykládán tak, že by snad měl mít M. Zeman i právo první noci. Dovolím si fušováním do řemesla statistikům a prognostikům své přesvědčení obhájit.

Začnu statistickými čísly:

V roce 2010 vyhrála volby do sněmovny ČSSD vedena Jiřím Paroubkem. Přesvědčila pod jeho vedením 22% voličů (1 155 267 hlasů). V prvním kole prezidentských voleb v roce 2013 získal Miloš Zeman 1 245 848 hlasů, potažmo 24,21% voličů. Z toho je patrné, že tento pomyslný souboj o "nejsilnějšího levičáka" vyhrál M. Zeman o 90 581 hlasů. Co bych to však byl za statistika, kdybych nepoužil údaje, které o tomto rozdílu mohly rozhodnout... V roce 2010 se o hlasy voličů ucházelo 27 stran a hnutí, zatímco v roce 2013 se o prezidentský post ucházelo jen devět kandidátů. Z toho je patrné, že i méně inteligentní člověk, jak často říká M. Zeman, musí vědět, že když se o politickou kořist pere větší počet dravců, že nejsilnějšímu zůstane menší sousto. Bylo by statisticky podlé nepřipomenout, že M. Zemanovi mohlo zůstat větší sousto i díky tomu, že mimořádně silní dravci Okamura a Dlouhý nebyli do volební bitvy vpuštěni.

A teď přejdu z role statistika do role tázajícího se prognostika:

Získal by M. Zeman v prvním kole tolik hlasů, kdyby kandidoval Okamura a Dlouhý? Získal by tolik hlasů, kdyby oproti roku 2010 pravice nevygenerovala mnohem větší zástupy lidí žijící v sociální nejistotě? Nemohl by i J. Paroubek s ČSSD v roce 2010 získat, pokud by i tehdy šly dvě nejsilnější strany do druhého kola, 2 717 405 hlasů od voličů levice? Podle mne mohl. A i když se na kdyby nehraje, tak by si přesto každý člověk, který se ohání mimořádně silným Zemanovým mandátem, měl uvědomit, že je to mandát vzešlý z naprosto jiného tipu voleb a proto by s ním mělo být zacházeno s menší mírou silácké sebestřednosti, čímž netvrdím, že ne tvrdě vůči pravici, ale vůči všem levicovým subjektům, bez kterých by si dnes M. Zeman nemohl natřásat křídla. Byly to totiž ony, kdo v době jeho objímání stromů (přerušené vysláním "Melčáků" na pomoc pravici) občanům tvrdily, že ke spokojenějšímu životu potřebují levicové politiky.

Zkrátka a dobře. Vděk by neměl být z prezidentského postu uplatňován selektivně. Je to z mého pohledu nedůstojné a kontraproduktivní.

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Pane Waltere, na principu "kdyby bylo, možná by bylo, ale kdyby nebylo, nemuselo by být, ale mohlo"...je v podstatě založena prognostika a pokud se nepletu, tak právě tou se proslavil M.Zeman těsně před pádem socialistického zřízení a mám pocit, že i jeho přirovnávání Československa k rozvojovým zemím bylo přitažené (populistické)za vlasy, neboť sametová revoluce neměla sociální podtext, neb byla o svobodách, které lidem chyběly. Chceme práci a důstojné mzdy nikdo v té tobě nevykřikoval. Revoluce v rozvinutých zemích by nepochybně stála na sociálním vyloučení revolucionářů. Myslím si, že jeho mandát  nadsazován je a to právě na principu přímé volby, která přinesla výsledek, jehož příčinu jsem si dovolil vysvětlit. Souhlasím s Vámi, že princip přímé volby neumožnil kupčení mezi zákonodárci, kterým byla v minulosti volba prezidenta svěřena.Na druhou stranu vyplula na povrch obrovská moc médií, která prý byla příčinou vymývání mozků.Tedy i tato volba měla své chybičky. Nedovolme médiím, aby přehnanou a servilní glorifikací MZ házely klacky pod nohy.

heriot

Pane Štváne, ve Vašem textu se nedá samozřejmě nic označit za lež. To bych si nedovolil. Bylo by také těžko tak označovat uměleckou invenci typu "kdyby bylo, možná by bylo, ale kdyby nebylo, nemuselo by být, ale mohlo"...

Faktem ale je, že zatím Zemanovi mandát nikdo nijak nenadsazuje. Na druhou stranu ovšem, porovnáme-li zejména druhý způsob zvolení Klause, kde to byla vyděračská fraška, či Havla, kde to byl podvod, no pak je Zemanův mandát opravdu mnohem pevnější a poctivý. To se popřít nedá.

stvan

Pane Waltere, myslím si, že smysl mého názoru je jasný. Co se týče Dlouhého. Když  se ukázalo, jak silným dravcem byl potetovaný Francz, tak si mohu dovolit fabulovat, že by jím byl i Dlouhý. Opět to není namířené proti MZ, jak si možná myslíte, ale proti neobjektivní glorifikaci, kterou si MZ nezaslouží a nepochybně k ní nevybízí. Pokud v mém textu nalézáte vyložené lži a konstrukce, které by se nikdy, ale nikdy nemohli stát, pak se nechám rád poučit.


 

heriot

Pane Štváne, možná mám dlouhé vedení, ale tak nějak jsem nepochopil co jste chtěl čtenářstvu vlastně sdělit :-).

Ovšem kromě vtipu, že profláklá  a nijak nevolitelná figura Dlouhý byl "mimořádně silným dravcem". Ten vtip je skutečně (rovněž mimořádně) zdařilý.